Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext

Prostě bezva odpoledne. S koláčky, buřty a bez novinářů

ČSSD i hnutí ANO připravily v Brně den pro seniory na parníku

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Volební kampaň vrcholí, za týden se otevřou volební místnosti. Na brněnskou přehradu, rozsáhlou vodní plochu zaříznutou mezi lesy na kraji jihomoravské metropole, pozvaly své možné voliče v pátek hned dvě strany: ČSSD a hnutí ANO. Přijít sice mohl kdokoliv, ale protože je právě Mezinárodní den seniorů, pozvání směřovalo především na penzisty.

Dopoledne začíná ČSSD. Dva parníky pojmenované Dallas a Vídeň jsou před desátou dopoledne nachystány u nástupiště. Před ním stojí pultík označený “ČSSD”, na něm volební materiály a vedle dodávka s fotografií jedničky a dvojky na kandidátce - Romana Onderky a Kateřiny Valachové. V nápisu na autě oslovují oba kandidáti jižní Moravu: říkají jí, že ji mají v srdci.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Než člověk k pultíku ČSSD a Dallasu a Vídni dojde, mine čtyři velké stánky s nápisy ANO. Taky zmrzlinářský vůz s nápisy ANO a portréty Andreje Babiše. Hnutí začíná sice vozit seniory po vodě až v poledne, ale knihy Marka Prchala, které bude podepisovat Andrej Babiš, už jsou ve stáncích naštosované, v tom největším i volební noviny, dárkové tužky, kolečka do nákupních vozíků a taky jako dárek bílé krabičky o sedmi přihrádkách, dávkovače léků pro seniory.

Sociální demokraté si u vody povídají o tom, že si asi taky měli dát nějaký stánek k cestě, po níž se přichází, ale nedali. U pultíku rozdávají seniorům kromě tiskovin i dezinfekci a lupu. Kateřina Valachová mezi tím vším pobíhá a organizuje, kam přijdou krabice s koláčky, které nechala ČSSD na dnešek napéct, povídá si s příchozími voliči, zve je na loď. Roman Onderka o kousek dál říká seniorům, že ČSSD myslí na jejich budoucnost.

Senioři zaplní kryté patro parníků, do každého se vejde něco přes 50 lidí. Povídají si mezi sebou, přišli po skupinkách, znají se. “Jsme příznivci ČSSD a většinou asi i voliči. Jsme ze spolku Senioři České republiky,” říká Alena Kudličková, předsedkyně krajské seniorské organizace. “Těšíme se, děvčata si zatancují,” usmívá se. Spolek dostal od ČSSD pozvánku na dnešní akci a kdo chtěl, ten přišel.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Roman Onderka a Kateřina Valachová rozdávají koláčky z krabice, zdraví své voliče, říkají jim, že jejich strana jim zachová důstojný život, pravicové vlády že to neudělají. V Dallasu už se tančí na melodii písně Všichni už jsou v Mexiku, o chvíli později se na palubě lodi Vídeň začínají zpívat lidovky s cimbálkou. Politici procházejí mezi loděmi, poslouchají, že někdo je bude volit určitě, někteří že se teprve rozhlížejí. Pár lidí krmí z horní paluby kačeny, jedna stará paní používá svou novou lupu, aby si přečetla leták s programem.

Tři kamarádky u stolku se shodují, že “sociální demokracie myslí na staré nejvíc” a poznaly to mimo jiné z toho, že “to byla ČSSD, kdo nám vymohl lepší důchody, už v minulé vládě nám chtěli dát víc než Babiš”. Výlet je dlouhý: sociální demokraté vědí, že v poledne o molo vedle začínají plavby ANO, a tak si naplánovali jezdit se seniory po přehradě tři hodiny v kuse, až do jedné, aby se jejich potenciální voliči nepřešli rovnou po přistání plavit s konkurencí. Na palubě je i Zdeněk Škromach, osmička kandidátky. Usmívá se a všude si dělá selfie, nejdřív v přístavu u plastiky kotvy a u parníku, pak na palubě se seniory.

“Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem,” line se z parníku sborový zpěv cestujících, ještě když se loď po třech hodinách vrací do přístaviště. “Pěkné to měli. Sušenky i koláčky byly dobré, byli jsme až na konečné, ještě nevím jistě, ale asi je budu volit,” říká paní Marie, když vystupuje. Chtěla jít i na plavbu s ANO, ale časově jí to nevyšlo, protože má už odpoledne akci se zahrádkářským klubem. Několik jejích známých se hned po vystoupení z lodi rozhlíží, kde je další loď s Andrejem Babišem - do klubu důchodců přišla pozvánka od obou stran. Další kamarádky paní Marie se domlouvají, že přece jen pojedou ještě jednou a jdou hledat parníky ANO.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

”Mám ráda sociální demokraty, ale volit budu ANO, protože jsem Babiše volila už minule a chci být věrná,” říká další seniorka. “Já ne, děti mi to vymluvily a já jsem to přijala,” oponuje starší paní kousek vedle, další přikyvuje - shodnou se, že děti mají víc elánu ke sledování politiky, a tak je dobré jim věřit. “A já jsem je minule nevolil, volil jsem Babiše, už se mi nelíbí, protože má pořád problémy s tou svou firmou. Líbí se mi Onderka a Maláčová, že jsou rázní. A paní Valachová zase vypadá hodná ženská a mluví i rozumně,” hodnotí to pán, který odmítne říct jméno, protože se chystá i na parník s Babišem a nechce, aby se to premiér o něm dočetl.

