0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa24. 7. 20081 minuta

Marihuana nad Pekingem

Naše civilizace je někdy svázaná pravidly, která nedávají smysl. To se ukázalo u lukostřelce Milana Andrease vyřazeného těsně před olympijskými hrami ze soutěže.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Naše civilizace je někdy svázaná pravidly, která nedávají smysl. To se ukázalo u lukostřelce Milana Andrease vyřazeného těsně před olympijskými hrami ze soutěže za to, že mu test prokázal kouření marihuany.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro olympijské funkcionáře jde evidentně o technicistní záležitost: užil nepovolenou látku, nemůže soutěžit. Se zdravým rozumem to ale nemá co dělat.

Jednak je tu známý argument: pár potáhnutí z marihuanové cigarety hatí kariéru, časté holdování alkoholu ne. A pak jeden specifický pro Čínu: šluk z marihuanové cigarety je pro olympijský výbor agenda k řešení – a vyřešení -, zatímco otrávený vzduch nad Pekingem, který má na zdraví sportovce nekonečně větší vliv, nikoliv.

Lukostřelba je sport-nesport a kdo ví, jak se vlastně ocitnul na olympiádě. Nejde jen o nástroj k lovu, ale činnost s duchovním rozměrem, kde platí jiné přístupy ke sportu i životu než třeba u vzpírání. Nehledě na to, že THC obsažené v konopí nikomu k většímu soustředění a tedy i výkonům v lukostřelbě nepomůže. Tak proč by Andreas nemohl do Pekingu jet.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].