Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Newsletter a informační servis

Dnešní Respekt: Byly to jedny z prvních voleb, kde novináři plnili svou roli

A dále: Co se může skrývat za odvoláním ukrajinského ministra obrany, o kterém se mluví

Petr Pavel vítězí v prezidentských volbách • Autor: Matěj Stránský
Petr Pavel vítězí v prezidentských volbách • Autor: Matěj Stránský

Jak rozumět přetřásanému odchodu ukrajinského ministra obrany

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, jedna z nejviditelnějších tváří tamního boje za svobodu a nezávislost, by mohl skončit ve funkci. Zaznělo to z okolí prezidenta Volodymyra Zelenského, konkrétně od jeho pravé ruky, šéfa poslanců vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija. Pokud k tomu dojde, měl by ho vystřídat o generaci mladší náčelník vojenské rozvědky Kyryl Budanov.  

Reznikov se do širšího povědomí zapsal jako jeden ze čtveřice mužů, který stál bezprostředně po začátku ruské agrese za únorové noci po boku Volodymyra Zelenského nedaleko prezidentského paláce a souhlasně přikyvoval, že s ním zůstane v obleženém Kyjevě. Chtěl tím dát najevo, že stejně jako hlava státu se neskryje do bezpečí a bude při obraně země riskovat vlastní život.

 Oleksij Reznikov • Autor: REUTERS
Oleksij Reznikov • Autor: REUTERS

V dalších měsících slavila ukrajinská armáda postup. Rusy zatlačila daleko od hlavního města, při bleskové ofenzivě osvobodila rozsáhlá území pod Charkovem a nakonec dobyla zpět důležité správní středisko Cherson na jihu Ukrajiny, jediné velké město, které Rusové od začátku války obsadili. Ve světových médiích je s těmito úspěchy často spojován právě Reznikov, byť je to do velké míry tím, že byl za ukrajinskou armádu nejčastěji vidět. Jednal se západními ministry obrany, premiéry i prezidenty, delegace také často přijímal v Kyjevu. Velmi aktivní byl i na sociálních sítích. Nikdy ale nebyl expertem na obranu; je původní profesí právník, před vstupem na ministerstvo se pohyboval v lokální administrativě, vynikal plynulou znalostí ruštiny, polštiny a angličtiny, stejně jako kultivovaností a diplomatickým vystupováním.

 Jeho možný pád je nejčastěji dáván do souvislosti s korupčním skandálem na ministerstvu obrany – Reznikův dnes už bývalý náměstek Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením měl uzavírat pro stát nevýhodné kontrakty. Prezident Zelenskyj v posledních dnech vyměnil na základě podobných podezření řadu lidí v administrativě: chce tím dát najevo, že myslí boj s korupcí vážně, čímž také některé západní země podmiňují další dodávky zbraní.

 Část personálních změn je pak přičítána mocenskému boji mezi různými skupinami v jeho vládě. Reznikova ale může oslabovat i „pragmatičtější“ vysvětlení: kritici mu vyčítají, že je slabý v řízení resortu a armády vůbec. Jako politik, který se obranou nikdy příliš nezabýval, nemá pověst znalce, který je v náročných válečných časech schopný vést strategická a taktická jednání s vojáky. Často se ani neúčastnil důležitých jednání - dělali to za něj jiní, on byl tváří navenek.

Petr Pavel: Hrad není bezpečný

„Válka diktuje změny v personální politice,“ napsal k přetřásané výměně na ministerstvu obrany na síti Telegram šéfposlanec Arachamija. „Doba a okolnosti vyžadují posílení a přeskupení… Nepřítel se připravuje na ofenzivu. My se připravujeme na to ubránit a vzít si zpět, co nám patří.“ Později dodal, že ke změnám na ministerstvu obrany by nemělo dojít tento týden.

