Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Bude Praha jako Brno?

Skoro se tomu chce věřit. Hospodářské noviny včera napsaly, že pražská ODS plánuje změnit počet volebních obvodů tak, aby v příštích komunálních volbách vyšachovala malé strany.

Pavel Bém s Milanem Jančíkem / Foto: Filip Jandourek • Autor: Filip Jandourek
Pavel Bém s Milanem Jančíkem / Foto: Filip Jandourek • Autor: Filip Jandourek

Dávalo by logiku, že ODS po patáliích s projektem Opencard a dalšími zakázkami vypadajícími, že si Bém a spol. udělali z pražské kasy dojnou krávu, ztrácí nervy. Od defraudace státních zakázek k důkazům z kriminální činnosti je sice v Česku ještě hodně daleko, stejně ale pražská ODS nebude chtít, aby na magistrát přišel někdo jiný a přehraboval se tam v účtech.

Na druhou stranu síla demokracie je v tom, že se vlády (i městské rady) střídají, a ne že mají vládnutí propachtované na věčnost a mohou si tak dělat, co chtějí. Zkrátka jestli byla někdy pražská ODS zralá na vystřídání, tak je to teď. Jenže je reálné, aby se to povedlo?

Nabízí se analogie s Brnem. Tam taky vládla ODS jako utržená ze řetězu celých patnáct let. Teprve když se objevila silná opoziční figura (bývalý populární rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška), spojily se malé strany a opoziční ČSSD si našla trochu zajímavého kandidáta na primátora, ODS prohrála.

Je něco takového možné v Praze? To je otázka. Persóna typu Zlatušky se v hlavním městě nerýsuje. Sociální demokracie nabízí pana Hulínského, u kterého věru není snadné pochopit, čím si zasloužil, že vedení sociálních demokratů v důležité Praze svěřili právě jemu. Jediná naděje se tak rýsuje ve spojení malých stran a znechucení voličů z ODS.

Upřímně řečeno: pokud Pražané zvolí ODS i po tak monstrózní zlodějně, jakou se zdá být Opencard, pak už si fakt zaslouží od pánů Béma, Jančíka a dalších „konzervativců“ nakydat do talířů. Ale možná i na to dojde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].