0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
14. 10. 20092 minuty

Ovládnou Parlament korupčníci?

Výrazné zpřísnění vyvlastňovacího zákona zcela neznámou poslankyní. Prosazení zákona za milion. Neprůhledné rejdy lobbistů kolem energetické koncepce. Tři příklady z posledních dnů ukazují, že zdejší vládnutí vstupuje do hodně neprůhledné fáze.

Foto: Milan Jaroš
Author: Milan Jaroš
Foto: Milan Jaroš
Foto: Milan Jaroš Author: Milan Jaroš

Na první pohled to přitom vypadá dobře – všechny demokratické parlamentní strany premiéru Fischerovi slíbili, že budou další měsíce podporovat jeho kabinet. To po delší době vnáší do Česka alespoň trochu stability a emocemi vybičovanou politiku zklidňuje. Má to ale háček.

↓ INZERCE

„Při nepřehledné parlamentní většině a protahování mandátu úřednické vlády kvete pšenka různým lobbistickým neprůhledným partám ve sněmovně a korupci napříč politickým spektrem,“popsal teď v Respektu jeho podstatu premiérův šéfporadce Vladimír Mlynář.„Protlačit nějakou změnu zákona bude poměrně snažší než při normální existenci pravých a levých koalic.“ Právě „nepřehledná parlamentní většina dnes v Parlamentu je. Pravice o ni přišla pádem vlády, levice ji ale zřejmě také nemá, když vládnu sama nesestavila „Nevíme,“ odpovídají poslanci napříč stranami, kdo dnes drží v Česku moc a jak to bude ovlivňovat přijímání a podobu jednotlivých zákonů. Jisté je, že v tomhle netransparentním prostředí vzrůstá možnost korupčníkům nebo lobbistům prosadit své zájmy, jak to naznačuje šéfporadce Mlynář.

Tak třeba: ke každé normě tu poslanci předkládají desítky pozměňovacích návrhů. Problém ale je, že kvůli jejich množství a krátké lhůtě mezi druhým a třetím čtením (kdy o nich poslanci můžou diskutovat) se v nich nevyznají. Právě tudy se tak jednoduše prosazují různé podezřelé zájmy. To ostatně už kdysi dávno pochopili právě korupčníci a lobbisté a začali na tuto „díru v systému“ zaměřovat svoji pozornost. Recept je jasný: přesvědčit vybraného poslance, aby v časové tísni a smršti desítek a stovek jiných návrhů podal ten správný, a pak už stačí jen doufat, že ve všeobecném zmatku většina zvedne ruku pro.

Hlavním úkolem šéfů politických stran i premiéra Fischera by proto mělo být co nejdřív nastavit jasná pravidla parlamentní práce. Omezit možnost dávat pozměňující návrhy na více poslanců (jako to mají například v Německu) a prodloužit jednací lhůty, by mohl být sympatický začátek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].