0:00
0:00
Kontext23. 7. 202510 minut

Je jen otázkou času, kdy bude mít Čína databázi nás všech

Evropa je zaplavená čínskými monitorovacími zařízeními. Před sledováním není úniku, stejně jako před hrozbami, jež se týkají nejen ohrožení soukromí, ale třeba i energetické bezpečnosti

Úterní brzké odpoledne bývá v areálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze velmi rušné. Na parkoviště v krátkých intervalech přijíždějí nová a nová auta, jejichž posádky míří na návštěvy, na vyšetření nebo do práce. Čas od času přes parkoviště projede sanitka, z pavilonu do pavilonu pak přecházejí pacienti, někteří o berlích a v nemocničním županu. Léčí se tu nejen civilisté, ale především vojáci. Docházejí sem také ti, kteří usilují o vstup do armády či jiných bezpečnostních složek. A nejedno jméno z pacientských záznamů patří českému politikovi či političce.

Na pohyb v areálu nemocnice dohlížejí kamery různých značek. Jednou z nich je čínská firma Hikvision, která své kamery pravděpodobně zdokonalila sledováním Ujgurů držených v čínských internačních táborech – jak o tom už před pár lety referoval deník New York Times. A jsou to právě tato zařízení, na nichž nemocniční ochranka monitoruje příchody a odchody, odjezdy, hospitalizace i návštěvy ve zřejmě nejdůležitější nemocnici v zemi.

Čínské technologie jsou pro svou nízkou cenu přítomné v každé evropské domácnosti a budeme jich mít nablízku stále více – kromě kamer se to týká třeba elektroaut, solárních panelů nebo čipů. Vypadá to jako praktická volba levné technologie, která funguje. Jenže s každou další kamerou nebo čipem od čínského dodavatele roste i závislost na systému, jehož fungování Evropané rozhodně nemají pod kontrolou.

↓ INZERCE

Východní trend

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc