3721-mobr-klvana-tomas-kresba-reisenauer.jpg
3721-mobr-klvana-tomas-kresba-reisenauer.jpg • Autor: Respekt

3721-vobr-klvana-tomas-kresba-reisenauer-velky.jpg
Fotografie: Globální bazar Tomáše Klvani • Autor: Respekt

Není to nijak originální myšlenka, ale při pohledu na smutnou hospodářskou statistiku člověka povzbudí: Teprve v krizi se ukáže, kdo opravdu jsme, z čeho jsem odliti a ukuti a ukováni, nebo sešiti, spíchnuti a uplácáni…

Krize přinášejí bolest (i když při čtení některých výroků českých analytiků si Globální bazar připadá jako spadlý z Marsu: opravdu si ti lidé myslí, že se nás v Česku krize zas tak moc netýká, že jenom trochu zpomalíme a pak zas nabereme dech?), ale dokážou nás také vyprovokovat k tvořivosti a nápaditosti. V líných dobách úspěchu a uspokojení plujeme ozkoušenými říčními koryty. Teprve když jsme pod tlakem, když musíme, jsme schopni hledat řešení, improvizovat, přicházet s nápady a experimentovat.

Globální bazar se v posledních několika letech procházel po muzeích a galeriích, chodil do kina a divadla, četl a poslouchal tu s větším, tu menším zaujetím, ale nepamatuje si, že by se před něčím novým zastavil se zatajeným dechem, otevřenou pusou a zrychleným tepem.

Nejde jen o umění: změna klimatu a energetická závislost na nestabilních diktaturách volá po odvážných nápadech. Místo toho jsme slyšeli na jedné straně hodně alarmistických nesmyslů a na straně druhé žvanění politiků o „energetické nezávislosti“. Kde jsou všechna ta skvělá řešení, která máme právo očekávat, věříme-li Darwinově evoluční teorii? Třeba se jich dočkáme teď.

Jsou lidé, kteří si přejí postavit kapitalismus mimo zákon. V Americe právě zažívají zklamání ze své modly v prezidentském křesle: zjišťují, že Barack Obama nejenže nemíní zrušit kapitalismus, on se ho dokonce snaží zachránit…

Jak by vlastně chtěli postavit kapitalismus mimo zákon? Jak postavit mimo zákon lidskou přirozenost? Možné je to snad teoreticky, ale život by si stejně našel cestičkou kolem zákona zpátky k sobě. Namítnete, že lidská přirozenost tu byla před kapitalismem a bude tedy i po něm. Globální bazar namítne zpátky, že lidská přirozenost, schopná dobra i zla, sobecká i velkorysá, se ke kapitalismu propracovala, protože má v sobě impulz k pokroku, vývoji a sebezdokonalení.

Kapitalismus je zatím nejlepší, i když zdaleka ne ideální, mechanismus, který využívá našich sobeckých i altrustických sklonů k pozdvižení a osvícení většiny. Jde ruku v ruce se svobodou, jež rozpoutala schopnost tvořit. Svoboda nás zahrnuje spoustou smetí, ale vždy, když se tomu smetí pokoušíme nějak uměle zamezit, omezujeme tím onu svobodu, a tedy také naši vlastní schopnost zlepšovat se. A bez trochu troho smetí by byl život sterilní.

Aktivisté protestující proti globalizaci, kapitalismu, volnému obchodu a dalším jimi vnímaným zlům pochodují pod transparentem: Jiný svět je možný. Jsou vesměs motivováni dobrem: vidí utrpení a chudobu a chtějí s nimi něco dělat. Mají spoustu blbých nápadů, protože jim jejich upjatý pocit spravedlivosti nedovoluje dohlédnou za první roh. Globální bazar doporučuje v této souvislosti nový film Stevena Soderbergha Che o Ernestu Guevarovi, komunistickém partyzánovi.

Fidel a Che jsou v prvním díle zobrazeni jako idealističtí bojovníci proti zkorumpované Batistově diktatuře, motivováni morálním opovržením nad vykořisťováním a chudobou svých bližních. Batistova diktatura zkorumpovaná byla a chudoby a exploatace je dodnes v Latinské Americe víc než dost. Bylo třeba proto transformovat Kubu v jeden gigantický, zaostalý gulag?

Bylo by ale chybou s pomýlenými recepty antiglobalistů (protekcionismus, dirigismus, radikální omezení trhu), jež by přinesly ještě větší utrpení a bídu, odsoudit jakoukoliv snahu o reformu systému. Byli to koneckonců superkapitalisté George BushHenry Paulson, kteří zahájili mnohamiliardovou státní intervenci na záchranu systému. A jeho krize je právě tím okamžikem pustit se do jeho kreativní, potřebné reformy.

Na jejím prahu vzpomeňme Schumpeterovu tezi o kreativní destrukci kapitalismu. Nejen Globální bazar má tušení, že čím víc se budeme pokoušet o zmírnění one kapitalistické desktruktivnosti, tím víc také omezíme jeho kreativnost.

Autor přednáší na New York University v Praze, je členem představenstva Respekt Publishing a pracuje ve společnosti BAT.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte