Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Odkazem 17. listopadu je i boj za nezávislost České televize

Letošní oslavy výročí sametové revoluce se konaly online

Vzkazy na svíčkách, které lidé položili u pamětní desky na Národní třídě • Autor: ČTK
Vzkazy na svíčkách, které lidé položili u pamětní desky na Národní třídě • Autor: ČTK

Minulý rok, v den třicátého výročí znovunabytí svobody, přitáhly oslavy 17. listopadu na Národní třídu davy lidí. Chvílemi skrze ni nešlo projít a cestu museli razit pořadatelé s megafony na vysokých chůdách. Letos je zatím účast - bezesporu kvůli koronavirovým opatřením - nižší. Pořadatelé připomínkových akcí „Díky, že můžem!“ a „Korzo Národní“ překlopili řadu z nich do online světa, což je nepochybně nezvyk. Během dne se streamem přenášela řada debat na různá témata spojená se svobodou, vystoupilo tu několik zpěváků a kapel - a každý, kdo chtěl, mohl vše sledovat na dálku.

Heslo „Užijte si oslavu 17. listopadu z bezpečí domova“ bylo ostatně leitmotivem akcí a v tomhle směru se vše  podařilo ve složitých podmínkách zorganizovat velmi dobře. Zároveň nikdo neomezoval ty, kdo chtěli přijít zapálit svíčku přímo na místo, kde policie před jednatřiceti lety zmlátila studenty. I když počet lidí přesahoval povolená čísla, na místě přítomná policie nikoho nervózně nevyháněla a vše se obešlo bez zbytečného napětí.

Řada lidí na místě zůstala jen chvíli a uvolnila místo dalším. Ti, kteří chtěli vykřikovat slogany proti rouškám, to dělali. Ti, kteří chtěli vyjádřit nesouhlas se střetem zájmů Andreje Babiše, to udělali také. Jedno téma se však opakovalo velmi často - nezávislost České televize. Lidé evidentně cítí, že část politiků chce televizi veřejné služby dostat víc pod svoji kontrolu. Rada ČT například minulý týden bez diskuse odvolala dozorčí komisi, a vyslala tak  vedení Kavčích hor signál, že příště může z hodiny na hodinu skončit i ono.

Televize v tomhle směru s politiky lavíruje. Myslí si, že když na ně bude mírnější, nějak to s nimi uhraje (neplatí to pro pořady jako 168 hodin, Reportéři ČT nebo Otázky Václava Moravce). Jak se ale ukazuje, jde o mylnou strategii. Boj o nezávislá média veřejné služby se bude zostřovat. Sympatické je, že části veřejnosti to není  lhostejné a osud nezávislé televize jí leží na srdci (další mimochodem dorazili vyjádřit nesouhlas auty na Kavčí hory před sídlo ČT).

I přes řadu omezení tak byly i letošní oslavy nejdůležitějšího svátku téhle země pestré, kultivované a odrážely klíčové téma odkazu 17. listopadu – touhu po svobodné a otevřené zemi.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].