Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Zeman mlčí pro Lukašenku

Prezident přestal vykonávat úřad i v jeho základních mantinelech

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Prezident Miloš Zeman ostatním často a rád dává lekce z mezinárodní politiky, ale už pátý den mlčí k zabíjení, mučení a věznění Bělorusů, kteří protestují proti výsledkům tamních voleb, jež zmanipuloval poslední evropský diktátor Aljaksandar Lukašenka. Mohlo by se zdát, že Zemana někdo unesl nebo zmizel někam, kde není žádný signál, odkud se nedají posílat dopisy, a dokonce ani poslové, a proto se k této závažné věci nemůže vyjádřit. Jenže tak to není. Zeman je sice na plánované dovolené, ale když chce, umí se ukázat a být slyšet - nebo dokonce volno přerušit.

Takhle se třeba nechal vyfotit se svými osobními strážci, jak vyráží na plavbu na nafukovacím člunu na rybník. Zároveň si v půlce týdne odskočil do Prahy, aby se mohl potkat a s Mikem Pompeem. Americký ministr zahraničí přitom dění v Bělorusku odsoudil, ale Zeman dál mlčel. „Je to tragédie. Chceme (USA) svobodu po celé Evropě, chceme ji i pro lidi v místech, jako je Bělorusko. Tam jsou složité podmínky. Viděli jsme, jak probíhaly volby, nebyly férové, nebyly svobodné, a nyní vidíme, že se podnikají kroky proti demonstrantům,“ řekl Pompeo v rozhovoru pro Českou televizi.

Rozkývanému Lukašenkovi se teď hodí jakákoliv podpora. Ta může mít různé podoby – a utlumená kritika z Evropy je jednou z nich. V tomhle je nicméně Zeman zatím hodně osamocen. Evropští politici včetně Andreje Babiše dění v zemi tvrdě odsuzují a volají po nových demokratických volbách. Skupina zemí Evropské unie včetně Česka vyzvala k přijetí sankcí vůči představitelům běloruského režimu a v pátek večer se na nich nakonec dohodli ministři zahraničí EU. Zdrženlivý je k tomuto postupu hlavně autokratický maďarský premiér Viktor Orbán - a pak Zeman.

Jak nedávno poznamenal komentátor Petr Honzejk, českému prezidentovi je zřejmě už jedno, co se kolem něj děje. Lidé kolem něj si dělají jeden neprůhledný kšeft za druhým nebo na něj mají zcela nulový vliv (diplomaté ze zahraničního odboru Hradu). Prezident přestal vykonávat úřad i v jeho základních mantinelech. Natož aby se zastával demokracie a svobody, když jsou v našem blízkém okolí potlačovány.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].