Olomoucká razie: Chystají se čtyři obvinění. Ale je to jen začátek
 
Ivo Ištván
Ivo Ištván • Autor: Milan Jaroš

V případu, který rozjel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a olomoučtí vrchní státní zástupci, padne podle informací Respektu v nejbližší době několik obvinění. V první fázi mají být obviněni dva olomoučtí vysocí policisté – náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec a vedoucí olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj.

Kromě nich čeká zřejmě obvinění i blízkého spolupracovníka Ivana Langera, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého - je to patrně jediný civilista, který bude stíhán. A konečně čtvrtým obviněným bude podle informací Respektu vysoce postavený olomoucký představitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vzhledem k tomu, kolik lidí na olomoucké expozituře pracuje, je zřejmé, že se jedná o Tomáše Uličného.

Reklama
Reklama

http://video.aktualne.cz/komentar-za-minutu/spurny-pripad-langer-a-spol-muze-vest-ke-konci-propojeni-pol/r~7a3fd14a726711e599c80025900fea04

Podle informací Respektu nečeká zatím žádné trestní stíhání představitele elitních celorepublikových útvarů – šéfa Úřadu služby kriminální policie Milana Pospíška ani vysokého policistu z protikorupční policie Jiřího Jacha, muže, který se jako jediný uchází v probíhajícím výběrovém řízení na post náměstka této elitní jednotky. Oba nicméně v případu figurují a byly prohledány jejich kanceláře. Obviněn nebyl a zřejmě ani v dohledné době nebude Ivan Langer.

Jana Klímová: Analýza stavby ševětínského solárního parku

V jeho domě proběhla dvacetihodinová domovní prohlídka, následný výslech Langera byl ale velice krátký - se všemi formalitami trval pouze dvě hodiny. Jeho obsahem byly hlavně otázky detektivů na různé lidi spojené s policií, olomouckými úřady a podnikateli a známosti s nimi. „Nejsem zbaven mlčenlivosti, nemohu se k tomu vyjadřovat. Pan Langer není z ničeho obviněn. Policie ho vyslechla, on odešel a moje role jako právního zástupce v tuto chvíli skončila,“ řekl Respektu advokát Tomáš Sokol, kterého si Langer najal.

Policie měla u výslechu v jednom směru ztíženou situaci, a to kvůli tomu, že Langer pracuje v advokátní kanceláři. Předem tak podle informací Respektu detektivy upozornil, že sice vypovídat bude, ovšem nikoliv o věcech týkající se jeho práce.

Všichni stíhaní jsou podezřelí, že se konspiračně domlouvali na prosazení některých zakázek v olomouckém kraji, že se snažili klientelisticky tyto zakázky organizovat ve prospěch určitých firem – kterých, ovšem nevíme. Především však měli policisté celou dobu nabízet službu přikrytí případného vyšetřování případů. Mimochodem tak se podle serveru Neovlivní dostal do případu Ivan Langer. Odposlouchávaní policisté se o něm často zmiňovali s různými odkazy, že to Langer zařídí – už dnes se zdá, že často vymyšlenými.

ÚOOZ vyšetřuje kauzu od počátku letošního roku, kdy se na stolech detektivů útvaru protnulo několik případů. Vyšetřování některých krajských zakázek v Olomouci, vyšetřování solární elektrárny Ševětín, podezření, že na olomoucké kriminálce některé konkrétní případy nebyly prověřeny tak, jak měly, a podezření, že centrála kriminální policie se snaží manipulovat některými tamními případy. V případě zmíněné elektrárny Ševětín například pro jednoho z hlavních dodavatelů této stavby pracovala zmíněná advokátní kancelář, kde je Langer společníkem.

Více podrobnosti zatím není známo, podle některých informací by mohlo na konci stát podstatně více obviněných.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte