Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Nové rozhodnutí o atomu bude chtít odvahu

Tendr na dostavbu Temelína se pozastavuje

Ekologická energie • Autor: Milan Jaroš
Ekologická energie • Autor: Milan Jaroš

Trápení s Temelínem má ČEZ na nějakou dobu za sebou. Vedení firmy a dozorčí rada společnosti dnes rozhodly, že zhruba dvousetmiliardový tendr na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny vypsaný v srpnu roku 2009 se zastavuje. Dva jeho účastníci, americký Westinghouse a ruskočeské konsorcium MIR 1200, můžou jít domů.

Ačkoliv silné pochybnosti, že ČEZ bude v tendru pokračovat, panovaly již dlouhou dobu a samo hodnocení uchazečů se značně protahovalo, bezprostřední impuls k rozhodnutí přišel až ve středu. Byl to dopis ministra průmyslu Jana Mládka, který po jednání vlády oficiálně odpověděl na březnovou klíčovou otázku vedení ČEZ směřovanou vládě.

A ta zněla: Poskytne stát na dostavbu Temelína nějaké záruky nebo pomoc, protože tržní ceny elektřiny jsou velmi nízké a investice by tak byla nenávratná? Odpověď byla jasná: Neposkytne.

Stát chce nejprve počkat, jakou energetickou politiku a jaký plán na snižování emisí CO2 přijme během letoška Evropská unie. Podle toho pak upraví i svoji energetickou vizi - a pak se rozhodne, za jakých podmínek se další jaderný zdroj v Česku postaví.

Trápení tak začne co nevidět znovu. Žádná firma zatím nedokázala postavit větší jaderný zdroj bez úplné pomoci státu, a to včetně tak liberálních zemích, jako jsou USA. Jestliže tedy vláda a ČEZ pořád tvrdí, že bez jaderného zdroje se Česko neobejde, stát bude muset do akce „nová atomovka“ nějak vstoupit.

A to bude chtít sebevědomé rozhodnutí, které se jistě nebude všem líbit. Bude mít Sobotkova vláda odvahu, anebo se další tři roky budou dělat studie?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].