Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Newsletter a informační servis, 7. únor

Dnešní Respekt: Místo čínského balónu se nad USA vznáší otázka, zda hrozí konflikt velmocí

A dále: Ustoupí neoblíbený Donald Tusk do pozadí, aby dal ve volbách větší šance polské opozici?

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Stín nad Amerikou

Šedesát metrů vysoký balón, který Američané považují za špionážní zařízení, zatímco Peking ho označuje za „civilní létající prostředek“, se již po sestřelení stíhačkou F-22 nachází ve vodách Atlantiku, ale jeho stín na Spojené státy i Čínu dopadá dál.

Co to Číňany popadlo, že ho nad území Spojených států (a další nad Latinskou Ameriku a Karibik) vůbec poslali? Měla Bidenova vláda vyčkávat, nebo reagovat rychleji? Jsme zase o krok blíže válečnému konfliktu mezi oběma velmocemi, který považují někteří nejvyšší představitelé americké armády za nevyhnutelný, jak jsme se dozvěděli z nedávno uniklého memoranda generála Mikea Minihana? V úterý večer navíc Joe Biden přednese před oběma komorami Kongresu tradiční Zprávu o stavu Unie. Obecně se mělo za to, že se bude jednat výčet dosavadních úspěchů, který poslouží jako odrazový můstek pro jeho druhou prezidentskou kandidaturu. Incident s balónem, na nějž Čína reaguje hodně nevraživě, ale posouvá kontext sdělení.

 Pojďme ovšem po pořádku. Proč Čína vyslala špionážní balón, navíc v okamžiku, kdy se vzhledem k vlastním ekonomickým obtížím pokouší o uklidnění vztahů s USA? Konflikt už vedl ke zrušení cesty ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Pekingu. Američané dávají najevo, že se nejedná o první romantický špionážní prostředek nad jejich územím. Balóny se na rozdíl od družic vznášejí poklidně a zároveň na nevyzpytatelných drahách, je tudíž obtížné je detekovat - ten z uplynulých dní například neodhalily radary, ale až náhodní pasažéři náhodného letounu. Zároveň jsou podobné přelety spíše výjimečné, takže proč právě teď? Spekuluje se i o tom, zda se úsilí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o narovnání vztahů nesnaží v čínské armádě někdo sabotovat. Na to však neexistují odpovědi, tedy rozhodně nikoliv mimo Peking. 

Ve Spojených státech celá záležitost okamžitě vyvolala předvídatelnou kritiku vlády ze strany opozičních republikánů. Administrativě trvalo několik dní, než výstřední vzdušné plavidlo poslala do mořských vln. Washington to vysvětluje obavami, že právě neobvykle velké rozměry (které zároveň téměř vylučují, že by se jednalo o meteorologické zařízení, jak tvrdí Číňané) vedly k opatrnosti a k obavám, že trosky způsobí na zemi škody. Opozice váhání a vlastně vůbec skutečnost, že si nad americkými nukleárními sily poletoval stroj cizí mocnosti, považuje za skandál. A Číňané dodávají, že Washington „reagoval unáhleně a přehnaně“.

V této atmosféře tedy proběhne očekávaný projev prezidenta Bidena. Vypjatá situace nasměruje nepochybně pozornost i ke skutečnosti, že prezidentovi je osmdesát let, a že pokud by kandidoval podruhé a zvítězil, prezidentoval by do šestaosmdesáti. A to ve stínu současné války na Ukrajině a rostoucí pravděpodobnosti ozbrojeného konfliktu s Čínou.

Pardon, zapomněli jsme ještě dodat, co bylo ve zmíněném memorandu amerického generála. „Doufám, že se mýlím, ale instinkt mi říká, že v roce 2025 budeme s Čínou v ozbrojeném konfliktu,“ píše. Právě příští prezidentské volby podle něj zcela ovládnou americkou pozornost a Čína této situace vzápětí využije. Jiří Sobota


Tusk či Netusk

 Donald Tusk je úspěšný a cílevědomý muž. A jen díky němu může polská opozice seriózně pomýšlet na to, že má za půl roku šanci převzít po volbách moc. Kdyby se bývalý premiér a bývalý europrezident nevrátil předloni do polské politiky a místo toho se odebral do politického důchodu, byla by jeho Občanská platforma (PO) tím, čím byla po sedm let předtím. Tedy velkou opoziční silou, která svou setrvačností a velikostí vždycky utrhne hodně hlasů, ale přitom vždycky moc málo na to, aby se vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS) a jeho vládce Jarosław Kaczyński museli obávat.

 Tusk je pro něj jediný rovnocenný soupeř, který ho dokáže vyvést z rovnováhy. A bylo to tak vždycky, jak je vidět třeba v záznamu této předvolební debaty – i když je šestnáct let stará a tehdejší kultivovaný tón působí jako z jiného světa, protože dnešní polský politický boj je stejně polarizovaný a brutální jako kdekoliv jinde. Za takové schopnosti se ovšem něco platí a Tusk není v Polsku populární.

Zčásti za to může kampaň PiS (Tusk je německý agent, je také ruský agent a jeho jediným cílem je, aby se Polákům žilo špatně a západoevropanům dobře) i groteskní obsese vládní propagandistické televizní stanice TVP, která ho viní doslova ze všeho, z čeho je člověka vinit možné. Ale jak ukazují průzkumy, Donalda Tuska za premiéra ho nechtějí ani všichni voliči opozice – byť si ho cení.

