Výstřižek
Hynek Kmoníček předal pověřovací listiny Donaldu Trumpovi • Autor: witter.com/hynekkmonicek

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas.

Jde ovšem o klasické vrtění psem. Krize KLDR sice Trumpa zaměstnává, ale rozhodně mu nebrání v dalších aktivitách a přijímání návštěv. Například mezi 16 a 17. květnem bude Trump hostit tureckého prezidenta Erdogana a důvodem přijetí rozhodně nebude KLDR. Americký prezident dal navíc před Zemanem opakovaně přednost hodinám stráveným na golfovém hřišti. Od vypuknutí krize KLDR na něm byl několikrát. A takhle by šlo pokračovat dlouho.

Reklama
Reklama

Je to pochopitelné, Česko pro USA není nijak zvlášť významné. O to tady ale nejde. Zeman a jeho lidé dlouho tvrdili, že do USA pojede maximálně do konce dubna. Vysvětlovali to tím, že oba politici mají stejný pohled na svět: Zeman Trumpa jako jediný prezident ze země EU podpořil v předvolební kampani a Trump mu měl následně v telefonickém rozhovoru říct, že s návštěvou počítá. Teď je jasné, že jestli to kdy řekl, pak šlo o zdvořilostní frázi, nikoliv o jasný příslib.

Čtěte také: Šifra mistra Trumpa

Minimálně od 10. dubna totiž spolupracovníci prezidenta vědí, že Američané se Zemanem skutečně nepočítají. V pondělí zveřejnil Respekt tajný zápis, který byl po jednání na tohle téma pořízen na Úřadu vlády. V něm politický představitel americké ambasády v Praze James Merz na margo Zemanovi cesty říká: „Nejsme si jistí, jestli k ní dojde.“ Hrad dostal kopii, přesto Zeman a jeho tým dál tvrdili, že cesta se uskuteční.

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že úředníci drželi Zemana dlouho v nevědomí. Mohli se naparovat, že cestu dojednají (třeba přes židovské organizace v USA). Nebo že to prostě nějak zvládnou, nejpozději v momentě, kdy se Kmoníček setká přímo s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Jenže k tomu nedošlo. Kmoníček ani neměl možnost jednat s Trumpem o samotě, v místnosti byl s dalšími třemi velvyslanci, kteří rovněž předávali pověřovací listiny.

Pod fotku se šéfem Bílého domu, kterou zveřejnil na svém twitterovém účtu, diplomat napsal, že je hrdý na to, že může být prvním Čechem, který se potkává s novým americkým prezidentem.  Pokud nepočítáme exmanželku Ivanu, bude asi nadlouho zároveň i tím posledním.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte