Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zpráva dne

Zuzana Čaputová už nebude kandidovat na slovenskou prezidentku

V projevu zdůvodnila "těžké rozhodnutí" nedostatkem sil, ale i ohledem na svou rodinu

Prezident Zelenskyj vítá Čaputovou a Pavla v Kyjevě; ilustrační foto • Autor: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFFICE
Prezident Zelenskyj vítá Čaputovou a Pavla v Kyjevě; ilustrační foto • Autor: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFFICE
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Zuzana Čaputová už bude slovenskou prezidentkou pouze rok. Na úterní tiskové konferenci oznámila Slovákům, že dokončí toto volební období a příští rok už nebude o další zvolení do funkce hlavy státu usilovat. Udělala to v situaci, kdy vede v průzkumech obliby a podle odhadu sociologů a politologů by své místo v Prezidentském paláci příští rok ve volbách pravděpodobně s přehledem obhájila.

Čekání na rozhodnutí prezidentky, zda bude znovu kandidovat, se stalo na Slovensku tématem posledních dní. Liberální Denník N si nechal udělat průzkum, z nějž vyšlo, že čaputová se navzdory urážkám a útokům od části politiků těší se svým prozápadním a liberálním viděním světa vysoké podpoře. Důvěru v ni cítí 42 procent Slováků, je tedy nejoblíbenější mezi slovenskými politiky a političkami.

Sama Čaputová ve své řeči zdůvodnila rozhodnutí znovu nekandidovat nedostatkem sil.  “Tohle prohlášení je jedno z nejtěžších, jaké jsem v životě udělala a nejspíš i udělám,” začala - a hned po první větě bylo sledujícím jasné, že jde o slova na rozloučenou. “Před oznámením tohoto rozhodnutí jsem musela odhadnout svoje síly na dalších, ode dneška potenciálně šest let. A po velmi poctivém zvažování dnes vím, že by těch sil na další mandát nebylo dost.” 

Současná prezidentka zdůraznila, že si velice váží podpory a důvěry lidí, kteří by chtěli, aby Slovensko reprezentovala dál, a že si uvědomuje i závazek, který pro ni z důvěry lidí plyne. “Nezklamat ji ale znamená dělat tuto práci s plným nasazením a silami. Jinak by se mohlo stát, že prezidentský post bude sloužit mně, nikoliv já jemu a zemi,” podotkla k tomu.

Část země a politické scény její rozhodnutí chápe, část na ně pohlíží kriticky. Ta druhá Čaputové vyčítá, že “opouští loď v nejtěžších časech”, jak řekl například lídr strany KDH František Mikloško. Slovensko čekají na podzim, konkrétně 30. září, předčasné parlamentní volby a průzkumy v nich vede zmíněný SMER Roberta Fica, národovecko-populistické uskupení, které svými postoji a jednáním už nemá daleko od označení “extremistické”.

Právě z této strany a také od slovenských fašistů, v průzkumech reprezentovaných stranou Republika, přicházely vůči prezidentce silné útoky. A přicházely i z ulice: lidé rozdivočení nenávistnými slovy politiků chodili nadávat prezidentce domů, rozbili na parkovišti auto jejímu partnerovi, vyhrožovali jí smrtí a čtyřiadvacetihodinovou ochranu musely mít kvůli výhrůžkám smrtí i dvě dospělé dcery Zuzany Čaputové. Ve svém projevu tak zmínila jako jeden z důvodů nekandidovat “i ohled na svou rodinu”. V mnoha rozhovorech v průběhu času však vždy říkala, že výhrůžky nejsou to, co by ji mohlo odstavit z cesty.

Co stojí za nedostatkem sil, který u sebe shledala, v projevu víc nerozebírala. “Neberte, prosím, moje rozhodnutí nekandidovat jako důkaz, že se slušností se nedá uspět. Dají se s ní vyhrát volby, vykonávat mandát, a zůstat přitom nejdůvěryhodnějším politikem,” vzkázala. “Slušnou a hodnotovou politiku porazí jen to, když v ni přestanete věřit. Já v ni stále věřím.” Ivana Svobodová


Nejvyšší teploty v ČR ve středu ještě vzrostou, v nižších polohách, bude ojediněle až 34 stupňů Celsia. Odpoledne vlivem teplého a vlhkého vzduchu dorazí od západu silné bouřky. Německý kancléř Olaf Scholz vyzval čínského premiéra Li Čchianga, aby Peking více využil svého vlivu na Rusko k zastavení války na Ukrajině. Veřejnoprávní rozhlas a televize Slovenska bude místo zrušených koncesionářských poplatků dostávat dotaci od státu. Návrh zákona velkou většinou schválil tamní parlament. Estonsko jako první pobaltský stát schválilo sňatky stejnopohlavních párů. Maďarská policie zadržela pětačtyřicetiletého Nora podezřelého z přípravy hromadných vražd po vzoru Anderse Behringa Breivika, oznámily tamní úřady. Ve vodách východně od amerického a kanadského pobřeží pokračovalo pátrání po turistické ponorce, která se v neděli ztratila při plavbě k vraku výletní lodi Titanic. Nejméně čtyři mrtvé si vyžádal výbuch v továrně v Kotovsku v Tambovské oblasti v centrální části evropského Ruska. Největší ruská fabrika na střelný prach ale dál pokračuje ve výrobě. Devatenáctiletý korejský mladík se postaral o rozruch na palubě linky společnosti Jeju Air z Filipín do Soulu, když se pokusil otevřít nouzový východ za letu. Nasazení amerických raket HIMARS a britských střel s plochou dráhou letu Storm Shadow do útoků na "ruské území včetně Krymu" znamenalo zapojení Spojených států a Británie do konfliktu v plném rozsahu, varoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Počet lidí, kteří před konfliktem v Súdánu uprchli za hranice, překonal 500 tisíc. Ledovce v pohořích Hindúkuš a Himálaj by do konce století mohly ztratit až 75 procent svého objemu. Spojené státy dají 8,2 milionu dolarů na podporu uprchlíků z Ukrajiny a organizací, které jim v České republice pomáhají. Premiér Petr Fiala si počká, co mu o pirátském on-line hlasování o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (oba ODS) řekne šéf Pirátů Ivan Bartoš. Míní však, že se neobjevilo nic, co by oslabovalo Blažkovu pozici. Kandidát na nového ministra zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s prezidentem Petrem Pavlem probíral priority, s nimiž by chtěl resort zemědělství řídit. Za klíčovou označil komunikaci. Senát pravděpodobně bude od října vybírat třetinu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Schválení příslušné novely jednomyslně doporučil senátní kulturní výbor. Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary převezme americká herečka Robin Wright. Po osmi dnech se podařilo lapit v Děčíně poslední uprchlou opici. Dvouletého makaka chocholatého pracovnice bistra nad ferratou nalákaly do skladu, v němž ho zavřely.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].