Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Kultura, Politika

Svět podle Babiše

Z filmu na nás kouká sebestředný muž, který disponuje charismatem, ale středem jeho vesmíru je jen on sám

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Dokumentární film Víta Klusáka Matrix AB o Andreji Babišovi je hned v několika ohledech pozoruhodný. Nabízí totiž vhled do české politiky, který se naskytne jen ojediněle. Málokterý politik dovolí filmařům, aby ho natáčeli i ve chvílích, kdy vyjednává na ministerstvu, řeší zákulisní tahy se spolustraníky, či když se učí česky. Filmovou recenzi nechám na kolegovi Kamilu Filovi, ale z pohledu člověka, který dlouho sleduje zdejší politickou scénu, musím říct, že tento snímek je svého druhu událost roku.

Ti, kdo mají rádi Andreje Babiše, ho budou mít rádi i po zhlédnutí, protože pro mnohé je bodrost důležitější než schopnost. Nicméně pozorný divák může být svědkem toho, jak jednomu z předních aktérů v této zemi padá maska z tváře - a co je nejvíce překvapivé, on sám si ji shazuje. Babiš věří svému poslání (možná vyvolení) natolik, že si vůbec nepřipouští, že momenty, které ho zachycují, mohou být kompromitující.

Z filmu tak na nás kouká sebestředný muž, který bezesporu disponuje charismatem, ale středem jeho vesmíru je jen on sám. Dobré je to, co je dobré pro něj. A navíc je obklopen výhradně lidmi, kteří i dýchají v rytmu jeho dechu.

Znám jen čtyři opravdové politiky (bez hodnocení plus či mínus): Václava Klause, Miloše Zemana, Miroslava Kalouska a Andreje Babiše. Ti první tři začali mít vážné problémy ve chvíli, kdy se obklopili jen svými stoupenci. Babiš však je v tomto matrixu od začátku, což je horší, nebezpečnější.

Je svým způsobem fascinující, a dokument to také zachycuje, kolika lidem stačí, že někdo něco o sobě řekne, a oni tomu uvěří. Že je odvážný, nezávislý, maká, nekecá…  V zemi, kde vládne paranoia a nevěří se ani tomu, že Země je kulatá, tak snadno funguje sebedefinice. Navíc často lživá sebedefinice. A v tomto ohledu už nejde jen o Babiše.

Film bude v listopadu v rámci cyklu Český žurnál vysílat Česká televize.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].