Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Neúspěch premiéra Fialy

Za dosavadní neschopností vlády prosadit zákony není jen Okamura a spol.

Současný a bývalý premiér • Autor: Milan Bureš
Současný a bývalý premiér • Autor: Milan Bureš

Tomio Okamura má v podstatě neomezené možnosti, jak donekonečna blokovat jednací řád Poslanecké sněmovny. A když si šéf SPD k ruce přizve ještě podobně zdatného rétora s nevysychající energií, jako je Karel Havlíček, je vymalováno. Vypadá to, že většinová koalice kvůli opozičním obstrukcím už nikdy nic v parlamentu neprosadí. Aktuálně se tak děje v případě pandemického zákona, což samozřejmě vyvolává otázku, jestli by se měl změnit jednací řád a jak.

Na věc se ale lze dívat i z jiného úhlu. Pokud se schopnost premiéra měří schopností prosazovat zákony, o nichž je spolu se svým týmem přesvědčený, že jsou pro zemi důležité, pak si zatím Petr Fiala nevede moc dobře. A nemůže za to jen Okamura a spol. Byla to především Fialova vláda, která si nedokázala u svých senátorů zajistit, aby neshodili pandemický zákon, kvůli němuž se nyní znovu obstruuje ve Sněmovně a parlament stojí na místě.

Část senátorů jistě mohla sledovat své vlastní zájmy vůči voličům a svému znovuzvolení, ale Petr Fiala je jednou lídr – a k tomu patří i umění dokázat se domluvit, minimálně tedy s vlastním táborem. Co tahle neschopnost znamená, vidíme v praxi. Koalice ohýbá v Poslanecké sněmovně hlasovací proceduru, premiér Fiala zrušil důležité setkání s francouzským prezidentem a musel kvůli chaosu doma hasit problémy v Praze.

Petr Fiala dokázal nemožné, porazit Andreje Babiše, ale efektivně vládnout zatím nezačal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].