Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Automaty prohrávají, ale hazard vítězí

Na internetu lze úvěr od sázkové společnosti dostat relativně snadno

V kamenných pobočkách sází stále méně klientů tuzemských sázkových kanceláří. Zhruba tři čtvrtiny z nich dávají v současné době přednost elektronickému sázení. • Autor: ČTK
V kamenných pobočkách sází stále méně klientů tuzemských sázkových kanceláří. Zhruba tři čtvrtiny z nich dávají v současné době přednost elektronickému sázení. • Autor: ČTK

V Česku se pořád ročně protočí v hazardu 120 miliard korun, tedy zhruba stejně jako před deseti lety, kdy se začala zvedat vlna odporu proti tuzemskému hazardu. Jedno se ale změnilo: počet hracích automatů klesl zhruba o třetinu, na čtyřicet tisíc, tři stovky měst zakázaly hazard na svém území, další tři stovky jej omezily. Hazard už není vysněným rájem příjmů a nulových daní – stát a města z něj loni inkasovaly osm miliard korun. Samé dobré zprávy. Ale jak říká pan Patizon, nemůžete vzít státem roky hýčkaným gamblerům jejich prostor.

Na těch sto dvaceti miliardách se automaty podílí třetinou a letos to zřejmě poletí dolů. Je už jednoduché zrušit befelem prostory s blikajícími krabicemi. Klíčový byl rozsudek Ústavního soudu před čtyřmi lety, který řekl, že města mají právo zakázat herny. Tento pochopitelný a srozumitelný verdikt se ovšem uvádí do praxe poměrně složitě, navíc města mají z automatů poměrně slušné příjmy, takže se rušit moc nechce. Nicméně herny s automaty jsou nejviditelnější částí hazardu; provokují nevkusem a zákazníky, kteří patří do „společenské spodiny“. Svět automatů tak začíná mizet, hazard nikoli.

Pětinou se na českém hazardu podílí kurzové sázení, jež se z ulic přesunulo na internet. Osmdesát procent sázek je podáno na sítích, jen kurzové sázky znamenají přiznaný internetový obrat firem v Česku dvacet miliard korun. Těch, co mají sídlo v Česku a co dostaly od státu licenci – je jich šest. Nicméně Češi najdou na internetových stránkách stovku hazardních stránek v češtině, jde o firmy se sídlem v zahraničí - a kolik se prosází na nich, to nikdo neví. Nikdo jim to nemůže zakázat, protože v Evropské unii nezná podnikání hranic.

Tisíce hráčů – automaty, karty, rulety i hry, které neznal. Většina ale hráčů byla sama. Velmi osamocené osoby; je velmi pravděpodobné, že se s internetem rychle spřátelí.

Herny pomalu mizí z ulic a s nimi i nejzoufalejší gambleři, což je dobře. Přesunují se do bytů, hospod a klubů, které sice působí na první pohled jako normální restaurace se vším všudy - ale jsou plné gamblerů, kteří na velkoplošných obrazovkách sledují průběh desítek sportovních přenosů (často jen v číslech) a sázejí. A byty? Podle průzkumů si přes internet vsadil už každý třetí Čech.

Možná se tak hazard kultivuje, z primitivních non stop heren se dostává do lepší společnosti. Děti cestou ze školy už tak často nemíjejí blikající vchody, ale je už statisticky pravděpodobnější, že po příchodu ze školy najdou tatínka nebo maminku za notebookem ze svítící „bet stránkou“. Závisláci na automatech si jezdí zahrát do okresů, kde to ještě funguje, ale i oni přicházejí k poznání, že do automatů musí naházet skutečné peníze, které musí někde získat. Na internetu ten problém nemají, úvěr od sázkové společnosti dostanou relativně snadno.

Malá odbočka. Pan Patizon občas sleduje evropský fotbal a vidí, kolik velkých a bohatých klubů je sponzorováno internetovými sázkovými kancelářemi. Nakonec stejně jako televizní přenosy z mistrovství světa v hokeji. Sázení je velký byznys a nemusíte ani na ulici. Nemusíte mít dokonce ani účet v bance. Firmy vám finance na sázení rády nabídnou.

A navíc, pan Patizon také říká, že někde četl, že závislost na hazardu je největší nuda ze všech závislostí. Jednou v noci prošel takové velké kasino v Nevadě. Tisíce hráčů – automaty, karty, rulety i hry, které neznal. Většina ale hráčů byla sama. Velmi osamocené osoby; je velmi pravděpodobné, že se s internetem rychle spřátelí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].