Co dělat, když se vám na chalupě zjevuje malá nacistka
Výtvarnice Erika Bornová se na nové výstavě inspirovala historií jedné samoty ve Šluknovském výběžku
Příběh téhle výstavy začal na severu Čech. Před pěti lety si tam ve Šluknovském výběžku výtvarnice Erika Bornová se svým manželem, malířem Tomášem Císařovským, koupili chalupu a zvlášť na její novou majitelku mocně zapůsobil místní nezaměnitelný genius loci spojený s temnou historií bývalých Sudet. „Měla jsem pocit, že na té chalupě nejsem sama. Pořád jsem tam viděla stín nějaké holčičky, které mohlo být tak čtrnáct patnáct let,“ vzpomíná umělkyně a dodává: „Zní to asi duchařsky, ale já bych si ji nevymyslela, opravdu se přede mnou zjevovala.“
Díky místní kronice Bornová zjistila, kdo v chalupě před poválečným vysídlením německy hovořících majitelů bydlel. A že součástí rodiny byla skutečně dívka, po níž se v obezděné roubence zachovaly drobné hmatatelné památky a v písemných záznamech i její jméno. To se nyní objevuje v názvu aktuální výstavy jednašedesátileté umělkyně v pražské Galerii Václava Špály pojmenované Stíny horkého léta Traudi Schönfeld.
Dětství v NSDAP


Nevíme, jak Traudi vypadala. Žádné její fotky se nedochovaly a její stopy mizí v roce 1945, kdy její antifašističtí rodiče s odsunem zamířili na východ Německa, zatímco ona na západ. Jedním z mála údajů o jejím životě je příslušnost ke Svazu německých dívek (Bund Deutscher Mädel), který byl od roku 1932 stejně jako chlapecký Hitlerjugend dětskou součástí nacistické partaje NSDAP. Právě uniforma BDM s modrou sukní, bílou košilí a černým šátkem teď visí v suterénu Špálovy galerie. Bornová ji rekonstruovala podle dobových fotek a obklopila ji obrázky věcí, jichž se malá Traudi kdysi v chalupě dotýkala: hrníčku, stoličky, křížku s německým nápisem „Dokonáno jest“.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu