Byty zdanit, vyrábět ve fabrice, nabízet potřebným
Jaké recepty nabízejí politické strany před volbami na řešení stále nedostupnějšího bydlení
V médiích se stále častěji objevují informace o tom, že Česko je v dostupnosti vlastního bydlení jednou z nejhorších zemí v Evropě. Naposledy v červenci informovala společnost Deloitte, že na koupi nového 70metrového bytu dnes český občan potřebuje přes dvanáct ročních platů, aniž by si přitom koupil cokoli dalšího. Vlastní bydlení, ve kterém v Česku žije 70 procent obyvatel a je považováno za normu i všeobecně uznávaný ideál, se tak pro stále více lidí stává něčím, na co budou vydělávat celý život, nebo si to možná nekoupí nikdy.
V uplynulých letech ale rychle rostly také ceny nájemního bydlení, hlavně ve větších městech. Vrcholem byl rok 2019, kdy měsíční pronájem dvoupokojového bytu v Praze dosáhl podle dat firmy Remax ceny 15 tisíc korun. Takové nájemné je pro seniora nebo matku samoživitelku těžko zaplatitelnou položkou v rozpočtu, která je může přivést na ubytovnu, v horším případě na ulici. Nájemníkům sice poskytla krátký moment k vydechnutí covidová pandemie, která zastavila příval turistů, což stoplo krátkodobé pronájmy bytů a snížilo nájmy, nicméně letos už ceny zase rostou.
Jelikož se blíží volby, objevuje se téma bydlení logicky i ve slibech politických stran. Prošli jsme pro vás jejich programy, mluvili s jejich zástupci a přinášíme vám některé návrhy, jimiž chtějí politici rébus s nedostupným bydlením rozlousknout. Více se pak dočtete v připravovaném vydání Respektu.
ANO: Továrna na byty
Favorit voleb, kterým je znovu podle posledních průzkumů vládnoucí hnutí ANO, program ještě nezveřejnilo a jeho lídr Andrej Babiš momentálně objíždí republiku s knihou Sdílejte, než to zakážou! V ní lze sice najít jeho představy o budoucnosti Česka včetně těch o bydlení, spíše než o program se ale jedná o marketingově přitažlivý a místy těžko představitelný sled obrazů, nápadů a vizí. V jedné takové vizi Babiš předkládá možné řešení bytové krize:
„Představte si, že obec nutně potřebuje nové byty. Co nejrychleji a co nejlevněji, samozřejmě. Jediné, co musí udělat, je vylít betonovou desku na pozemku. A stát pak už všechno zařídí. Stát bude mít totiž fabriku na byty. Bude vyrábět rovnou hotové moduly. Kuchyně, obývák, koupelna, ložnice. V kuchyni rovnou z výroby je krásná světlá dřevěná linka, kuchyňský ostrůvek, kvalitní trouba, plynová nebo indukční varná deska, super digestoř a osvětlení takové, že bude celá kuchyň jen zářit. Bude mít totiž nejen centrální osvětlení, ale nasvícená bude i pracovní deska a prostor nad jídelním stolem. I ten už v kuchyni bude. Jídelní stůl pro šest lidí,“ nastiňuje premiér v knize.
Pak už seriózněji dodává, že jeho hlavním řešením bytové krize je stavební zákon prosazený hnutím ANO. Stavebák, jak mu Babiš v knize říká, má snížit byrokracii a zkrátit nekonečně dlouhé stavební řízení a čekání na povolení stavět. „S jistotou tisíc procent vím, že to zafunguje,“ odpovídá pak místopředseda hospodářského výboru sněmovny a poslanec za ANO Martin Kolovratník na dotaz, zda zákon pomůže zvýšit nabídku bytů. Upozorňuje ale, že vstoupí v platnost až v červenci 2023, takže výsledky zrychleného povolování staveb - a tedy i rychlejší přísun bytů na trh - se projeví až na konci příštího volebního období.
