Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Jak to bylo s jasnou Zemanovou cestou do USA

Cesta českého prezidenta za Donaldem Trumpem se odkládá

Hynek Kmoníček předal pověřovací listiny Donaldu Trumpovi • Autor: witter.com/hynekkmonicek
Hynek Kmoníček předal pověřovací listiny Donaldu Trumpovi • Autor: witter.com/hynekkmonicek

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas.

Jde ovšem o klasické vrtění psem. Krize KLDR sice Trumpa zaměstnává, ale rozhodně mu nebrání v dalších aktivitách a přijímání návštěv. Například mezi 16 a 17. květnem bude Trump hostit tureckého prezidenta Erdogana a důvodem přijetí rozhodně nebude KLDR. Americký prezident dal navíc před Zemanem opakovaně přednost hodinám stráveným na golfovém hřišti. Od vypuknutí krize KLDR na něm byl několikrát. A takhle by šlo pokračovat dlouho.

Je to pochopitelné, Česko pro USA není nijak zvlášť významné. O to tady ale nejde. Zeman a jeho lidé dlouho tvrdili, že do USA pojede maximálně do konce dubna. Vysvětlovali to tím, že oba politici mají stejný pohled na svět: Zeman Trumpa jako jediný prezident ze země EU podpořil v předvolební kampani a Trump mu měl následně v telefonickém rozhovoru říct, že s návštěvou počítá. Teď je jasné, že jestli to kdy řekl, pak šlo o zdvořilostní frázi, nikoliv o jasný příslib.

Minimálně od 10. dubna totiž spolupracovníci prezidenta vědí, že Američané se Zemanem skutečně nepočítají. V pondělí zveřejnil Respekt tajný zápis, který byl po jednání na tohle téma pořízen na Úřadu vlády. V něm politický představitel americké ambasády v Praze James Merz na margo Zemanovi cesty říká: „Nejsme si jistí, jestli k ní dojde.“ Hrad dostal kopii, přesto Zeman a jeho tým dál tvrdili, že cesta se uskuteční.

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že úředníci drželi Zemana dlouho v nevědomí. Mohli se naparovat, že cestu dojednají (třeba přes židovské organizace v USA). Nebo že to prostě nějak zvládnou, nejpozději v momentě, kdy se Kmoníček setká přímo s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Jenže k tomu nedošlo. Kmoníček ani neměl možnost jednat s Trumpem o samotě, v místnosti byl s dalšími třemi velvyslanci, kteří rovněž předávali pověřovací listiny.

Pod fotku se šéfem Bílého domu, kterou zveřejnil na svém twitterovém účtu, diplomat napsal, že je hrdý na to, že může být prvním Čechem, který se potkává s novým americkým prezidentem.  Pokud nepočítáme exmanželku Ivanu, bude asi nadlouho zároveň i tím posledním.

Proud to be the first Czech to meet president @realDonaldTrump. Credentials done & pleasant talk & on the correct path. pic.twitter.com/LGVn0GlSVD— Hynek Kmoníček (@hynekkmonicek) 24. dubna 2017

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].