Občas někdo odplivne

Když byl parník sociálních demokratů někde ve třetině okružní cesty, začaly na parkoviště ke stánkům ANO přijíždět autobusy. Jeden, pak druhý, pak třetí… Plné penzistů. Hned si jdou ke stánku do fronty na knihu a lékovky, taky na zmrzlinu, která je inzerovaná jako zboží, co tu dlouho nebude - někdo ho zakáže. “Dejte si tu vanilkovou, ta je dobrá,” radí si navzájem. “Přijeli jsme z Blanenska autobusem objednaným hnutím ANO, objížděl vesnice, měl nahlášeno, kde budou lidé nasedat,” říká paní Anna. Stejně jako její známý Josef, stojí vedle ní, jsou pevně rozhodnuti volit Andreje Babiše.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

I ANO sehnalo seniory přes kluby důchodců, oslovila je prý jihomoravská poslankyně Lenka Dražilová. “Nechceme změnu, takhle je to dobré, ať se nic nemění,” říká pan Josef. Oba si pochvalují, že jim “Babiš přidal na důchodu” a taky že mají velké slevy na jízdném. A paní Anna má taky dojem, jak říká, že Babiš nestraní lidem, co nechodí do práce, kdežto ČSSD a další strany by jim nejraději zvyšovaly dávky. “Já jsem vstávala v půl čtvrté ráno, byla jsem poštovní doručovatelka, a proč někdo pracovat nemusí? Práce je dost,” říká.

I autobusy ANO sem přivezly lidi, kteří teprve váhají, nebo dokonce takové, co ANO volit “asi nechtějí” a berou páteční plavbu hlavně jako dobrý výlet. Většinou se však říkají, že mají jasno, a shodují se i v důvodech: budou volit Babiše, protože mají lepší důchod než dřív a protože mají skoro zadarmo jízdné.

Dvaasedmdesátiletý pan Pavel z Adamova dřív volil komunisty, ale naštvali ho prý, že se nedrží dobře, že už není jasné, jestli se dostanou do sněmovny. “Už se ani nesnaží dostat nahoru, začali prohrávat, nedávají mi žádnou záruku. A Babiš se aspoň o něco stará. A koho jiného volit, když se dívám na ODS a na Piráty, tak se mi chce zvracet,” říká. O plavbě s Babišem mu řekla sousedka, tak se přidal - těší se, že si s premiérem popovídá.

Před dvanáctou je cesta vedoucí od parkoviště k přehradě plná lidí, kteří přišli za Andrejem Babišem a Alenou Schillerovou, někteří jsou překvapeni, že tu vidí i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Fotí se s ním, on se usmívá. Babiš se Schillerovou tu ještě nejsou. Důchodců se brzy u parníku srotí na dvě stě: taková je kapacita na jednu jízdu, 110 lidí na každý parník, pojede se loděmi Utrecht a Lipsko, také jsou svázány k sobě jako lodě ČSSD.

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přicházejí sem i lidé samostatně, které nikdo nesvezl, jsou to většinou Brňáci, kteří si všimli pozvánky na dnešní plavbu. Pár se jich na první loď ve 12 už nevejde, ale čekají na další kolo: u pultíku si vyzvedávají improvizované lodní lístky s logem hnutí ANO na druhou odpoledne, pak se pojede ještě ve čtyři a v šest.

“Pak na ten lístek dostaneme jídlo, opečený buřt, Ptala jsem se, je to zadarmo,” povídají si dvě kamarádky ve frontě na loď. Původně chtělo ANO grilovat špekáčky přímo na lodích, ale ukázalo se to jako nepraktické, tak pracovníci ANO rozložili gril a kelímky a lahve vína u lavic na souši. Hovory o Babišovi tu zní ze všech stran: “Napřed mu nadávali, že nám dává peníze, pak mu nadávali, že dává málo na covid, teď mu nadávají, že se zadlužil, prostě pořád na něm vidí něco,” vede hovor v jednom z hloučků pětasedmdesátiletá paní Eva. “Děti a vnuk se na mě sice zlobí, že je Babiš proti demokracii a že nemám rozum, ale mně je to jedno, mně se líbí. Vždyť je to chudák, pořád na něj někdo útočí.”

Je pro mě inspirací

Alena Schillerová podepisuje před lodí u pultíku, kde se vydávají i lístky na plavbu a buřt, brožuru, v níž popisuje lidem, jak a v čem se za ně “bude rvát až do roztrhání těla”. Loď už měla vyplouvat, ale premiér tu ještě není, zdržel se někde na cestě. Po Aleně Schillerové pokukuje upravená sedmdesátnice Jana Klašková v černém roláku, černých kalhotách, s červeným kabátem přes ruku, černo-červených botách a červené “trumpovské” kšiltovce, kterou používal předloni v kampani do eurovoleb i Andrej Babiš: Silné Česko, stojí na ní.

