Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Informační servis, 14. únor

Den s Respektem: Rusko plánuje převrat v Moldavsku, varuje prezidentka Sandu

Souhrn: Ostravský primátor Macura odchází z ANO a nabízí svůj post

Maia Sandu • Autor: REUTERS
Maia Sandu • Autor: REUTERS
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Schopnost Kišiněva čelit ruskému tlaku je velkou neznámou

Moldavská prezidentka Maia Sandu ohlásila v pondělním proslovu k národu, že zemi hrozí nebezpečí: ruské tajné služby mají údajně v plánu svrhnout tamní zvolenou vládu. Mají k tomu užít ozbrojené skupiny ze Srbska, Ruska, Bělorusko a Černé Hory, které se budou vydávat za moldavské nespokojence, násilím se dostat do sídel státních institucí (u toho možná vzít i cenné rukojmí) a následně převzít kontrolu nad státem. V minulosti se o podobný puč Rusko neúspěšné, pokusilo v Černé Hoře.

Podle Sandu moldavské tajné služby potvrdily informace ukrajinských kolegů. Nejde prý o nový plán, ale v době, kdy Rusko vede válku na Ukrajině, nabyl na aktuálnosti a reálných obrysech. Minimálně jeden potvrzující signál už vyslal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: předminulý týden ohlásil ruskému publiku, že v Moldavsku zaznamenal zločinné záměry Západu a NATO. Analytici to chápou jako přípravu ruské veřejnosti na možné další angažmá ruské armády v jiné zemi a současně varování směrem k Moldavsku.

Maia Sandu • Autor: REUTERS
Maia Sandu • Autor: REUTERS

Moldavsko je dlouhodobě ve složité pozici. Nejchudší země Evropy se rozkládá doslova na přelomu východu a západu Evropy. Historické a kulturní vazby k Rumunsku dlouho vyvažovaly ekonomické vazby na Rusko a proruské sympatie zhruba poloviny obyvatelstva. Rusko má v zemi vliv i skrze Podněstří - část Moldavska nezávislou na Moldavsku, v praxi okupovanou Ruskem od devadesátých let.

Od roku 2020 má Kišiněv prozápadní prezidentku, kterou je právě Maia Sandu, a od roku 2021 zemi vládla prozápadní koalice. Premiérka Natalia Gavrilița ale minulý týden rezignovala i s celou vládou. „Kéž by naše vláda měla doma stejnou důvěru, jakou má u zahraničních partnerů,“ odůvodnila to. Sandu pověřila sestavením nového kabinetu svého bezpečnostního poradce Dorina Receana. Pak přišlo její oznámení o ruských podvratných plánech.

Rezignaci předcházely měsíce protestů proti vládě. Ve stanech před prezidentským palácem pravidelně přespávalo pět set lidí. Z velkoplošné obrazovky k nim promlouval moldavský politik Ilan Șor, muž, který byl před osmi lety odsouzen za podvody při vytunelování tří moldavských bank, z nichž zmizela miliarda dolarů. Do vězení nešel, podařilo se mu uprchnout do Izraele, kde má druhé občanství. Odtud vede boj proti prezidentce Sandu: vyzývá opakovaně veřejnost k jejímu svržení a netají se vazbami na Rusko.

Natalia Gavrilița • Autor: INQUAM PHOTOS/Octav Ganea
Natalia Gavrilița • Autor: INQUAM PHOTOS/Octav Ganea

Șor horuje za přimknutí k Moskvě: on i protestující mluvili o tom, že by to Moldavsku zajistilo levnější energie. Delegace politiků jeho stejnojmenné strany, která má v moldavském parlamentu pět poslanců, navštívila začátkem loňského podzimu Moskvu a po příjezdu oznámila, že dohodla snížení plynových poplatků pro město Orhei, kde Șor kdysi působil jako starosta. A jako v Orhei to jednou může vypadat v celém Moldavsku, slibuje.

Demonstrace v Kišiněvě nebyly početně nijak rozsáhlé, o to víc však o nich mluvili propagandisté v ruské státní televizi. Moldavsko vykreslovali jako zemi ve varu a nabádali prorusky smýšlející Moldavany, aby vzali věci do svých rukou. Dnes už minulá vláda nakonec protesty rozpustila, ale napětí tím nezmizelo.