Piráti a STAN: Pomoci slabším
Nový stavební zákon vznikl v rámci diskuze, sporů i spolupráce mnoha stran, je proto logické, že si za něj přičítají zásluhy i ostatní a vkládají do něj svá očekávání. Jelikož ale zákon nakonec prošel ve verzi hnutí ANO, opozice k němu má výhrady a chce ho změnit. Například Pirátům a Starostům vadí, že v rámci zákona se mají místní stavební úřady navázané na obce přestěhovat do jednoho centrálního superúřadu. Chtějí proto zachovat místní příslušnost úředníků k obcím, protože takto mají lepší znalost prostředí. S principem, že se v rámci stavebního řízení bude dávat jen jedno razítko, ale souhlasí - a věří, že zákon výstavbu bytů v Česku zrychlí. Celý proces stavebního řízení chtějí Piráti a Starostové po vzoru Skandinávie digitalizovat, aby systém sám hlídal dodržování lhůt.
Další návrh, jímž chtějí řešit krizi bydlení, je návrh tzv. zákona o podpoře bydlení, který chtějí v případě vítězství prosadit. Zhruba stostránkový dokument má pomoci řešit problémy s bydlením hlavně zranitelnější části populace – chudším rodinám s dětmi, seniorům, ale i bezdomovcům. Současná koalice ANO a ČSSD měla ve volebním programu závazek takový zákon vytvořit, ale během čtyř let vlády to nestihla, a pirátský návrh má tuto mezeru zaplnit. Dává obcím nástroje, jak pomoci lidem, kteří jsou v bytové nouzi, ať už jde o matku samoživitelku, seniora nebo člověka, který se náhle ocitne bez práce. Klíčovou součástí je, aby v každé obci bylo kontaktní centrum, kam by takový člověk mohl přijít a dostat pomoc na míru. „Někdo třeba v běžném životě normálně funguje, ale najednou mu chybí dvacet tisíc na zaplacení kauce na byt. Obec mu ji poskytne a umožní mu udržet si bydlení,“ říká šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Podle něho je to pro stát ve výsledku finančně výhodnější, než aby takový člověk skončil na ubytovně či v azylovém domě. Seniorovi, který neumí pracovat s počítačem, zase může pracovník kontaktního centra pomoci projít inzeráty na internetu a najít s ním levné bydlení. „Může si s ním sednout a projet nabídky na webu bezrealitky.cz,“ popisuje Bartoš. Návrh zákona ale nabízí i státní dotace na podporu obecní výstavby sociálních bytů v obcích. Celkové roční náklady programu jsou 4,5 miliardy korun, podle Bartoše to však ve výsledku přinese úspory, protože stát ušetří na provozu nákladných zařízení, jako jsou azylové domy či dětské domovy.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Velký stavební omyl – aneb Kajínek to zařídí
SPOLU: Architekti urychlí výstavbu
Konkurenční koalice SPOLU se ve svých návrzích místo těch nejzranitelnějších soustředí spíše na středostavovské voliče. Například mladým rodinám nabízejí ODS, lidovci a TOP 09 státní bezúročnou půjčku na pořízení 10 procent hypotéky na vlastní byt. Také SPOLU si slibuje, že výstavbu bytů zrychlí především nový stavební zákon, což by mělo růst cen bytů zpomalit.
K tomu koalice nabízí i několik dalších nástrojů, které by měly výstavbu bytů urychlit. V případě, že zasednou v příští vládě, politici SPOLU by kupříkladu nechali ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásit architektonickou soutěž na navržení typových bytových domů. Kdyby pak obec či bytové družstvo chtěly stavět byty, vítězné návrhy ze soutěže by mohly rovnou zdarma použít, a ušetřit tak čas i peníze s jejich vypracováváním. „To je naprosto reálný konkrétní krok, jak usnadnit výstavbu a zrychlit s potřebnou kvalitou,“ říká stranický expert ODS na bydlení a starosta Líbeznic Martin Kupka. A v narážce na Babišovy vize továrny na byty dodává: „Odmítáme socialistické plány s prefabrikovanými bytovými jednotkami.“
ČSSD: Zdanit čtvrtý byt
V politických debatách na internetu často zaznívá informace, že Piráti chtějí lidem zdanit byty. Tento bod má ale v programu sociální demokracie. ČSSD chce zachovat nízkou daň z nemovitosti pro první tři nemovitosti, které fyzická osoba vlastní, od čtvrté má majitel platit vyšší daň. Cílem je omezit opakované investiční nákupy více bytů movitými lidmi, kteří ženou cenu bydlení nahoru. ČSSD chce také zdanit prázdné neobývané byty. „Mluvíme o dani v jednotkách procent ceny bytu,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová týdeníku Echo. Pokud by daň byla jedno procento, ze sedmimilionového bytu by tak majitel zaplatil daň 70 tisíc korun. Jak chce ministryně zjišťovat, zda jsou byty prázdné, ale neuvedla.