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

“Paní Schillerová je pro mě inspirací. V tom, jak o sebe jako žena dbá,” říká. “Tu čepici nosím i normálně, i když si přede mnou občas někdo odplivne. Ale dnes ji mám hlavně proto, abych byla barevně sladěná,” říká. Vypráví, že Trumpa moc ráda neměla, že byl moc urvaný ze řetězu, ale Babiš, to je jiná. “Toho já úplně miluju,” říká, “je přirozený, z jeho chování a celkového projevu cítím důvěryhodnost. Celá opozice si nadělala do hnízda, jak proti němu štve. Závidí mu, pořád mluví o Čapím hnízdě a dotacích. A už to stačí. Už to stačí. Už to přehánějí,” mračí se. “Nevěřím, že si vzal neoprávněně nějakou dotaci, nevěřím, že byl agent StB - a že ho stíhají, nic neznamená, věřím jemu.” Babiš přichází se zpožděním skoro půl hodiny. Když vejde na palubu, lidé tleskají. “Pane Babiš, já vás miluju,” říká mu paní v červené kšiltovce. Na palubu se nedostala, má lístek až na další plavbu ve dvě hodiny.

Ani na nás s fotografem místo nevyjde, loď je plná. “Vezměte si lístek na další,” říká paní, která to tu za ANO organizuje. I další plavba o dvě hodiny později má zpoždění: Andrej Babiš se svým poradcem z PR týmu Markem Hančem sedí o přestávce mezi plavbami na lavičce v přístavu a v počítači na kolenou autorizují rozhovor pro Blesk, dělají to soustředěně a dlouho. Čekáme na něj na palubě lodi. Když Babiš vstoupí, nechá se vyfotit jedním ze tří fotografů ze štábu ANO, kteří jsou na palubě s politiky, a přistoupí k nám.

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

“Vás jsem tady tak potřeboval,” říká. Vysvětlení, že tu reportujeme z volební kampaně stran, se mu nelíbí - a vykáže nás z lodi. “Nevím, proč tu jste. Tady nemáte co dělat,” říká premiér, ochranka za ním pozorně sleduje situaci. Je to přece kampaň, ne? Novináři na kampaně politiků patří, je to zcela běžná věc. “Ne, to je soukromá akce. Pro zvané. Vás jsme nepozvali. Nechci vás tady. Odejděte,” říká Babiš.

Jsme zase na břehu. “Je to rychlejší, než by člověka napadlo. Orbán je evidentně pro premiéra inspirativní,” píše fotograf Milan Jaroš na Twitter (při návštěvě maďarského premiéra nevpustil Úřad vlády na tiskovou konferenci k Orbánovi kritická zahraniční média a vybrané české novináře) a přidá fotku z vyhazovu z lodi. Server Seznam Zprávy a Deník N informují čtenáře o novince ve štábu premiéra, že novináři nemohou referovat o jeho kampani.

Za necelé dvě hodiny nám telefonuje poradce z Babišova PR týmu Marek Hanč: Alena Schillerová nás prý “vezme” na poslední loď v šest hodin. Nevracíme se. “Je to jeho akce a on si je tam nepřál,” vysvětlil Hanč Deníku N, proč musel Respekt z lodi.

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Senioři jsou po návratu z plavby, kam novináři nemohli, spokojeni. “Bylo to skvělé, paní Alenka si s námi zazpívala, pan premiér nám podal ruku, podepsal knížku, rozumí nám,” říká paní Eva cestou k občerstvovně ANO na špekáček a pohár vína: do kelímku tu lidé ze štábu rozlévají seniorům bílé, růžové nebo červené.

Mezi penzisty je na odpolední lodi i pár mladých lidí: jsou to aktivisté z hnutí Fridays for future, kteří v kampani navštěvují politiky a dávají jim vysvědčení za to, jak řeší nebo navrhují řešit klimatický problém Země. Babišovi donesli vysvědčení s pětkou. “Nepodařilo se nám ho ale předat,” říká pak po plavbě Petr Doubravský z FFF. “Ukázali jsme mu ho, chtěli jsme mu ho dát a říct mu, za co je, ale nevyslechl nás, nevzal si ho a vždycky šel dál, ignoroval nás.”

Bylo to prý celé pravý opak toho, co píše Babiš v knize do kampaně - a sice, že se “nenadřazuje nad mladší a rád se baví otevřeně”. “Nechali jsme mu to vysvědčení tedy na stánku ANO, když si ho odmítl převzít, ale někdo z těch lidí tam ho roztrhal,” dodává Petr Doubravský.

“Sluníčko svítí, všichni usměvaví, prostě bezva odpoledne s vámi, děkuji,” uzavírá pak vše v kampani na sociální síti Alena Schillerová.

Autor: Milan Jaroš/Respekt
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].