Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Externí hlasy

Jan Kasl a určující myšlenka hnutí ANO

Jakýkoliv projekt „širšího proudu“ pro pražské komunální volby bude projektem Babišova hnutí

Bývalý pražský primátor Jan Kasl se vzdal funkce i členství v ODS v roce 2002 • Autor: HN, Libor Fojtik
Bývalý pražský primátor Jan Kasl se vzdal funkce i členství v ODS v roce 2002 • Autor: HN, Libor Fojtik

Cesty politiky a jejích (anti)hrdinů bývají nevyzpytatelné. Někdejší primátor Prahy za ODS Jan Kasl oznámil, že povede do komunálních voleb pražskou kandidátku Babišova hnutí ANO. Na otázku, jak si takovou kandidátku představuje, odpověděl, že by to měl být širší proud osobností, protože ANO je uskupení, které má myšlenku, ale zatím nemá dost lidí.

Jestli ale tohle širokoplecí uskupení má nějakou určující myšlenku, pak přiznávám, že mi unikla. Za to se mi zdá, že lidí se teď k Babišově hnutí přimyká dost a dost. Včetně výrazných osobností, které tu sjednocující myšlenku marně hledají.

Podle Lidových novin by se k nim měli v Praze přidat i Gazdíkovi Starostové a nezávislí, kteří by tak dali vale TOP 09. Což by byl pozoruhodný obrat už proto, že Gazdík během voleb nijak nezaostával za Miroslavem Kalouskem ve vykreslování Babiše a jeho hnutí coby velkého nebezpečného neznáma.

Však také Starostové a nezávislí reagovali prohlášením, v němž spolupráci s hnutím ANO v pražských volbách rezolutně vyloučili. Nicméně v rozhovoru pro Lidové noviny jejich místopředseda Stanislav Polčák mluví o volebním projektu pro Prahu „v němž by se sdružily osobnosti“ a dodává: „Tam je prostor pro všechny, nejen pro ANO.“

Což velmi připomíná zmíněná Kaslova slova o kandidátce jako onom „širším proudu osobností“. Jak se zdá, Kasl se sice spojil s Babišem, ale přivítal by ještě pár „stáfážistů“, aby to tak nebilo do očí - zvlášť pravicovým voličům.

Tím spíš je však dobré připomínat: jakýkoliv projekt „širšího proudu“ by byl projektem hnutí ANO. Právě to se dohodlo s Janem Kaslem, že povede jejich kandidátku. Také lze předpokládat, že kampaň bude financovat spíš Andrej Babiš než Jan Kasl. A někdejší primátor by to měl od začátku přiznat a nemlžit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].