Kdo nás ochrání, kdo nás usmíří

 Na někoho působí arogantně, jiné odrazuje jeho tvrdost, další si pak myslí, že souboje Tusk-Kaczyński, který trvá dvacet let, už bylo dost. A možná ho bylo dost, ale pořád funguje. Tusk si myslí, že volání po umírněné kampani je naivní. Jeho taktika je tvrdá a nekompromisní negace všeho, co PiS představuje, a v průzkumech volebních preferencí se to jeho straně vyplácí. Neoblíbený Tusk zvyšuje oblibu své strany.

 Voliči opozice by nicméně mnohem raději viděli jako premiérského kandidáta Rafała Trzaskowského, o generaci mladšího starostu Varšavy a skoroúspěšného kandidáta na prezidenta z roku 2019. Pro Tuska to musí být těžké rozhodování. Svou PO založil, vydupal ze země a dvakrát dovedl do vlády, na stará kolena se pak musel do Polska vrátit a znovu ji postavit na nohy. I proto, že nikdo z političek a politiků PO včetně Trzaskowského se lídrem strany stát nedokázal a možná i trochu nechtěl.

Tusk má podle zákulisních informací Trzaskowskému za zlé, že si pohodlně vládne hlavnímu městu, které je Platformě přátelsky naladěné a vlastně tu strana nemůže prohrát. Pořádá setkání s ještě přátelštěji naladěnou mládeží po celé zemi, ale špinit si ruce opravdovou politikou, na to dobře vypadajícího muže z dobré polské rodiny neužije. Podle stejně zákulisních informací si Trzaskowski myslí, že mu Tusk křivdí a brání v rozletu - jako buk, který krásně a rovně roste, ale nesnese konkurenci a vše ve svém okolí zahubí. 

V Evropě neexistuje žádný svatý

To všechno si nyní musí Tusk v hlavě rovnat: vlastní ambice a ego, ego a ambice starosty Varšavy, voličské pocity, názory a předsudky. Zatím platí, že premiérským kandidátem je on. Do voleb zbývá půlrok, to je dlouhá doba. Na polské opoziční politické scéně probíhají mohutná jednání a seskupování. Půjde celá opozice od konzervativních lidovců po liberální Levici do voleb v jednom bloku? Spíše ne. Utvoří ty bloky dva, což je také nepravděpodobné, nebo tři, což už se zdá možné? Ve vyjednáváních s potenciálními partnery může padnout řada návrhů a podmínek - a jednou může být i odchod Tuska z pozice premiérského kandidáta.

Anebo se k něčemu takovému Tusk rozhodne sám. Jeden předobraz by k tomu v Polsku měl, a to přímo svého úhlavního protivníka Jarosława Kaczyńského, který v roce 2015 pochopil, že jeho postava voliče odpuzuje, a na premiérské i prezidentské posty nominoval přijatelnější tváře. Výsledkem jsou několikery vítězné volby, dva vládní mandáty PiS za sebou a neotřesitelná pozice Kaczyńského jako kormidelníka strany i reálného vládce země. Jestli by Tusk podobný ústup do pozadí skousnul, to ví jen on sám.


Počet obětí zemětřesení na jihu Turecka a severu Sýrie stoupl už na pět tisíc, další čekají na záchranu a vyproštění. Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zasažených oblastech tříměsíční výjimečný stav, záchranáři mají obavu, že konečný počet obětí může dosáhnout až dvaceti tisíc. Ve Francii už třetí den trvá stávka kvůli plánované reformě penzí, která má zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. V Česku, kde se do důchodu chodí v 65 letech, uvažuje vláda o zvýšení na 68 let. U Hořic narazil řidič do nohy obřího vysochaného trpaslíka, těžkou nehodu přežil se zraněními. Podle zjištění vojenských rozvědek Ukrajiny i Západu posílají Rusové desetitisíce vojáků na východ Ukrajiny - podle všeho se připravují na novou ofenzivu. Podařilo se jim už dobýt část města Bachmut, o které se vede několikaměsíční krvavá bitva. Hnutí ANO se chystalo na středeční sjezd, kde jeho šéf a majitel Andrej Babiš (asi) oznámí kolegům, jaká bude jeho politická budoucnost. Miloš Zeman vyrazil na poslední státní návštěvu, a to na Slovensko. Tamní prezidentka Zuzana Čaputová s ním v pondělí povečeřela, v úterý probíhá oficiální jednání i schůzky se slovenskými exprezidenty či premiérem Hegerem. Těžařská firma British Petrol vykázala loňský zisk 23 miliard liber a příjemné překvapení pro akcionáře doprovodila oznámením, že sníží plány ohledně ochrany klimatu. Švédska vláda nechala zastřelit 54 vlků a ještě 21 bude usmrceno - podle vědců tím ohrozila celou skandinávskou vlčí populaci. Tuzemský Svaz pekařů a cukrářů oznámil, že na energetickou krizi a inflaci doplatily hlavně malé rodinné pekárny, nikoli střední a velké provozy, jak se očekávalo. Na jihu Čech podle kriminalistů ubylo vražd.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrice Informační servis

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].