Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

České tajné služby kryly zločince

Co mají společného Roman Janoušek, Shahram Zadeh a jihočeští náckové

Roman Janoušek • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Roman Janoušek • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tajné služby tu nejsou proto, aby odhalovaly zločince a posílaly je před soud. Zjednodušeně řečeno, mají shromažďovat informace o nebezpečích, které hrozí státu, jeho vládě a jeho občanům. Tyto informace mají poskytovat lidem, kteří přímo za bezpečí odpovídají, tedy vybraným politikům, případně policii. Někdy přimhouří tajné služby oči nad trestnou činností svých informátorů. Samozřejmě pokud vyhodnotí, že dodávané informace jsou pro bezpečnost země důležitější než zločiny informátorů. A zdá se, že české tajné služby mají špičkové informátory, protože kryjí zločiny, v nichž se točí státní a obecní miliardy korun.

Ministr zahraničí Luboš Zaorálek je zděšen. Shahram Zadeh, Íránec a podle policie hlava podvodníků, kteří připravili stát na daňových únicích skoro o dvě a půl miliardy korun, byl prý ministrovi zahraničí tajnými službami představován jako „člověk nesmírně prospěšný státu“. Těžko říct čím; nevíme to. Pokud někdo nosí tajným službám informace, měli by její důstojníci prověřit jeho důvěryhodnost. Jestli naše tajné služby (nevíme která, Zaorálek to neprozradil) nejsou schopny odhalit, že jejich informátor jede v gigantickém podvodu, je to vážné selhání.

Jestli tajné služby vědí, že Zadeh byl hlavou gangu, který ve velkém šidil stát, musely být Zadehovy informace pro zpravodajce zatraceně důležité. A ministr zahraničí, kterého musíme za jeho přístup k věci pochválit, by se měl dozvědět, co tak důležitého prozrazoval Zadeh tajným službám, že jej kryly. A měl by to pak aspoň naznačit veřejnosti. Může to udělat i premiér, pokud Zadeha kryla BIS. V případě, že ho chránila rozvědka, tak ministr vnitra (rozvědka spadá pod něj, BIS pod vládu).

Doufejme, že Zadeh, případně Janoušek dodali BIS aspoň něco, co mělo informační hodnotu.

Navíc se něco takového nestalo poprvé. Z BIS unikly před dvěma lety informace o odposleších známého pražského politického podnikatele a „kmotra“ Romana Janouška z roku 2008. Z nich bylo i laikovi zřejmé, že si Janoušek domlouvá se svým kamarádem a též pražským primátorem Pavlem Bémem podivné obchody. Podobné obchody si Janoušek domlouval i s úředníky magistrátu. Podle informací Respektu měla BIS tehdy desítky hodin hovorů Janouška a dalších podezřelých lidí. Nikdy je nepředala policii.

Možná Janoušek pro BIS pracoval, ale co jí mohl říkat tak důležitého, že tajná služba držela informace naznačující masívní korupci v tajnosti? Možná BIS tehdy nechtěla předat informace policii, státním zástupcům a politikům. Jak už dnes víme, Janoušek dosáhl až do těchto institucí a měl tam vysoce postavené úředníky, kteří jej kryli. Ale doba se změnila… Má už policie ty odposlechy?

Třetí případ je zdánlivě malicherný. Je to pět let, co protimafiánská policejní jednotka zatkla několik mladíků kvůli jejich nacistickým sklonům, které předváděli i na veřejnosti. BIS se snažila vyšetřování ovlivnit, jeden ze zatčených mladíků byl její informátor. Jenže i po pečlivém prostudování obsáhlých spisů a žalob je jasné, že onen zoufalec nemohl dodat BIS žádnou relevantní informaci. Mimochodem tento práskač BIS byl ve skupině poměrně aktivní. Pověřila ho BIS, aby dělal něco, co by pak BIS mohla prezentovat před vládou jako informace o podhoubí tuzemského pravicového extremismu? Doufejme, že ne. A doufejme, že Zadeh, případně Janoušek dodali BIS aspoň něco, co mělo informační hodnotu.

Takže, díky ministře zahraničí Zaorálku. Ale vaše zděšení je jen začátek práce, kterou byste měl odvést pro zvědavé občany. Ještě je tu to B. A nikdo jiný kromě politiků se tajné služby nemůže oficiálně zeptat, co se to děje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].