Stranický expert na bydlení a starosta Náchoda Jan Birke nicméně návrh zlehčuje. „To je vize, která je spíše dlouhodobá, když to řeknu takhle. Uvnitř strany je to vydiskutované, je to součást programu, ovšem je to téma, ve kterém je ČSSD sama, nemá v něm spojence a bez nich nic neprosadíte,“ dodává. Poslanec a starosta považuje za klíčový jiný bod programu: prosazení zákona o tzv. veřejně prospěšných bytových společnostech. Díky jejich vzniku má být stavba bytových domů pro obec až o 30 procent levnější, tvrdí. Podle Birkeho by v takovém případě obec založila neziskovou společnost, která by pak na úvěr od banky stavěla byty.
Poslanecký návrh Birkeho zákona prošel významnou úpravou poté, co ho hnutí ANO a jeho ministryně Klára Dostálová pomocí komplexního pozměňovacího návrhu transformovala na tzv. zákon o dostupném bydlení. Ten má za sebou první čtení a s největší pravděpodobností se už do konce volebního období nestihne schválit. „Nejspíše se to nestihne,“ připouští Birke. „Takže vše záleží na tom, jak dopadne ve volbách sociální demokracie. Já pevně věřím, že se do sněmovny dostane, budeme v tom pokračovat a prosadíme to,“ dodává Birke, který by podle zákona chtěl „doma“ v Náchodě začít stavět bytové domy. „Už pro to připravujeme projektovou dokumentaci.“
KSČM: Posvítit si na realitní spekulanty
Otázky bydlení jsou v programu KSČM, ale i SPD velmi vágní a všeobecné. Obě strany slibují podporu družstevního bydlení, výhodné půjčky pro mladé rodiny a budování obecních bytů, v programech ale nevysvětlují, jak to chtějí provést. Podle poslance Jiřího Dolejše z KSČM družstva vznikají už dnes, narážejí ovšem na byrokratické a právní překážky. „Ty chceme odstranit,“ říká poslanec. U družstevní výstavby si vezme například obec půjčku od banky a s ní pak postaví bydlení. Do bytů se nastěhují členové družstva, kteří úvěr průběžně splácejí v měsíčních splátkách, což může vyjít lépe než výstavba domu s byty v osobním vlastnictví. V současnosti bydlí v bytových družstvech asi desetina populace.
Komunisté si podle Dolejše chtějí také posvítit na spekulanty nakupující investiční byty. „Na realitní bublinu je třeba si posvítit, jak funguje nákup investičních bytů. Standardní úspory nejsou zhodnocované, takže vrazit peníze do nemovitostí byla poslední roky největší jistota. Pro nás není problém člověk, co si pořídí byt. Ale ti, co skoupí půlku sídliště, to samozřejmě není dobré. Takový člověk by měl platit vyšší než běžnou daň,“ říká Dolejš. Přímo v programu tento bod ale komunisté na rozdíl od ČSSD nemají - a Dolejš přesně neví, od kolikátého bytu by už chtěl majitele danit. „Jsme v tomto otevření debatě. Když někde někdo bydlí a pořídí byt pro mladé, není to problém. Ale pokud hromadíte nemovitosti a nebydlíte v nich, tam už to na daňovou regulaci nepochybně je,“ dodává.
SPD: Pro nepřizpůsobivé byty ne
Zvýhodnit družstevní bydlení, stavět obecní byty a omezit spekulace a „kšefty s nemovitostmi“ navrhuje bez bližších detailů i SPD Tomia Okamury. A ještě přidává bod, který jinde chybí, a naznačuje tak, že dostupné bydlení v podání extremistů nebude pro všechny. „Konec zvýhodňování nepřizpůsobivých v otázkách bydlení,“ stojí v programu SPD.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].