0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda22. 3. 20084 minuty

Využijte levného dolaru

Dolar za 16 korun láká Čechy k vycestování do Spojených států. Levné americké měny můžete ale využít i tak, že si necháte dovézt třeba elektroniku z USA. Jak na to?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Řada výrobků je ve Spojených státech levnější než v Česku a s oslabujícím dolarem se jejich koupě stává ještě výhodnější. Toho využívají místní dovozci, kteří na rozdílu cen vydělávají. Pokud člověk nechce platit marži těmto obchodníkům, může si zboží v USA zakoupit sám.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nejjednodušší cestou je nákup v americkém internetovém obchodě. První problém, na který narazíte je, že většina z nich nezasílá zboží mimo území Spojených států. Existují ale služby jako www.shipito.com, díky které získáte svou virtuální adresu v USA, na kterou dorazí zásilka. Ta je pak přeposlána za 8,5 dolaru na českou adresu.

Za zboží můžete zaplatit prostřednictvím embosované platební karty (obyčejné debetní karty nemají v drtivé většině případu povoleny internetové platby). Daleko bezpečnější je ale využít PayPal nebo obdobnou službu. V případě kdy vám obchodník nezašle zboží, vám tato společnost garantuje navrácení peněz a vymáhá je na svůj účet soudní cestou. Tuto službu využívá například i největší aukční portál eBay.

Clo a DPH

Poslední „překážkou“ při koupi zboží z USA je platba cla a daně z přidané hodnoty. Pokud nakupujete v obchodě, můžete využít osvobození od cla do výše 22 eur, v případě zaslání od soukromé osoby činí hranice osvobození 45 eur. „Platí, že pokud je zboží osvobozeno od cla, je osvobozeno i od DPH,“ uvedl pro server Respekt.cz tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Pokud je udaná hodnota zásilky vyšší, následuje standardní proces, jakoby šlo o obchodní zboží. „Podle celním sazebníku, kde je několik tisíc položek, se vyměří clo a DPH,“ řekl dále Barták. Konkrétní výši cla a DPH si můžete spočítat ve speciální aplikaci ZDE. Například pro monitory činí celní sazba 14 procent, sazba DPH je standardních 19 procent.

V praxi se ale zřejmě často stává, že udaná hodnota je nižší než skutečná. „Přišel mi balík za 120 eur s udanou hodnotou 40 eur, aby se nemuselo platit clo,“ sdělil Respektu.cz obchodník, který si nepřál být jmenován.

Vyřízení administrativy při platbě cla nicméně není problém. „Pokud clo musím platit, stačí poslat e-mailem prohlášení, že to je zboží neobchodního charakteru pro soukromé účely a potvrzení o zaplacení. Jakmile to přijde k nám na poštu, tak u toho bude poukázka na úhradu cla a DPH,“ dodal.

Různé druhy poštovného

Zboží ze Spojených států si můžete nechat poslat třemi různými způsoby, které se od sebe liší například rychlostí zaslání nebo možností sledovat zásilku. Nejrychlejší způsob je takzvaný Express Mail, který garantuje dodání zboží do 3 až 6 dnů. Například zaslání telefonu iPhone tímto způsobem vyjde na 33 dolarů.

Nejlevnější je First-Class Mail s dobou doručení mezi 7 a 10 dny. Tento způsob je vhodný hlavně pro lehké zásilky. Doručení balíku do 800 gramů vyjde na 14,45 dolaru.

Při koupi elektroniky musíte dát pozor také na odlišné napětí, pro které je přístroj konstruován. Ve Spojených státech se totiž používá 110 voltů. Při koupi takové zařízení tak musíte počítat s další investicí do příslušného adaptéru.

Reklamace je obtížnější

Pokud dostanete na zakoupené zboží mezinárodní záruku, můžete vadné zboží v případě jeho poruchy nebo jiné vady reklamovat. Proces reklamace je ale v tomto případě obtížnější než u výrobků zakoupených na našem území nebo v rámci EU. „Zatímco při zakoupení zboží v České republice případně v členských státech EU mohou spotřebitelům účinně asistovat státní instituce jako je ČOI případně Evropské spotřebitelské centrum, v případě Spojených států amerických takovýto asistenční servis státních orgánů chybí,“ upozornil pro Respekt.cz tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Spotřebitel je tak při reklamaci zboží zakoupeného v USA obvykle odkázán na korespondenční řešení, jehož úspěšnost předpokládá profesionální přístup a dobrou vůli na straně prodejce. „Každopádně platí, že pokud český spotřebitel v USA kupuje zboží, měl by si zjistit, zda v ČR nebo v některém sousedním státě existuje smluvní servis, u kterého by případně daný výrobek mohl reklamovat,“ dodal Bartovský.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].