V současné době boje mezi Ruskem a Ukrajinou stojí na místě, očekává se ruská ofenziva, na niž se Kyjev připravuje. Zelenskyj jí může chtít čelit s experty v čele silových institucí. Ministerstvo vnitra přebírá náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko, sám Budanov je také považován za člověka, který má do armády hlubší vhled a mohl by lépe zvládat nové těžké výzvy. Reznikov by pak mohl přejít na ministerstvo pro strategický průmysl. Ondřej Kundra


Vítejte v mém newsletteru. Respekt zamyká i většinu obsahu na webu a důvod je zřejmý: bez platících čtenářů nepřežijeme. Naše newslettery a podcasty ale budou nadále zdarma a můžete se přihlásit k jejich odběru. Můj newsletter bude méně formální, nabídnu různé postřehy k politice, ale také médiím. Přidám i něco ze zákulisí Respektu, dnes třeba z rozhovoru s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Každý den tu najdete podobný newsletter některého z mých kolegyň a kolegů - a za tři týdny se tu se mnou potkáte znovu.

Volby a komu pomohla média

Po volbách se rozběhla debata, komu pomáhala média v kampani. Už v jejím průběhu Andrej Babiš opakoval, že straní jeho konkurentovi Petru Pavlovi. Nejvíce ho rozčílilo, když mu v debatě na České televizi moderátor Martin Řezníček řekl, že nemluví pravdu. Babiš není zvyklý na to, že ho novináři opravují. Většinou poskytuje rozhovory jen spřízněným médiím, nejčastěji těm vlastním, kde kritické otázky nepadají. Babiš sází na to, že debata se vede jen mezi politiky. To je pro něj výhodné, protože když jej opraví politický konkurent, zarámuje to jako politický střet.

Pro mě se stala symbolem změny debata na CNN Prima NEWS, kde moderátor Petr Suchoň divákům přímo řekl, že text na billboardu Andreje Babiše není pravdivý. A když se podíváte do tváře šéfa ANO, je tam jasně patrné, že nevěří svým očím a ví, že konec. Doufejme, že média budou v nastoleném trendu pokračovat.

Martin Řezníček to udělal správně, novináři nejsou rozdělovači prostoru, pak by stačil automat. Pakliže někdo na obrazovce prokazatelně lže, je dokonce povinností novináře reagovat. A vzhledem k tomu, že Andrej Babiš v této kampani opravdu lhal opakovaně, stalo se z toho téma. Podle mě tohle byly naopak jedny z prvních voleb, kde novináři plnili svou roli. Použijme tradiční příměr: nenadávejte na pošťáka, on vám jen špatnou zprávu předává. Kdyby Babiš nelhal, nebylo by o čem referovat.

Babiš není Putin

Během kampaně Andrej Babiš prohlásil, že kdyby v Česku kandidoval Putin, tak jeho kritici volí Putina. Je to hloupost, ale hlouposti se nejsnáze uchycují ve veřejném prostoru. Stále mi chodí reakce v duchu, že Putin je pro nás menší zlo. Dokonce se Babišova slova modifikují a jeden pán mi napsal: „Vy jste srovnali Babiše s Putinem.“

Připomeňme, že to Andrej Babiš přirovnal Petra Pavla k Putinovi. O Babišovi jsem nic takového nenapsal ani já, ani nikdo v Respektu. Dokonce jsem loni polemizoval s Fórum24, které napsalo, že „Babiš je malý český Putin.“ V Respektu vyšlo: „Přirovnání kohokoli na české domácí scéně k masovým vrahům je argumentační faul a mělo by to být tabu. Andrej Babiš nabízí tolik důkazů, proč by měl skončit v propadlišti dějin, že není třeba si pomáhat přepáleným srovnáním.“

Jak jsem Blesku vyrobil článek

Když skončí rozhovory s politiky, nastává většinou chvíle pro fotografy. Krátká chvíle, která je děsí, protože není moc čas na experimenty. Je to také příležitost pro tzv. small talk, tedy neformální konverzaci. Hrzánský palác, kde rozhovor probíhal, má podle mě nejkrásnější polohu a výhled v Praze. I Petr Pavel říkal, že když mu ukázali kancelář a výhled, zeptal se, proč nejde úřadovat odtud. Ale až uvidí svou prezidentskou kancelář, bude s výhledem více než spokojený. Tedy až ji zkontrolují, jestli tam nejsou odposlechy, kterých se obává. O tom jsme se bavili i v našem rozhovoru. Při small talku jsem se Petra Pavla zeptal na článek Seznam Zpráv, který jsem si přečetl to ráno. Mimo jiné v něm stálo:

