Sabotéři pod blobem
V úterý Pavel Bém prohlásil, že Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného.
Ta slova z úst pražského primátora by ještě před rokem vyvolala poprask. Když ale v úterý Pavel Bém prohlásil, že „Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného,“ nepohnula většina z přítomných novinářů ani brvou. Šlo totiž jen o další důkaz toho, že dovršení rok trvajícího příběhu jedné rádoby světové soutěže je stále v nedohlednu. A spolu s ubíhajícím časem se zdá stále jasnější, že už dávno nejde o to, zda Kaplického „chobotnice“ na Letné stát bude či ne. Nová otázka zní: Kdo si nakonec smetením projektu ze stolu ušpiní prsty.
Kolečko úřednických a politických tahanic, po kterém se posledních dvanáct měsíců tlustý šanon s obrázkem zelené budovy pohybuje, už dávno ztratilo na přehlednosti. Zatím posledním článkem řetězu se stal šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Projekt knihovny už má na stole potřetí – dvakrát ho poslal zpět do Prahy s tím, že nešlo o standardní veřejnou zakázku a do postupu mezinárodních arbitrů nemá co mluvit. Teď napotřetí mu ministerstvo kultury vzkázalo, že problémem by mohlo být právě vyčlenění knihovny z pravidel pro veřejné zakázky. Výsledek Pecinova zkoumání zatím není jasný, už dopředu ale šéf ÚOHS naznačil, že scénář se může opakovat.
Teď v úterý přesto primátor Bém přispěchal s výhledem, který bude Pecinově roli následovat. Pokud na „chobotnicí“ kývne, na řadu přijde ministerstvo kultury a problém se sháněním potřebných peněz. Ani pak nebude vyhráno, projekt budou muset znovu projednat lidé z Národní knihovny a následně s ní bude mít „něco společného“ i Bémův úřad. Jak přitom primátor odhaduje, posílání horkého bramboru bude trvat zřejmě až do příštího roku. Pokud dá navíc antimonopolní úřad i napotřetí od soutěže ruce pryč, znovu se rozjedou dohady o tom, kdo má o její férovosti rozhodnout a situace se ještě víc zašmodrchá.
Primátorův vzkaz se dá číst různě, jeden pohled se zdá ale nejpravděpodobnější – bez politické vůle se zkrátka stavět nebude. A nejen Kaplickému musí být jasné, že právě silný zastánce z řad politiků mu dosud chyběl. Dva klíčoví hráči – ministr kultury Václav Jehlička a sám primátor se evidentně řadí k opačnému táboru. Svolávání bezcílných expertních skupin, jak to udělal nedávno magistrát, nebo vtahování dalších úřadů do hry, jak to dnes dělá ministerstvo kultury, má podle všeho jedinou ambici, totiž celý projekt potopit.
Otevřeně přiznat to ale nechce žádný z nich a nalezení „kritického hlasu zvenčí“ by mohlo odpůrcům chobotnice dodat potřebnou munici. Martin Pecina tím hledaným kritikem pravděpodobně nebude a o to pochopitelnější je avizování dalších složitých průtahů. Ideální by totiž pro politiky bylo, kdyby nad Letnou zlomil hůl co nejdřív sám Kaplický a i s plány na „chobotnici“ se vrátil do Anglie.
Kaplického nervy zatím drží a vydrží-li i druhý rok dohadování, dostane podle pravidel soutěže alespoň odměnu čtyři miliony. Ať už knihovna stát bude či ne. Ty peníze by si ostatně Kaplický zasloužil už teď, když ne za výjimečný projekt, tak alespoň za to, že mu v absurdním divadle až dosud nervy neruply.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].