Střídání ve vládním paláci je nejčastěji v moldavských politických kruzích vysvětlováno jako snaha upustit páru nad hrncem. Premiérka bezprostředně odcházet nemusela a může jít o taktickou výměnu: prezidentka před veřejností může tvrdit, že bere ohledy na výhrady lidí včetně nespokojenců. Dalším důvodem může být, že Gavrilița byla ekonomka, zatímco Recean, který před deset lety seděl jako ministr vnitra v tehdejší reformní vládě, má zkušenosti z bezpečnostní oblasti. I to se Sandu může v neklidných časech proti Rusku více hodit. Její vztah s expremiérkou ostatně zůstává zřejmě nadále solidní: Gavrilița by mohla za jejich stranu kandidovat v podzimních volbách na starostku hlavního města.

Protivládní demonstrace v Kišiněvě, listopad 2022 • Autor: REUTERS
Protivládní demonstrace v Kišiněvě, listopad 2022 • Autor: REUTERS

Schopnost Moldavska čelit ruskému tlaku je každopádně nadále velkou neznámou. V ekonomické rovině ho Maja Sandu zatím zvládla, snížila ceny energií, Moldavsko dostává aktuálně z Podněstří proud za dobré sumy výměnou za plyn. Otázkou je odolnost vojenská (země mimochodem v pondělí uzavřela svůj vzdušný prostor, přes který někdy létaly ruské rakety na Ukrajinu).

Na počátku loňského roku, v době ruského vpádu na Ukrajinu, si experti rozhodně nemysleli, že by Kišiněv vzdoroval se stejnou silou a odhodláním jako Kyjev. Dvoumilionové Moldavsko, které úspěšně zvládlo příliv statisíců uprchlíků hlavně z jihu Ukrajiny, v podstatě nemá armádu, disponuje jen zhruba pěti tisíci mužů, kteří by zemi byli schopni okamžitě bránit.

Ruská brutalita a otevřené pohrdání okolními národy a státy ale mohly vést u řady Moldavanů k vystřízlivění z proruských nálad. Proti Moskvě hraje i to, že k vojenskému obsazení Moldavska nemá možnou pozemní cestu. Puč je naopak reálná alternativa: analytici soudí, že ruský vliv v moldavských institucích je stále silný. Tomáš Brolík, Ondřej Kundra


 Ve světě i v Česku dnes někteří lidé slaví Den svatého Valentýna. Začal soud s exposlancem Dominikem Ferim, který je obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Kurýři roznáškové služby Wolt za účasti předsedy odborů Josefa Středuly znovu protestovali proti novému systému odměňování, který vedl k snížení jejich výdělků. Vedení Blanska rozhodlo kvůli úsporám na noc vypínat třetinu lamp veřejného osvětlení. Tři lidé byli zachráněni z trosek zemětřesení v Turecku a Sýrii po 198 hodinách; celkově si již tragédie vyžádala více než 37 tisíc životů. Americká automobilka Ford oznámila škrty – v Evropě zmizí 3800 pracovních míst. Soud začal projednávat odškodnění téměř 9 milionů korun, které po ministerstvu spravedlnosti žádá bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová za téměř desetileté stíhání v kauze letounů CASA. Na Michiganské státní univerzitě došlo k střelbě, oběti jsou podle tamní policie zatím tři. Dvě polské lokálky vedoucí k českým hranicím podle serveru Zdopravy.cz obnoví po dvaceti letech provoz. Ostravský primátor Tomáš Macura se rozhodl vystoupit z ANO pro nesmíření „se směřováním hnutí“ a ztrátou víry „v možnost na tom ještě něco změnit“. O tom, zda zůstane primátorem, rozhodne zastupitelský klub. Nobelovou cenou oceněný chilský básník Pablo Neruda byl podle svého synovce otráven příslušníky režimu Augusta Pinocheta. Premiér Petr Fiala (ODS) se v rámci bilančních schůzek setkal se svým stranickým kolegou, ministrem kultury Martinem Baxou. Začíná vyřazovací fáze nejprestižnější fotbalové soutěže Ligy mistrů. „Pokud jde o Mafru, zájem jsme projevili, ale ta jednání jsou na počátku,“ potvrdil podnikatel Pavel Tykač serveru iRozhlas, že uvažuje o odkoupení mediálního vydavatelství aktuálně spadajícího do svěřenských fondů Andreje Babiše (ANO). Bývalá guvernérka Jižní Karolíny, jednapadesátiletá republikánka Nikki Haley, oznámila kandidaturu na prezidentku Spojených států. Potenciální vyzývatelka exprezidenta Donalda Trumpa volá po generační obměně. Pokles globální poptávky na trhu s novým bydlením se propsal i do ceny toaletního papíru zejména na na severoamerickém trhu. Kvůli malému zájmu o novou výstavbu se zastavila asi třetina pil v Kanadě, která je největším producentem měkkého dřeva na světě.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].