0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře25. 1. 20223 minuty

Loučení s Piráty v Praze?

Hlasování pražské buňky TOP 09 zřejmě rozhodne o příštím vládci hlavního města 

TOP 09 dlouho nepůsobila jako politická strana, na jejíchž názorech nějak zvlášť záleží. Slábnoucí nositelka slábnoucích liberální hodnot se dlouho spíš hledala a bojovala o vlastní přežití. Teprve angažmá v koalici SPOLU vytáhlo stranu vedenou Markétou Pekarovou Adamovou zpět na politické výsluní.

Přitom nikde není tohle výsluní pro TOP 09 hřejivější než v Praze. Rozhodnutí pražské organizace strany ze začátku tohoto týdne totiž velmi pravděpodobně způsobí, že z vlády nad Prahou letos na podzim vypadnou Piráti a vrátí se tam ODS.

Reklama

Z 54 na 11 procent

Pražská TOP 09 si odhlasovala, že v zářijových komunálních volbách už nepůjde do koalice se STAN, která ji v roce 2018 vynesla do rady města. Přednost podle očekávání dostane koalice SPOLU, s níž TOP 09 vládne v celém státě. I v Praze se tak zformovala politická síla, která podle dosavadních trendů jasně vyhraje.

Přitom v uplynulých třech desetiletích udělala pravice a speciálně ODS hodně pro to, aby voliče proti sobě poštvala. Ve volbách 2006 získala ODS těžko představitelných 54 procent hlasů. V následných letech ale vyšlo najevo, jak silné slovo mají ve straně korupční šíbři zvaní kmotři - a přestože Pražané leccos vydrží, akcie ODS začaly padat. V komunálních volbách 2010 si ODS udržela ještě pěkných 23 procent křesel v zastupitelstvu. Teprve v těch dalších v roce 2014, před nimiž padla zostuzená Nečasova vláda, si sáhla ODS na dno a dostala v pražském zastupitelstvu 11 procent křesel.

Pro dnešní situaci jsou nicméně nejdůležitější minulé komunální volby v roce 2018. V nichž oklepaná ODS už zase vyhrála, byť pouze o necelé procento (získala 17,9 procenta). Piráti byli tehdy na vzestupu a dostali se na 17,1 procenta. A protože TOP 09 odmítla spolupracovat v Praze s Babišovým ANO a Piráti s protikorupčním uskupením Praha sobě odmítli koalici s ještě ne dost očištěnou ODS, vzniklo nakonec na magistrátu spojení Piráti - TOP 09+STAN - Praha sobě.

Rozkopali toho moc, nebo málo?

Pokud tedy skutečně do voleb vznikne spojení ODS - TOP 09 - lidovci, bude pravděpodobně nejsilnějším kandidátem na skládání příští městské rady. Naznačuje to výsledek parlamentních voleb vloni v říjnu, kdy koalice SPOLU získala v Praze 40 procent hlasů, tedy výrazně víc než spojení Piráti - STAN (22,6 procenta). Hlasovalo se navíc v čase, kdy byli Piráti vnímaní jako strana na vzestupu a jeden z favoritů parlamentních voleb.

Tento trend se však nečekaně nízkým výsledkem změnil a na vlně vítězství, která přitahuje zájem voličů, se veze SPOLU. Pokud ale opět výrazně uspěje protikorupční uskupení Jana Čižinského Praha sobě, které je dnes koaličním partnerem Pirátů, může mít rozhodující slovo pro sestavení příští rady STAN, nebo dokonce Babišovo ANO.

Vliv na výsledek bude mít i frontální kritika práce současného vedení města, jejíž úvod už ODS v uplynulých dnech předvedla. Lze očekávat, že kampaň se sloganem “Zdá se vám, že je všechno v Praze postavené na hlavu?” na Pražany zabere, jakkoliv občas nedává věcný smysl.

Například když ODS vedení radnice vytýká, že nechalo rozkopat příliš mnoho ulic, jimiž se pak nedá jezdit, a zároveň kritizuje pomalou opravu pražských mostů. Teprve ty by totiž nervy automobilistů jak se patří otestovaly.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].