Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zeman si nechal zaplatit návrat z Číny od PPF a J&T

V poslední době jde o druhou akci, kdy si prezident nechal ze soukromých zdrojů financovat své aktivity

Prezident Miloš Zeman a český velvyslanec v Číně Libor Sečka navštívili 24. října expozici České republiky na Západočínském mezinárodním veletrhu v Čcheng-tu. • Autor: ČTK
Prezident Miloš Zeman a český velvyslanec v Číně Libor Sečka navštívili 24. října expozici České republiky na Západočínském mezinárodním veletrhu v Čcheng-tu. • Autor: ČTK

O prezidentu Miloši Zemanovi rozhodně nelze říct, že by nedokázal překvapit. Poté, co během právě skončené návštěvy Číny opakovaně propagoval zájmy finanční skupiny PPF na tamním trhu, nasedl v pondělí do letadla této společnosti a vrátil se jím zpátky do Česka. A to i přesto, že do Číny odletěl se svým doprovodem a podnikatelskou misí vládním speciálem. Prezidentův mluvčí vysvětlil Zemanovu přítomnost v letadle PPF (společně s ní ho měla pronajatá i další finanční skupina J&T) úsporou času. 

Prezident prý spěchal na předávání úterního slavnostního udílení státních vyznamenání a letadlo PPF do Prahy dokáže na rozdíl od vládní letky doletět bez mezipřistání. Zeman tak měl uspořit dvě hodiny času. Zda byla zpáteční cesta v boeingu PPF, na niž upozornil bulvární deník Blesk, plánovaná dopředu, či zda Zeman využil až aktuální nabídky finančníků na místě, zatím Hrad neupřesnil. Podle informací Respektu Zemanovu přepravu plně hradily PPF a J&T .

„Cesta byla tam i zpět hrazena PPF a J&T, které si letadlo pro účel cesty pronajaly,“ odpověděl mluvčí PPF Radek Stavěl na otázku, kdo zpáteční cestu prezidenta platil, zda PPF, nebo ji ještě uhradí prezidentská kancelář.

Financování zpáteční cesty již Respektu potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Klíčovým faktem pro rozhodnutí využít možnosti letu s podnikatelskou misí byla časová úspora. Státní večeře v Pekingu, poslední bod programu, se neplánovaně asi o hodinu prodloužila. Let byl v gesci podnikatelské mise,“ řekl s tím, že další členové národní delegace cestovali armádním speciálem. 

Zeman se tak dostal do přímého střetu zájmů: v Číně opakovaně lobboval za zájmy PPF a její šéf Petr Kellner byl součástí delegace u čínského prezidenta, poté za peníze PPF snažil vyřešit problém se špatnou organizací své zahraniční cesty a domácích aktivit v Česku.

V poslední době jde o druhou akci, kdy si Zeman nechal ze soukromých zdrojů financovat své aktivity. Před měsícem mu blízký spolupracovník prezidenta Putina Vladimir Jakunin a jeho tým uhradil čtyřdenní dovolenou na řeckém ostrovu Rhodos spojenou s prezidentovým vystoupením na konferenci Dialog civilizací. Na Jakuninem pořádané akci pak Zeman vyzval ke zrušení sankcí vůči Rusku, jimiž EU reaguje na vpád Putinova režimu na Ukrajinu.

V Číně se teď prezident zavázal, že se Česko pokusí vyjednat zrušení víz pro Čínu v Evropské unii. Jak zjistil Respekt z diplomatických zdrojů, tento krok hlava státu dopředu s nikým z českých politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky nekonzultovala.

Sobotka se již pro iDnes.cz vyjádřil, že nepovažuje realizaci prezidentova plánu v dohledné době za realistickou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].