„Na první setkání, kde se řešila především image pro fotografie na billboardy, si přinesla obrázky charismatických hollywoodských herců, jejichž stylem se chtěla inspirovat. Politiky prý záměrně vynechala. ‚Byli tam George Clooney, Daniel Craig, ale v některé poloze i Clint Eastwood nebo Robert Redford. Ti, kteří mají chlapské charisma,‘ popsala návrhářka, která stojí za kompletní image Pavla a jeho manželky Evy, a to včetně nyní už ikonických flanelových košilí či dokonale sladěného a promyšleného outfitu, který budoucí první pár oblékl na tiskovou konferenci po vyhlášení výsledků druhého kola."

Čerstvě zvoleného prezidenta jsem se proto zeptal, koho si vybral, když mu ukázali fotografie zmíněných herců. Závěr rozhovoru pověsil tým Petra Pavla na Instagram, kde si toho všiml Blesk a napsal článek. Já věděl, že ta otázka bude hit.

Když ochranka sleduje

V rozhovoru Respektu se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem padá mimo jiné tato otázka: „Zaznamenali jsme výhrady k tomu, aby vás chránila současná prezidentská ochranka. Slovenský prezident Andrej Kiska měl podezření, že ta jeho vynášela informace. A z toho důvodu si nechala ochranku vyměnit po zvolení Zuzana Čaputová. Je vaše obava podobná?“ Odpověď si přečtete v novém vydání Respektu, ale tady krátce ke slovenské zkušenosti. Tam byla ochranka velké téma hned několikrát. Některé strážce si v minulosti nechal vyměnit šéf Ústavního soudu SR, ministr spravedlnosti či zmiňovaná prezidentka. Politici a další ústavní činitelé o tom skoro nikdy nemluví veřejně, protože jde o velmi citlivou otázku, a hlavně o jejich bezpečnost.

Na Slovensku byla provázanost politiky, policie, tajných služeb a mafie poměrně hluboká. Podle zákulisních informací někteří politici ochrance raději připláceli, aby nevynášela důvěrné informace. Strážci jsou totiž s nimi velkou část dne, slyší mnohdy důvěrné informace. Rozhodně ale neplatí, že problematičtí jsou všichni, kteří mají politiky strážit. U sousedů došlo v posledních letech k velkému posunu a profesionalizaci.

„Je to poměrně běžná věc, že chráněná osoba vymění ochranku po svých předchůdcích,“ říká k tomu investigativní reportérka slovenského Denníku N Monika Tódová. „Počítá totiž s tím, že za ty roky vznikly osobní vazby, a chce buď někoho nového nebo loajálního. Asi to souvisí i s kvalitou těchto útvarů a tím, jak profesionální jsou bezpečnostní složky v té které zemi. Když speciální prokurátor Daniel Lipšic nastoupil do funkce, dostal nabídku od ředitele SIS (obdoba české BIS, pozn. E.T.), aby měl jejich ochranku. Odmítl to a vzal si ochranku z ministerstva vnitra, což je standardní postup. Naopak generální prokurátor Maroš Žilinka má ochranku od SIS, protože jí důvěřuje víc.”

Z našeho archivu

Už jsem tu zmiňoval, že se řešilo chování novinářů během kampaně. A to, že Babiš z nich dělal nepřátele. Nejde o žádnou novinku, stejný přístup aplikoval Richard Nixon vůči reportérům, kteří odhalili aféru Watergate. V roce 1992 jsme publikovali článek jednoho z nich, Carla Bernsteina, kde se k tomu vrací. „V té souvislosti je dobré připomenout, jak reagovala Nixonova administrativa. Snažila se dokázat, že spornou otázkou Watergate je chování tisku, nikoli chování prezidenta a jeho mužů. Ron Ziegler, tiskový mluvčí Bílého domu, nás ostře napadal jako sběratele drbů, místo na naše články útočil přímo na naše osoby.“

Tři knihy, které jsem si koupil a snad jednou přečtu:

Jan Šulc: O lidech a knihách, Torst. Nakladatelský redaktor a editor Jan Šulc (*1965) napsal za posledních třicet čtyři let více než dvě stovky vzpomínkových, popularizačních a polemických textů o české literatuře, vedl rozhovory s českými spisovateli a proslovil řadu přednášek. Z těchto textů vychází nyní výbor.

