pondělí 19. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Delfíni a jejich schopnost komunikace - zvuky, hvízdání, ale i pozice jejich těl - nás fascinují dlouhodobě. Proto není divu, že značnou pozornost vzbudila zpráva, že se vědcům podařilo zachytit první skutečnou konverzaci těchto inteligentních kytovců.

Ruští vědci oznámili, že jde o komunikaci, kterou si mezi sebou vyměňovaly dvě samice delfína skákavého. Jáša a Jana spolu v bazénu komunikovaly stylem, který skutečně konverzaci připomínal - jedna třeba čekala, až druhá domluví, a zdálo se, že na sebe reagují. Ruský tým poznatek zveřejnil v magazínu petrohradské techniky.

Reklama
Reklama

Jenže magazín National Geographic se zeptal na názor několika respektovaných znalců delfíního světa - a ti zůstávají, mírně řečeno, nepřesvědčeni. „Je to naprostý nesmysl a můžete mě citovat,“ říká třeba americký biolog Richard Connor, který komunikaci delfínů zkoumá třicet let. On i další experti mají kupříkladu problém se způsobem, jakým ruští vědci „konverzaci“ zachytili - „cvakání“ zvířat totiž nahráli z devadesátistupňového úhlu, což se nezdá důležité. Ale právě u tohoto druhu zvuku a způsobu, jakým se šíří vodou, by mohla mít jiná poloha mikrofonu (třeba přímo před delfínem) zachytit zvuk dramaticky odlišně.

https://www.youtube.com/watch?v=CQ5dRyyHwfM

„Pokud bychom si to představili u lidí, jakkoliv je to obtížné - tak je to stejné, jako kdybychom z jedné místnosti nahrávali rozhovor dvou lidí v místnosti vedlejší, a navíc by tam ještě mluvili do polštáře,“ říká Marc Lammers z havajského Institutu námořní biologie. „Takto se nový jazyk asi nenaučíte.“

Zachytit a dekódovat delfíní jazyk se vědci snaží desítky let - a stále nepřišli s přesvědčivými důkazy. I když víme, že delfíni rozumí umělému jazyku, jak zvukům, tak gestům; a že mají i abstraktní myšlení.

Vědci oslovení magazínem rovněž projevili pochopitelnou frustraci nad tím, jakým způsobem se zpráva bez jakéhokoliv dalšího ověřování či zjišťování rozšířila světovými médii. Přesně ve stylu povzdechu, který má v nejnovějším Respektu Ján Simkanič.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Symbolika je to skutečně mocná. Jen pár dní po výročí útoků z 11. září 2001 v New Yorku a okolí znovu vybuchovaly nálože. Řada otázek zůstává nezodpovězených, nicméně víme, že během víkendu na několika místech explodovaly po domácku vyrobené výbušniny. Nejprve v sobotu ráno tzv. trubková bomba v New Jersey v místě plánovaného charitativního běžeckého závodu, později večer vybuchla na Manhattanu výbušnina vyrobená z tlakového hrnce. V noci z neděle na pondělí pak byl - opět v New Jersey -  nalezen batoh plný výbušnin; a jedna z nich nečekaně explodovala, když se zavazadlem manipuloval policejní robot. Stanice BBC do série událostí počítá také útok v nákupním centru v Minnesotě, byť není prokázaná souvislost.

Výbuch tlakového hrnce v manhattanské čtvrti Chelsea lehce zranil devětadvacet lidí; celková bilance mohla být mnohem krvavější, ale zasáhla šťastná náhoda. V New Jersey se start závodu pozdržel kvůli bezpečnosti - symbolicky to byl jiný podezřelý batoh, který se ukázal být zcela neškodným - takže v místě exploze nikdo nebyl. Batoh tak včas objevili dva muži, kteří prohrabávali odpadkové koše. Na Manhattanu pak objevili nedaleko exploze další „papiňákovou“ bombu

Reklama
Reklama

Jak upozorňuje stanice BBC, odpověď na otázku, zda šlo o teroristické útoky, záleží na tom, jak přesně definujeme terorismus. Úřady každopádně zatím nezveřejnily informace, které by ukazovaly na mezinárodní pozadí útoků.  A z domácích „zdrojů“ pochází i podezřelý, kterého policie zadržela za dramatických okolností v pondělí. Byť se Ahmad Khan Rahami narodil před osmadvaceti lety v Afghánistánu, nyní je americkým občanem a stále není jasné, nakolik je s původní vlastí ve spojení. Podle amerických médií byl Rahami zraněn při přestřelce s policií, při níž zasáhl jednoho ze zasahujících policistů.

Reklama