Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Dáme vám ještě šanci

Zlobivé děti dostaly varování: pokud se nezačnete chovat slušně, zažijete odstrašující školní výlet do pasťáku.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zlobivé děti dostaly varování: pokud se nezačnete chovat slušně, zažijete odstrašující školní výlet do pasťáku. Dělá se to tak všude ve světě – nejproblémovější děti z nejproblémovějších rodin vybrané sociálními pracovnicemi jsou strašeny, aby se z potenciálního nebezpečí pro společnost nestaly reálným. Právě tak byly selektovány děti z mikulovské speciální školy.

Společné sprchy, strohé místnosti, dozor vychovatelů, mříže na oknech a eskortování policií. Kdo by se nebál? Kdo by to chtěl zažít? Bez ohledu na věk, rodinný původ či sníženou známku z chování - nikdo. Tohle není cool setkání s neznámou realitou jako beseda se zrovna propuštěným vězněm na gymnáziu, kdy se můžete zeptat na cokoliv, pokud seberete odvahu. Ani zábavný výlet celé 8.B. za vězeňské mříže. Je to jasný vzkaz: jsi nebezpečný pro sedmitisícové jihomoravské městečko, ukradl jsi telefon spolužačce, nadával jsi učitelce – na čele už se ti téměř vyrýsovalo Kainovo znamení, ale my ti přesto dáváme šanci zachránit se.

Bohužel, pokud zlobivé děti a jejich dle společnosti neschopní rodiče tuto nabídku přijali, akceptovali i toto stigma - osudové zvlášť na maloměstě. Všichni si budou pamatovat, že jste to byli vy, kteří museli být vypraveni na varovný zájezd, aby pochopili.

„Vy“ jsou zatím jen děti z Mikulova, které navštívily diagnostický ústav v Moravském Krumlově. Jak řekly novinářům, prý jim to tam zapáchalo; měly by si však zvykat, protože podle pedagogů jsou už v tomto ústavu „jednou nohou“ - napsala MF Dnes 3. června. A místní policisté se už těší, že je příště vezmou do věznice, ne běžné, protože ta je málo drsná, ale do vazební. Jedna lekce nestačí, je potřeba celý kurz, říkají v zásadě místní bezpečnostní složky.

Zvláštní a pochybné je s jakou pozorností se zaměřujeme na děti, a místo perspektivy děsíme, aniž bychom se ptali po příčinách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].