Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Zařídil jsem neskutečné Vánoce, chlubí se Trump prvním velkým vítězstvím

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Americký Kongres ve středu schválil nejdůležitější změny v daňovém systému Spojených států za posledních třicet let. Jejich prosazení je prvním velkým vítězstvím Donalda Trumpa během jeho prezidentského období a zároveň nečekaným sjednocením dosud rozhádaných republikánů, komentuje středeční událost deník Washington Post.

Rozsáhlé změny v placení daní budou mít dopad na každou rodinu i firmu. Pro velké korporace přináší velké daňové úlevy, pro většinu Američanů krátkodobé úspory. Nejvíce na reformách ale vydělají bohatí, což se ve výsledku může obrátit proti republikánům. Momentálně však schválení nových zákonů Trumpovi přináší tolik potřebné vítězství - a republikánům, kteří se při několika důležitých předchozích hlasováních v tomto roce nedokázali shodnout, důležité sjednocení.

Rozhádanost republikánů byla patrná hlavně při opakovaných – a neúspěšných – pokusech zrušit tzv. Obamacare, tedy zdravotnické reformy zavedené za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Právě obava, že v tomto roce republikánská strana skončí bez jasného legislativního „zářezu“, nyní podle deníku pomohla prosazení daňových reforem v Kongresu. Daňová reforma bude hrát zásadní roli i v nadcházející kampani před volbami do Kongresu.

Republikáni si od reforem slibují, že odstartují ekonomický růst, který jim přinese politické body, ačkoli řada ekonomických expertů o tom pochybuje. „Budeme svědky něčeho výjimečného. Do téhle země se vrátí podnikatelé. Zbavujeme se všech uzlů a brzd - a co to znamená? Znamená to pracovní místa, pracovní místa a ještě jednou pracovní místa,“ ohlašoval triumfálně Trump schválení svých reforem. Reformu v kampani před kongresovými volbami (tzv. midterm elections) využijí i demokraté. Ti se budou naopak snažit přesvědčit veřejnost, že daňové škrty jsou bianko šekem pro bohaté a doufat, že v listopadu získají v kongresu většinu.

Jádrem reforem jsou velké a trvalé škrty v daňových odvodech firem – daň se sníží z 35 procent na 21. Součástí jsou ale i dočasné daňové úlevy pro jednotlivce na všech příjmových úrovních. Výrazně se zvýší daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Sníží se však daňové odpisy, na které mají nárok ti, kteří si na hypotéku kupují bydlení. Balíček dále snižuje daň z nemovitostí a z dědictví, kterou platí jen nejbohatší Američané. V rámci nového zákona bude možné zdědit majetek v hodnotě 22 milionů dolarů bez placení daní.

Donald Trump a Barack Obama během prvního setkání v Oválné pracovně • Autor: Profimedia, New York Times
Donald Trump a Barack Obama během prvního setkání v Oválné pracovně • Autor: Profimedia, New York Times

Pro obě strany nyní bude zásadní, jak zákony interpretuje veřejnost - schvalování proto předcházely plamenné proslovy. Republikáni slibovali, že jejich balíček díky daňovým úlevám pomůže střední třídě, daňové úlevy pro firmy zase podle nich přinesou vyšší mzdy – a obojí prý pomůže ekonomice. Demokraté se naopak odvolávali na nadstranické ekonomické analýzy, podle kterých daňový balíček pomůže korporacím a bohatým a způsobí obrovský výpadek ve federálním rozpočtu.

„Plán není zaměřený na snižování daní pro střední třídu. Ta kostka cukru, kterou balík nabízí některým středostavovským rodinám, má jen odvést pozornost od jádra zákona – tedy dárků pro nadnárodní korporace a bohaté,“ prohlásil demokratický senátor za Oregon Ron Wyden.

 Jak nový ekonomický zákon ovlivní střední třídu dlouhodobě, bude záviset na rozhodnutích, ke kterým teprve dojde, připomíná Washington Post. V roce 2018 většině Američanů daně klesnou, v dalších letech ale individuální daňové úlevy přestanou platit, takže velká část lidí bude platit vyšší daně než dnes. Republikáni slibují, že budoucí Kongres zabrání růstu daní. Demokraté ale kontrují otázkou: Proč republikáni snížili daně korporacím trvale, zatímco jednotlivcům jen dočasně, a uvrhli je tím v nejistotu?

Stejně tak rozporuplný je dopad balíku na veřejnou pokladnu. Podle analytiků Kongresu balíček zvýší národní deficit během deseti let o více než bilion dolarů – a to i za předpokladu, že reforma přinese předpokládaný ekonomický růst. Pokud by se měly daňové škrty pro jednotlivce prodloužit, jak slibují republikáni, pak by byl schodek ještě výrazně vyšší. Podle demokratů je republikánský návrh nezodpovědným utrácením, které nakonec zaplatí střední třída

Republikáni s touto analýzou nesouhlasí a tvrdí, že růst bude tak prudký, že výpadek z daňových příjmů nahradí. Skutečný dopad reforem na federální rozpočet je ale nyní těžké odhadnout, protože tak výrazně škrty v nedávné historii země nezažila, uvádí Washington Post s odvoláním na daňové experty.

Republikáni si mohli za prosazení reformy připsat rychlé politické body: firmy AT&T a Comcast oznámily, že svým více než 300 tisícům zaměstnanců vyplatí bonusy 1000 dolarů. Fifth Third Bancorp, velká banka ze Cincinnati, oznámila zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů a jednorázové bonusy pro 13 tisíc zaměstnanců ve výši 1000 dolarů. „Pro pracující Američany to je neskutečný dárek  k Vánocům,“ oznámil Trump. Jiné firmy však ohlásily, že zisk ze snížení daní využijí na vyplacení dividend nebo na zpětný odkup vlastních akcií, na čemž vydělají akcionáři a manažeři, nikoli však zaměstnanci.

Část daňové reformy zasáhne také zákon o dostupné zdravotní péči, který je klíčovou součástí Obamacare. Trumpův předchůdce zavedl takzvanou pokutu pro ty, kteří nemají zdravotní pojištění, Trump nyní tuto pokutu ruší. Podle odhadů expertů to bude během deseti let znamenat o 13 milionů méně lidí, kteří mají zdravotní pojištění. Zrušení této pokuty má začít platit až v roce 2019, Trump ale vítězoslavně ohlásil, že zákon Obamacare je tímto zrušen. S tím řada demokratů a také republikánů nesouhlasí. Řada republikánů chce navíc zavést nové zákony, které mají zmírnit dopady popisovaného zrušení pokut.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].