Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Alternativci mají mejdan, ale „léčba“ Babišem pokračuje

Komunální volby přinesly řadu senzačních výsledků

Žít a slavit Brno
Žít a slavit Brno

Pokud bude chtít někdo tvrdit, že volbami se v Česku nedá nic změnit, měl by si napřed zajet do Prahy na Letnou a do Holešovic. V pražském sedmém obvodě ohraničeném parky a řekou po léta – tak jako všude v Praze - vyhrávala ODS. Před osmi lety 48 procent, před čtyřmi 28 procent - i to stačilo na výhru a neměnný styl, který se zhmotnil například v plány na stavbu předražené radnice. 

Skupina místních s pomocí zběhlých aktivistů napřed udělala úspěšné referendum, kde se odhlasoval finanční strop na výstavbu radnice. Povzbuzeni touto injekcí založili politické hnutí Praha 7 sobě, které útočí na rekord letošních komunálních voleb - získalo přes 42 procent.

Druzí v pořadí jsou pak na Praze 7 společně zelení v koalici s Piráty a Evropskými demokraty. Suma sumárum lidé, kteří ještě před čtyřmi lety hráli v politice sedmého obvodu nulovou nebo zcela okrajovou roli, mají pohodlnou většinu a možnost řídit čtyřicetitisícovou městskou část podle svých představ. Kdysi všemocná ODS na to bude koukat se ziskem deseti procent hlasů.

Nejde o jediný příklad, kdy kdysi ostrakizovaní alternativci mají větší podporu než bývalé státostrany. Na pražském Žižkově bude podle všeho starostou Matěj Stropnický. Ten už má sice za sebou čtyři roky jako místostarosta radnice, ale mnozí jeho kritici určitě doufali, že šlo o pouhou epizodu. Teď Stropnického zelení v koalici s lidovci a starosty získali dvakrát víc hlasů než donedávna zdánlivě neporazitelná ODS nebo ČSSD.

V Brně se aktivistům z původně recesistické formace Žít Brno povedlo utržit dvanáct procent hlasů a celkově třetí místo. Spřátelení zelení k tomu dodají osm procent, celkem tedy lidé z ekologických a antikorupčních sdružení mají pětinu hlasů; víc než bývalý primátor a jejich hlavní rival Roman Onderka a jeho ČSSD.

Tehdy ještě budoucí primátorka • Autor: Milan Jaroš
Tehdy ještě budoucí primátorka • Autor: Milan Jaroš

Byla by však chyba letošní komunální volby popisovat jako vítězný mejdan alternativců. Těžko totiž mezi ně můžeme počítat Andreje Babiše, který je asi hlavním vítězem. Vyhrál Prahu, vyhrál Brno, vyhrál levicové bašty Ostravu nebo Ústí nad Labem. V Praze se mu to povedlo bez politického programu, jen s trapnými hesly typu Doprava? Prostě ji zlepšíme.

Budoucí primátorka Adriana Krnáčová si ještě několik týdnů před volbami nebyla jistá, jestli chce toto „prosté zlepšování“ dělat a nedokázala vysvětlit, co chce vlastně dělat. Každopádně tahle léčba Babišem si dál razí cestu celým Českem a vzhledem k programové nejasnosti celého projektu a direktivnímu způsobu vedení nenahraditelným zakladatelem - předsedou není jasné, co z ní vzejde a jestli pak náhodou nebude Česko zralé na léčbu jinou, mnohem náročnější.

Volby přinesly i další zprávy. Úplně propadl rasista a populista Tomio Okamura se svým Úsvitem, v poslední době spíš Soumrakem. Veselit se zřejmě nebudou ani komunisté. V žádném krajském městě neuhráli dobrý výsledek - třeba v Ostravě mají jen 13 procent, v Ústí nad Labem 11 procent, vždy o něco méně než minule.

I sociální demokracii porazilo ve velkých městech ANO - a nejvíc je možná bude strašit propad v Ostravě z 32 procent na polovinu. Navíc má to i jiné důvody než nástup Babiše. Právě v Ostravě se ČSSD nehezky rozešla se svým někdejším primátorem, hvězdou tamní politiky a signatářem Charty 77 Petrem Kajnarem.

A konečně volby potvrdily i odcházení - Občanské demokratické strany. Vypočítávat propady v Praze z padesáti, pětačtyřiceti, čtyřiceti procent (podle obvodu) na dnešních v lepším případě deset je už skoro banální. Všichni to vědí, veselí nad tímhle propadem se nedá hlavně na sociálních sítích přehlédnout. ODS ale propadla i jinde - třeba ve Zlíně se ani nedostala do zastupitelstva.

Příběh ODS jako strany, která zklamala nebo omrzela, pak podtrhuje její výhra na Praze 2, kde bude dál starostovat Jana Černochová, která se držela dál od kmotrů a jako jedna z mála ve své straně pochopila, že aktivisté umanutě střežící veřejný prostor a třeba cyklodopravu nejsou její nepřátelé, ale docela zábavní partneři.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].