0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře3. 3. 20223 minuty

Nechoďte na oslavu Zemanova prezidentství

Vzkaz poslancům, senátorům a dalším hostům prezidentské slavnosti

Někteří z vás v minulosti prohlašovali, že chodí na prezidentské slavnosti Miloše Zemana jen z úcty ke státnímu svátku založení republiky. Teď tedy pro vás máme dobrou zprávu: v pondělí 7. března, kdy bude Zeman předávat státní vyznamenání za poslední dva roky, žádný státní svátek není. Není! Nemusíte tedy chodit.

Pokud by šlo o vyznamenané osoby, mohl stát už dávno předat medaile náhradním způsobem. To ale vloni na podzim Andrej Babiš i prezidentská kancelář odmítli. Čekalo se na Miloše Zemana. Pro 7. březen z toho vyplývá jasná věc: akce na Pražském hradě není ničím víc, ale taky ničím méně než náhražkovou slavností k zakončení Zemanovy prezidentské éry. Éry spojené s rozvracením právního státu, podkopáváním institucí, podlézáním genocidní Číně a nepřátelskému Rusku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Do letošního února mohli zastánci Zemana mávnout rukou, že jde o lacinou rusofobii. Dnes jsme úplně jinde. Režim, s nímž byl Zeman donedávna jedna ruka, rozpoutal brutální likvidační válku s naším spojencem a svět se teď dívá na jeho diktátora jako na novodobého Hitlera. Zeman byl regulérní a snadno doložitelnou součástí jeho propagandy, bagatelizoval jeho teroristické činy na území Evropy včetně Česka a obhajoval jeho invazivní kroky vůči svobodné Ukrajině.

Jistě, k účasti na Pražském hradě svádí ohled na vyznamenané, mezi nimiž budou i osoby, jichž si vážíte. Pokud se ale tito lidé rozhodli od Zemana vyznamenání přijmout, je to věc jejich svědomí, jejich rozhodnutí, jakási jejich dohoda s prezidentskou kanceláří, kde sedí lidé s fotkou Putina na mobilu. Rozhodnutí přijmout vyznamenání však nesouvisí s početností publika, jež tomu bude přihlížet. Úctu lze projevit i jinak než ze židle Vladislavského sálu.

K účasti svádí i Zemanův trik, že 7. březen nazval svátkem pomoci Ukrajině. Česko ale nepotřebuje, aby jí Zeman takové svátky vyhlašoval. Česko má svátek pomoci Ukrajině od prvního dne, kdy agrese začala. Zemanovo probuzení s Nejedlým po boku je naopak naprosto nedůvěryhodné.

Pokud tedy chcete jít se Zemanem oslavit zakončení jeho prezidentství, můžete. Ale i během toho večera budou na Kyjev a další ukrajinská města dopadat bomby vyslané velitelem, jehož Zeman ještě nedávno oslovoval v dopise Milý Vladimíre. Bomby armády, na jejíž přehlídku se vypravoval.

Ostatně stačí si uvědomit, jak by Česko vypadalo, kdyby se věci spojené s Ruskem odehrály podle Zemanova přání. V jakém stavu by dnes byla česká kontrarozvědka, jaké firmy by se chystaly na stavbu Dukovan, v jakém počtu by byla obsazená ruská ambasáda a kde všude by čmuchali její “diplomati”.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].