Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Járova červená karta

Je to člověk, který jedenáct let dělá rozhodčího v naší nejvyšší fotbalové lize a který pískal i Ligu mistrů.

Představte si, že vás hrozně bolí zub. Tak hrozně, že tušíte, že jediným řešením nejspíš bude ho vytrhnout. Známý vám doporučí zubaře. Profesionála s jedenáctiletou praxí, o kterém se říká, že patří k české špičce, člověka, kterého několikrát poslali řešit složité případy do ciziny. Sednete si v jeho ordinaci do křesla a tenhle doktor vám najednou vytrhne zub, který vás přitom vůbec nebolí.

Jaroslav Jára naštěstí není zubař. Je to člověk, který jedenáct let dělá rozhodčího v naší nejvyšší fotbalové lize a který pískal i Ligu mistrů. Ale přehmaty, kterých se pravidelně dopouští, nejsou pro postižené hráče a trenéry o nic méně bolestivé. Naposledy se předvedl v neděli večer, když Mladé Boleslavi vyloučil po druhé žluté kartě útočníka Tomáše Sedláčka. Problém byl v tom, že onu první kartu ukázal úplně jinému hráči, takže Boleslav hrála dlouhé minuty v oslabení nespravedlivě.

Jejího trenéra Zdeňka Ščasného to natolik rozzuřilo, že hned po zápase v televizi označil Járu za tendenčního rozhodčího a předsedu komise rozhodčích Luďka Macelu za nekompetentního člověka, který podobné typy drží v lize. Jinak by totiž těžko mohl dál běhat po trávnících člověk, na kterého už si stěžovaly snad všechny české týmy a kvůli kterému před rokem a půl odešli všichni slávističtí hráči demonstrativně z hřiště ještě před skončením zápasu.

Je to tedy zdánlivě jednoduchý příběh, který by měl teď logicky skončit Járovým vyhazovem. Jenže jak ukázal včerejšek, český fotbal má poněkud zvláštní pravidla. Potíže totiž nehrozí ani tak Járovi, jako Ščasnému. Šéf disciplinární komise Alexandr Károly prohlásil, že za své protesty může dostat až půlmilionovou pokutu, neboť poškozuje pověst fotbalu.

To se stalo dopoledne. Ve stejnou dobu podával Jiří Čunek trestní oznámení na Českou televizi za to, že odhalila, že od státu pobíral sociální dávky v době, kdy na účty bank ukládal na „ztracenou“ občanku miliony korun. Je všechno jenom náhoda?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].