Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zahradilův sebevražedný tanec

Část občanských demokratů oslavuje neúspěch stoupenců EU v Polsku. ODS tak ale možná tančí na svém budoucím hrobě

Jan Zahradil (ODS) • Autor: Matěj Slávik
Jan Zahradil (ODS) • Autor: Matěj Slávik

Jan Zahradil byl v hodnocení výsledků polských parlamentních voleb nesmlouvavý a evidentně na vlně euforie. Na Facebooku napsal: „To Polsko, to je masakr eurohujerů. Drtivě prohrála strana stávajícího "europrezidenta“ (!) - tj. předsedy Evropské rady - Tuska. Jestli někdo dosud nechápal, že ve střední Evropě se vztah k EU definitivně otočil, teď to snad pochopí. Samozřejmě Palata, Ehl a Respekt napíšou, že v Polsku zvítězil fašismus, ale to už je úplně jedno."

Dejme stranou popíchnutí Respektu a kolegů Palaty a Ehla, nervy občas ujedou každému a i v ODS je populární strategie: nejdřív najdi nepřítele, potom až program. Zaujala mě ale radost z propadu polských stoupenců Unie. Je to totiž podobné, jako kdyby se Respekt radoval, že v Polsku už lidé nechtějí číst.

Je s podivem, že si ODS nedělá analýzu názorů svých voličů. Třeba by pak zjistila, že když klesá podpora EU, klesají i preference ODS. Když měla v lednu 2010 ODS ještě kolem 20%, podporovalo dvaaosmdesát procent jejích voličů členství v EU. Dnes je ODS pod deseti procenty a skoro 60% (což je s TOP 09 stále nejvíce z politických stran) jejích voličů je spokojeno s tím, že jsme součástí sjednocené Unie.

Takže ano, Jan Zahradil má pravdu, že stoupenců Unie ubývá, ale ODS to poškozuje. Jeho radost je tedy podivná - ale jak známe z časopisů a internetu, jsou lidé, kteří dávají přednost praktikám, jež jim ubližují, a ještě z toho mají radost.

Na propad ODS mají jistě vliv i skandály, politické chyby a únava voličů. ODS je ale také - ať chce, nebo ne - spojená s kapitalismem (v tom dobrém i zlém) a se Západem, proto nemůže tak snadno těžit ze skepse vůči EU. Pochopitelně má mezi voliči i euroskeptiky, ale ti na výraznější volební úspěch nestačí. Většinou totiž dávají přednost jiným stranám.

Těžko bychom hledali druhou stranu, která tak dlouho a marně bojuje proti zájmu svých voličů. V Zahradilově reakci je shrnut celý problém současné ODS, která žije mentálně stále někde v 90. letech, kdy ještě někomu mohla arogance připadat sexy. Jestli 1. místopředseda ODS a evropský poslanec vnímá politiku podle toho, koho naštve, a ne co přinese, pak jeho strana zůstane marginálním uskupením i nadále. Tím spíše, že s Právem a spravedlností spojuje ODS snad jen (ne)vztah k Unii. Je opravdu odpor k sjednocené Evropě u občanských demokratů tak silný, že přehlušuje vše ostatní?

Možná, že ano, ale pak budou muset vyměnit většinu svých voličů; a to se povede jen těžko. Pokud tedy nechcete ODS v příští vládě, oslavujte s Janem Zahradilem výsledky voleb v Polsku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].