Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Bravo! Ukrajinci si vedou dobře

Při pohledu ze země, která se ve stejné situaci nebránila a skončila na dvacet let v ponížení, se nelze ubránit dojetí

Rusko-běloruské cvičení
Rusko-běloruské cvičení

Zprávy z každé války trpí nepřehledností a snahou o manipulace. Dává to logiku — takové či onaké informace mohou ovlivnit chuť nerezignovat a bojovat. Nynější ruská válka je ale v rovině informování jiná.

Zatímco v Čečensku nebo Gruzii mohli mít Rusové výstupy do značné míry pod kontrolou a například tlumit zprávy o usilovné obraně Grozného, obránci Ukrajiny mají mobily i kamery a sociální sítě jsou plné svědectví. V zemi je také stále dost novinářů. Díky tomu je patrné, že Ukrajina odolává ruské agresi výrazně víc, než mnozí s pohledem na ohromnou koncentraci ruské armády očekávali.

Vyvolává to i vlnu účasti v zahraničí. Češi se nabízí, že dojedou na ukrajinské hranice pro evakuované děti, přivezou potřebné věci apod. Probouzí se konečně i vláda: Fialův kabinet v sobotu ráno schválil to, co je teď potřeba nejvíc - dodávku samopalů, pušek, pistolí za 188 milionů korun. Podle sdělení ministryně obrany Jany Černochové hodlá armáda zbraně na Ukrajinu sama dovézt, aby bylo jisté, že se tam dostanou včas. Podobná polská zásilka už na místo dorazila. Pokud jde o boj s Rusy, jsou Poláci tradičním příkladem.

Na podporu by měl být stále ještě čas. Jakkoliv je obrana Ukrajiny v dlouhodobějším pohledu obtížná, protože koncentrace ruské armády je obrovská a cynismus Putina nevyčerpatelný, postup proti velkým městům je pro Rusy velmi složitý. Těžká technika jako tanky trpí v městské zástavbě značnou zranitelností a může se ukázat jako nepoužitelná.

V Čečensku to Rusové řešili tím, že Groznyj zničili. Kyjev a další města jsou ale mnohem víc na očích. Videa s mrtvými ruskými vojáky se posílají na sítě a mobily mimo hlavní média i do Ruska a Putin bude doma pod čím dál větším tlakem. Psychologie války je nevyzpytatelná, ale o zvratech mohou rozhodovat pouhé dny.

Jako občan státu, který se ve stejné situaci před 53 lety nebránil a rezignoval, musím dodat, že Ukrajina si vede obdivuhodně dobře.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].