0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře15. 6. 20163 minuty

Jestli padne vláda kvůli obraně spravedlnosti, je to dobře

Ministr Chovanec prohraje. Otázka je, co se bude dít s policií a vyšetřováním důležitých případů

O spravedlnost v zemi se hádá ministr vnitra, který má na triku podezřelý titul z legendárních plzeňských práv a je spojen se zneužitím dotací. Proti němu stojí ministr financí, jehož podřízení z jeho firmy byli v úterý obžalováni ze zločinu a který je sám podezřelý ze zneužívání evropských dotací. To je poněkud zvláštní vizitka pro tuto zemi.

Ale podívejme se na to z té lepší strany. Buďme rádi, že se hádají, horší by bylo, kdyby se všichni dohodli, že policejním prezidentem navržená a pro celostátní kriminálku likvidační reorganizace je v pořádku. Tak tedy znovu - trochu zvláštní vizitka, ale nikoli totální průšvih.

Reklama

Politici se ve středu ráno nedohodli. Úterní bezpečnostní rada státu blížící se reorganizaci policie, zmatek a nástup jistého bezpráví mírně odložila - ale ranní koaliční schůzka spor opět akcelerovala. Reorganizace čeká už jen na podpis ministra Milana Chovance, dnes možná nejsilnějšího muže ČSSD. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ovšem zcela jasně po koaličním jednání řekl: Pokud Chovanec podepíše něco tak mizerně připraveného, odejde hnutí ANO z koalice. A konec vlády se blíží… protože už jsme ve fázi, kdy politici nemohou jen tak brát svá slova nazpět.

Možná se kvůli policejní reformě rozpadne vláda. A je to dobře, protože se rozpadne kvůli ataku spravedlnosti, kvůli schopnosti či neschopnosti hájit v této zemi zákony a vymáhání práva. Minulý týden jsme se odvážili předpovědět, že se blíží konec politické kariéry Milana Chovance, muže, který neslyší na argumenty. Asi posílí další muž, který neslyší na argumenty, Andrej Babiš.

Posílení moci tohoto muže nás docela děsí – říká s autorem i pan Patizon. Ale oba věříme, že také posílí spravedlnost, i když se to momentálně nezdá a oba vypadáme naivně. Opravdu, jestli kvůli sporu o uplatňování práva padne vláda, je to dobře.  Jestli se kvůli ní politici dohodnou, je to taky dobře. Protože spravedlnost a vymahatelnost práva je víc než oni.

Otázka je, co se bude zatím dít s policií a vyšetřováním důležitých případů. A hlavně, co se bude dít s podezřením, jestli za navrženou reformou nestojí pokus zabrzdit nějaké vyšetřování, zastavit detektivy ÚOOZ, kteří jsou na stopě závažného zločinu. Už mají důkazy, ale ještě nevědí, na koho míří, ještě je nestačili vyhodnotit. Zločinci samozřejmě vědí, co policisté zabavili, a že to míří na ně. Pokud opravdu je tohle možná alternativa policejní reformy a konce útvaru, jako je ÚOOZ, pak tahle vláda nebo aspoň její ministr vnitra padnout musí.

Psáno o šest hodin později: ministr vnitra Milan Chovanec za manifestační podpory vysoce postavených policistů, bývalých policejních prezidentů a odborářů oznámil na tiskovce, že reorganizaci policie podepíše. Ministr financí Andrej Babiš pro změnu oznámil tři hodiny předtím, že odstoupit od koaliční smlouvy neznamená opustit vládu. Takže reorganizace projde. Debata jistě nekončí. Na tahu je ministr spravedlnosti Robert Pelikán.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].