Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ukrajinská ofenziva

Kuba oznámila, že odhalila obchodníky s lidmi, kteří verbují vojáky pro Rusko

Kyjev potvrdil proražení Surovikinovy linie. Podle analytiků to umožní rychlejší postup

Ukrajinští vojáci v záporožském regionu • Autor: REUTERS
Ukrajinští vojáci v záporožském regionu • Autor: REUTERS

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Ukrajina oficiálně ohlásila, že se její armádě podařilo prorazit první ruské obranné linie na jižní frontě. Potvrdila tak předpovědi analytiků, kteří takový vývoj odhadovali ze satelitních snímků už několik dní.

Tvrdé boje u vesniček Robotyne a Verbove - zhruba šedesát kilometrů na jihovýchod od Záporoží - probíhaly celkem několik týdnů. Robotyne leží na silnici, která spojuje města Orichiv a Tokmak; odtud pak vedou velké silnice ke strategicky významnějším městům jako Melitopol a přístav Berďansk.

Proraženému ruskému systému zákopů, střílen a minových polí se přezdívá Surovikinova linie - podle ruského, dnes už kvůli spojenectví s mrtvým Jevgenijem Prigožinem odstaveného generála, který jeden čas ruské invazi na Ukrajině velel a stavbu valů nařídil.

A právě tento defenzivní systém také ukrajinský posun na tři měsíce zásadně zpomalil. Ukrajina chtěla šetřit životy a zdraví svých vojáků stejně jako dovezenou techniku. Někteří západní vojenští a političtí představitelé (zpravidla anonymně) tak vyjadřovali "nespokojenost a frustraci" z pomalého ukrajinského postupu, což Ukrajinci opláceli těžko skrývanými emoci vzteku i poukazem na nedostatek zbraní. Například dlouhodobě volají po dodávkách moderních bojových letounů, ale přesun strojů F-16 do ukrajinského arzenálu se teprve teď rozjíždí.

Vojenští analytici se shodují, že pokud se Ukrajincům podaří dostat za ruské zákopy a pokud tento průlom bude dostatečně široký, umožní jim to postupovat rychleji, protože přinejmenším na jižní frontě začne na ruské straně panovat chaos. Někteří pozorovatelé jsou optimističtí a věští ruské sesypání už v příštích týdnech, jiní naopak neočekávají, že ukrajinský postup bude výrazně snazší.

Neznámých je řada. Jak dobře vyzbrojené a jak dobře osazené jsou druhá a třetí linie - a jak velký tedy budou představovat? V jakém stavu je ruská logistika v týlu, Ukrajinci systematicky ostřelovaná? Možná už je sotva funkční, ale možná také ne. Rusové na jih přesouvají jednotky z východu: bude to znamenat spíš těžší boje, nebo naopak možnosti pro ukrajinský postup na okupovaném východě?

Ať už se stane cokoliv, odehraje se to za politické vedení nového ukrajinského ministra obrany Rustema Umarova, který vystřídal Oleksije Reznikova. Na opačné straně se dojednává setkání Vladimira Putina a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Jednat budou o ještě před pár měsíci těžko představitelné věci - o severokorejské vojenské pomoci pro ruskou armádu.

Zprávou z podobného ranku je i to, že kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině. Kubánské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, že by se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině. Moskva, která je dlouhodobým spojencem Havany, zatím obvinění nijak nekomentovala.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].