Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Další problém Milana Knížáka

Zdánlivě interní spor v největší české galerijní instituci dokládá, v čem je dnes její hlavní problém.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Když někdo kritizoval Národní galerii za to, že se pod vedením Milana Knížáka zbavuje talentovaných historiků umění, byl výjimkou potvrzující pravidlo: mladý teoretik Ondřej Chrobák pracoval pod Knížákem sedm let, vyšvihl se až na šéfa Sbírky kresby a grafiky. Včera dal ale z galerie výpověď. Nehodlal totiž dál snášet, jak moc mu generální ředitel zasahuje do práce. Chrobák rok připravoval retrospektivu Mikoláše Alše. Když ji ale včera galerie na Pražském hradě slavnostně otevírala, vypadala podle Chrobáka spíš tak, jak si ji představoval Knížák, než samotný autor.

Zdánlivě interní spor v největší české galerijní instituci dokládá, v čem je dnes její hlavní problém: Milan Knížák kolem sebe nesnese silné individuality, a tak je postupně vyhazuje, nebo ho samy opouštějí. Takže reálně hrozí, že za chvíli nebude nikdo, kdo by v galerii dělal něco zajímavého. S Chrobákem například z galerie odchází člověk, který pro ni vedle Alšovy výstavy připravil přehlídku českých karikatur první půle 20. století nebo atraktivní příběh obrazu Záliv smrti od malujícího polárníka Julia Payera.

Pro Knížáka je tenhle týden vůbec nějaký divoký. Ve stejnou dobu, kdy se mu Chrobák rozhodl dát výpověď, přišel pražskému primátorovi mail, ve kterém si část výtvarné obce stěžuje na skutečnost, že by měl Knížák příští rok podle Bémova návrhu zasedat v grantové komisi hlavního města. Je to naprosto oprávněný protest. Nebo si snad primátor opravdu myslí, že je dobré, aby o milionech rozdělovaných pro pražské kulturní instituce rozhodoval šéf galerie, jíž žadatelé o grant svými projekty bezprostředně konkurují?

Ve výstavní síni Mánes momentálně probíhá expozice Knížákových nových výtvarných děl. Jeden z obrazů se jmenuje Portrét kunsthistoričky a jeho autor na něm ženské tváři přes oči namaloval slovo prdel. Jestli má generální ředitel Národní galerie v sobě alespoň trochu soudnosti, měl by si přiznat, že se tohle slovo už moc nedá použít na situaci, která kolem něj momentálně panuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].