Václav Polívka: Deníky 1945–1948, Maraton. V roce 2012 byly v Norsku na půdě jednoho domu nalezeny dosud neznámé a nepublikované deníky Václava Polívky, později Vidara Jensena, které si psal v Československu od ledna 1945 do března 1948. Jeho deníky jsou cenné zejména tím, že poskytují bezprostřední a autentické svědectví o důležitých historických událostech a vůbec o společensko-politickém dění dané doby – od posledního roku okupace včetně Pražského povstání přes poválečné období, kdy společnost ještě žila v euforii z osvobození a neviděla blížící se nebezpečí, až ke komunistickému převratu v únoru 1948.

Jaroslav Kučera: Klid před bouří, Jakura. Jaroslav Kučera (*1946) patří mezi špičkové fotoreportéry a dokumentaristy, jejichž snímky dokáží samy o sobě vyprávět příběhy. Kniha Klid před bouří je i díky této autorově schopnosti výjimečným dokumentem, který zachycuje realitu života za bývalého režimu. Bez nostalgie a bez retro patosu ukazuje, jak se žilo za normalizace štamgastům z hospod čtvrté cenové, svůdně krásným dívkám na strahovských kolejích, pražské kavárenské bohémě i lidem čelícím šedivé a stísňující každodennosti.


Prezident Zeman prý nakonec neporuší ústavu a nejmenuje předsedu ústavního soudu s půlročním předstihem, o čemž uvažoval, i když to podle právních odborníků udělat nesmí - měl to na nedělní schůzce slíbit premiéru Fialovi. Jih Turecka a sever Sýrie postihlo několik silných otřesů za sebou, obětí je přes tisíc a jejich počet ještě poroste. Na místo vyrazila řada zahraničních záchranářských týmů včetně českého. Pražští politici se po třech měsících jednání a ukončování jednání dohodli na koaliční spolupráci a složení rady města. Metropoli povládnou uskupení Spolu (tedy ODS, TOP09 a lidovci), Piráti a STAN. Primátorem bude občanský demokrat Bohuslav Svoboda, současný pirátský primátor Zdeněk Hřib bude radním pro dopravu, lidovci zastoupení v radě mít nebudou. Vláda chce zpomalit navyšování starobních penzí, protože je podle ní současné tempo příliš rychlé a příliš napíná možnosti státního rozpočtu, řekl lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Začalo platit unijní embargo na ruskou ropu. Na šumavské Kvildě naměřil teploměr -29 stupňů Celsia. Vodafone jako poslední ze tří tuzemských mobilních operátorů začal zvyšovat ceny, vysvětluje to rostoucími náklady. Nezvykle vysoké poplatky, které obyvatelé Česka za volání a data platí, by mohl srazit příchod čtvrtého operátora, ale podle telekomunikačního úřadu to “není nyní reálné”.Klesl počet občanů Česka, kteří nezvládají platit včas své dluhy - z 5,15 na na 4,87 procenta obyvatel. Americká zpěvačka Beyoncé dostala na předávání cen Grammy čtyři trofeje. Celkem tak za svou kariéru získala dvaatřicet zlatých gramofonků, a stala se nejúspěšnější umělkyní v dějinách tohoto ocenění. Bylo oznámeno, že americká armáda sestřelila čínský, podle všeho špionážní balón, který se několik dní tajemně vznášel nad americkým územím. Padl do Atlantského oceánu a Čína proti tomu vznesla protest. Ve věku 98 let zemřel Lubomír Štrougal, který byl po celou dobu normalizace předsedou federální vlády. Dlouhodobě trpěl vážnou duševní nemocí, proto se vyhnul soudu, který měl řešit jeho vinu při zabíjení lidí, když se pokoušeli utéct z komunistického Československa.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].