0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře7. 12. 20213 minuty

Co vlastně Zeman po Lipavském chtěl?

Aneb jak rozumět sporu o českou ambasádu v Jeruzalémě

Tragikomický ceremoniál označovaný za prověřování nové vlády se dostal k vrcholu, na který všichni čekali. Na pohovor přijel v úterý kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský, kterého o něco později novináři vyzpovídali, jestli mu prezident aspoň trochu naznačil své další úmysly. V zemi Zemanových komparzistů se má totiž za to, že právě Lipavský pohovorem neprojde a důvodem bude rozdílný názor na fungování české ambasády v Izraeli. Při bližším pohledu se však nezdá racionální, že by se zmíněný zastupitelský úřad měl stát tak významnou překážkou.

Sám Lipavský toho médiím před lánskou bránou moc neprozradil. Odkýval, že se Zemanem o ambasádě mluvil, a opatrně dodal, že zastává dál stejný názor, jaký měl cestou do Lán. Tedy že přístup k české ambasádě by se měl odehrávat v duchu mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci. To by ale znamenalo, že se se Zemanem zásadně kříží.

Reklama

Palestinci s otevíráním jakýchkoliv ambasád v Jeruzalémě, jehož východní část považují za své hlavní město, hrubě nesouhlasí a považují je za porušení mezinárodního práva. Češi se to ale rozhodli trochu ignorovat - zřejmě i proto, že mírové rozhovory o situaci ve Svaté zemi se už dlouho nevedou a není jasné, kdy dojde k jejich oživení.

Klíč je přitom v onom slově “trochu”. Babišova vláda totiž na rozdíl od USA nepřesunula ambasádu do Jeruzaléma. Ta dál sídlí v Tel Avivu a v Jeruzalémě od března funguje pouze malá symbolická kancelář. Má pomáhat českých občanům, ale její fungování je z praktického hlediska celkem zbytečné, protože z Jeruzaléma do Tel Avivu je pouhá hodina jízdy a každý, kdo potřebuje, si tam snadno zajede.

Význam je tedy politický, vyžádaný Zemanem, a Babišova vláda zvolila známou taktiku obutá-neobutá, přijet-nepřijet, dar-nedar. Prostor s českou cedulí u vchodu za účasti Babiše otevřela, další kroky pro skutečné přestěhování ambasády už ale neučinila.

Plán na přesun ambasády, stejně jako rušení současné kanceláře, nemá v programu ani vznikající vláda a v programu ho neměla ani Lipavského domovská koalice Pirátů a STAN. Samotnému Lipavskému se vidina solitérního Česka postupujícího v Izraeli proti dlouhodobé politice EU zřejmě nelíbí, ale jít kvůli symbolické pobočce, kam Babišova vláda odvelela jednoho diplomata, do střetu s prezidentem nedává valný smysl. Kancelář teď ničemu zásadnímu nevadí - a pokud na ní prezidentovi záleží, má ji ministerstvo zahraničí nechat v provozu.

Předpokládejme, že tohle Lipavský, který stojí před svojí životní kariérní šancí, ví. Pokud Zeman přesto bude chtít navrženého šéfa diplomacie kvůli Izraeli zablokovat, jak se mnozí obávají, a pokud má celá ta diskuse u terária věcný základ, jak se všichni dušují, a není jen ubohou snahou o zdržování, pak se Zeman zřejmě po Lipavském dožaduje slibu plnohodnotného přesunu ambasády.

V takovém případě  by měl ovšem prezident začít jednat s Petrem Fialou. Tak citlivý krok, jakým je přestěhování diplomatické mise z Tel Avivu do Jeruzaléma, má nový kabinet uvést ve svém programovém prohlášení - a to je téma do debaty s premiérem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].