Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Překvapivě mnoho Čechů věří, že se daří trestat korupci

Občané prostě věří své vládě, že nechová zlodějské úmysly

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Čísla sice mírně klesají, ale dvě pětiny občanů České republiky stále věří, že korupci, podvody a tunely se u nás daří trestat. Aspoň podle výzkumů agentury STEM. Víru ve vymahatelnost práva v Česku podle těchto čísel srazily po přelomu tisíciletí důsledky mocenského spojení Václava Klause a Miloše Zemana. Dlouhých deset let se důvěra v to, že existuje v Česku vůle trestat defraudace, držela kolem čtvrtiny. Pouze každý čtvrtý občan měl za to, že lze trestat korupci, tunely a podvody mocných.

Tuhle nedůvěru zlomily až dvě operace policistů a státních zástupců po roce 2010 – zatčení a obvinění Davida Ratha a jeho kompliců v korupci a posléze policejní razie, která dostala na kolena vládu Petra Nečase, Janu Nagyovou, členy tajných služeb a další představitele, moci, kteří se předtím veřejnosti zdáli nedotknutelní. Víra v možnost postihnout viníky stoupla něco nad padesát procent. Od té doby opět pomalu klesá. Ukazuje se, že vymáhat právo je komplikovanější, i když se chce.

Ale nadějná část české společnosti v právo věří. Čísla od společnosti STEM se dají vykládat různě: otázky byly kladeny tak, že si řada respondentů mohla vyložit, že za dobré podmínky ve vymahatelnosti práva může současná vláda. Ta sice v této oblasti udělala velmi málo, dokonce mnohem méně než zatracovaný kabinet Petra Nečase -  ale na druhou stranu neudělala žádný krok, který by občany přesvědčil, že právo je opět potlačováno. Střet zájmů a aktivity Andreje Babiše jsou samostatnou kapitolou a občané je jako defraudaci nevnímají – což je námět na jiný komentář. Podobně jako arogance moci soustředící se v osobě Miloše Zemana.

Andrej Babiš, 2015 • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš, 2015 • Autor: Milan Jaroš

Spokojenost se situací v potírání korupce vyjadřují spíše příznivci vládních stran a opoziční TOP 09. Občané prostě věří své vládě, že nechová zlodějské úmysly. Je to trochu paradoxní, protože základ té víry leží v důsledcích lepších aktivit Nečasovy vlády. A další paradox je, že těm dobrým krokům Nečasovy vlády – což bylo hlavně udělení jisté svobody právu – nevěří dnes hlavně přívrženci ODS; ti si podle průzkumu myslí, že se dnes právo vymáhat nedá. Stejně tak komunisté, ale od nich se nedůvěra v cokoli kromě vlastní moci čeká.

Víra občanů ve vymahatelnost spravedlnosti je na tom podle průzkumu stejně, jako byla pár dnů po zatčení Davida Ratha. Uvidíme, jak si policie poradí s vyšetřováním pravděpodobného podvodu s udělením evropských dotací, za něž bylo postaveno luxusní Čapí hnízdo, sídlo Andreje Babiše. A jak to potom bude vypadat s důvěrou občanů ve spravedlnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].