0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
13. 6. 20083 minuty

Sto ledových věží

Praha může mít už brzy novou dominantu - k mrakodrapům na Pankráci přibude možná už za dva roky další. A bude prý stát za to: devatenáctipatrovou "Ledovou věž" představila sebevědomě developerská společnost Pankrác a v jistém smyslu je to průlom. Její schválení či odmítnutí naznačí, kam se hlavní město ubírá.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Praha může mít už brzy novou dominantu - k mrakodrapům na Pankráci přibude možná už za dva roky další. A bude prý stát za to: devatenáctipatrovou "Ledovou věž" představila sebevědomě developerská společnost Pankrác a v jistém smyslu je to průlom. Její schválení či odmítnutí naznačí, kam se hlavní město ubírá.

↓ INZERCE

Ta zpráva o chystaném válci ze skla a betonu, přišla sotva pár měsíců poté, co pražský magistrát poslal jiným developerům ze společnosti ECM důležité razítko. Bez ohledu na hrozbu vyškrtnutí Prahy ze seznamu UNESCO povolili úředníci vystavět dvě ještě mohutnější stavby. Čtvrť navazující bezprostředně na historické centrum města tak pomalu, ale jistě, změní tvář Prahy. Jak se teď ukazuje, právě první dva mrakodrapy otevřely Pandořinu skříňku. Na jejich povolení se teď projektanti Ledové věže odvolávají a s jistotou už nedokáže nikdo říci, kolik podobných projektů čeká ve frontě za nimi.

O novém věžáku není zdaleka rozhodnuto, zarážející je ale sebevědomí, se kterým jej autoři představili téměř jako hotovou věc. A posudek "absolutně vyloučeno„, který si okamžitě vysloužil od památkového ústavu, na tom podle všeho nic nemění. Konečné slovo totiž bude mít pražský magistrát a zřejmě právě v tom vidí developeři předpoklad úspěchu - kromě pankráckých mrakodrapů dokresluje vstřícný přístup pražských úředníků ke stavebním “inovacím" třeba i přestavba historických půd ve staletých domech v centru města. Hranaté střešní apartmány budované firmou finančníka Pavla Tykače se na budoucím obrázku Prahy podepíší minimálně stejnou měrou jako nevzhledná silueta na pankráckém obzoru.

S trochou nadsázky lze říct, že zelená pro kontroverzních stavby neplatí úplně - poslední zablokovaný projekt - Kaplického knihovna na Letné – byl ale možná tím jediným, který by po dlouhých letech vtisknul pražské architektuře neotřelý náboj.

Americká společnost Mercer vydala před pár dny každoroční žebříček hodnotící kvalitu života ve stovkách světových měst. Studie hodnotila 39 kategorií, kromě politického a ekonomického klimatu třeba i úroveň veřejných služeb a dopravy, možností rekreace, bydlení a rozvoj městské architektury. Praha se umístila na 72. místě.

Není to zrovna propadák - z velkoměst východní Evropy je na tom nejlépe - na druhou stranu se svou polohou v srdci Evropy, bohatnoucí ekonomikou a právě i unikátní městskou architekturou si lze představit výsledek o poznání lepší. O tom, zda se v budoucnu posune výš, či naopak nechá předehnat jinými městy, mohou i čerstvé plány na nové "Ledové věže" napovědět.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].