Památník holandského ministra připomíná schůzku, která Jana Patočku stála život
 
Ministr Max van der Stoel s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou
Ministr Max van der Stoel s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou • Autor: nrc.nl

Na počátku schůzky, od níž ve středu uplynulo čtyřicet let, byl novinář. V roce 1977 mu bylo osmačtyřicet. Jako patnáctiletý stihnul v Holandsku protinacistický odboj. V roce 1970 byl v tehdejším Československu zatčen a vyhoštěn. Byl sledován komunistickými službami Československa, východního Německa a Maďarska. Dick Verkijk byl jedním z nejvýraznějších novinářských znalců východního bloku. A když v lednu 1977 vyšlo prohlášení Charta 77, oslovil Verkijk tehdejšího ministra zahraničí Holandska Maxe van der Stoela a řekl mu: Na vaší plánované cestě do komunistického Československa se musíte sejít s jedním z mluvčích Charty 77 a dát tak najevo, že je to pro Západ relevantní opozice.

Byť měl Verkijk zákaz, přijel tehdy se svým ministrem zahraničí. Pro holandskou stranu byla jeho přítomnost podmínkou cesty - a komunističtí pohlaváři hodně stáli o návštěvu Holanďanů. Byla to doba, kdy Československo nikoho nezajímalo, husákovský totalitní režim byl většinou světa ignorován a pro muže a ženy z ÚV KSČ byla jakákoli návštěva ze Západu vítanou záminkou k demonstraci vlastní důležitosti.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Skončily srandičky

Max van der Stoel se tedy 1. března 1977 sešel v pražském hotelu Intercontinental s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou. Bylo to o velmi významné diplomatické uznání opoziční aktivity necelých tří stovek signatářů Charty 77. Komunisté se do té doby snažili přesvědčit občany, že Charta je „umělý výtvor zkrachovalých existencí“ podporovaný jen cizími zpravodajskými službami a „štvavými“ vysílačkami Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Van der Stoel tuhle lež vyvrátil. I když v Československu nepsaly o setkání obou mužů žádné noviny, dostala se schůzka do povědomí právě skrze ony rozhlasové stanice, které tehdy poslouchal kde kdo.

Pro Patočku si ihned po odletu holandských diplomatů přišla StB. Brutálně a opakovaně ho několik dnů vyslýchala, až se zhroutil a s mozkovou mrtvicí byl odvezen do nemocnice, kde 13. března zemřel – necelých čtrnáct dnů po setkání s holandským ministrem zahraničí. Nezemřel na výslechu, ale málokdo pochybuje, že mrtvice devětašedesátiletého muže byla následkem vyčerpávajících výslechů.

Památník
Autor: Pavel Matela

Dick Verkijk dodnes žije, před dvaceti lety vydal strhující knihu vzpomínek a přijel nyní opět do Prahy. Na středeční slavnostní odhalení památníku Maxe van der Stoela na pražském Hládkově. Pomník velmi odvážné schůzky, která ve své podstatě stála jednoho z aktérů život, ve tvaru stromu navrhl Dominik Lang připomíná, z jaké doby jsme v roce 1989 utekli. A měl by také varovat před návratem do systému, kde se lež stává hlavním nástrojem státu a jeho představitelů a násilí podstatným nástrojem, jak umlčet pravdu i odvahu ji hledat a prosazovat.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte