sobota 11. 2. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Špatné postavení zákazníka vůči operátorům, drahé datové služby, drahý roaming. V posledních týdnech se mezi politickou reprezentací strhl boj na poli drahých telefonních služeb - konečně, jak by řada spotřebitelů řekla. Česká republika je skutečně v ceně a dostupnosti služeb na velmi nelichotivých příčkách v rámci evropských zemí.

 V minulých dnech se do sebe pustili zejména ministři Babiš a Mládek. Resp. ministr financí zaútočil na ministra průmyslu s tím, že nahrává mobilním operátorům. Vydal komentář na serveru Expres, kde je publikuje nezřídka. V textu popisuje, že ČSSD je zodpovědná za to, že operátoři mají takovou moc a služby jsou tak drahé. Mládek kontroval na webu ČSSD s tím, že Babiš poměrně cudně upozadil roli poslance Pflégra (ANO) v celém příběhu.

Faktické výroky obou ministrů k těmto novelám jsme již probírali, nicméně zopakujme se celý příběh v kostce. A dodejme, že pánové neřeší problematiku vyčerpávajícím způsobem a věnují se jednomu ze segmentů celé věci. Takže bylo, nebylo…

V tomto volebním období poslanci projednali novelu zákona o elektronických komunikacích, konkrétně v roce 2014. Poslanci ČSSD Birke a Urban do ní načetli pozměňovací návrhy, které oklešťovaly práva spotřebitelů. Návrh se posunul do třetího závěrečného čtení, kde ovšem projednán nebyl a vrátil se do výborů.

33-tyden-mobil
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Zde Urbana nahradil zmíněný poslanec Pfléger za ANO, který předložil svůj návrh. Tedy svůj… Jak sám přiznal médiím, návrh tvořil „ve spolupráci“ se zástupci operátorů. Popsal to kouzelnou větou, která je i v historii českého parlamentarismu, jenž zažil kdeco, poměrně neobvyklá: „Bylo to na popud asociace provozovatelů komunikačních služeb, který měli v tý době výhrady k současnému zákonu a připravili tento pozměňovací návrh.“

K hlasování se tedy dostaly návrhy, které předložili poslanci obou znesvářených stran. A hlasovali pro ně, držte si klobouky, úplně všechny strany. Koalice i opozice. Senátem pak zákon projel bez problémů.

Druhou částí Babišovy kritiky vůči ČSSD představuje návrh skupiny senátorů vedených Alenou Dernerovou. Musíme tedy poskočit do února 2016. Tehdy senátoři předložili novelu, která měla dát zákazníkům lepší postavení (při vypovídání smluv nebo přechodu mezi operátory) - a také přinést větší pravomoci regulátorovi, tedy Českému telekomunikačnímu úřadu. Hlasy senátorů ČSSD a ODS byl ale návrh shozen ze stolu. Zajímavostí je, že nakonec proti němu hlasovala i jedna z předkladatelek Dagmar Terelmešová z ČSSD.

Zamítnutí návrhu přitom provázela značná procedurální kreativita ze strany zpravodaje za ČSSD, který své pozměňovací návrhy vzal zpět, což v dané chvíli znamenalo, že není o čem hlasovat a návrh tak končí. Tolik celý příběh. Všechna fakta k daným výrokům obou pánů najdete na webu Demagog.cz.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Jak se obyčejné smrtelnice stane přes noc idol? Tak se ptá první věta životopisného profilu How Anna Nicole Smith Became America’s Punchline od Sarah Marshall na serveru BuzzFeed. Od okamžiku, kdy se její fotografie poprvé objevily v roce 1992 v Playboyi, až po její smrt v roce 2007 byl život Anny Nicole Smith nejprve příběhem krásné dívky, která unikla bídě, a poté tragedií krásné ženy, která byla zničena.

Úspěšná playmate se na počátku devadesátých let po několika plastických operacích připodobnila Marilyn Monroe a stala se sexuálním symbolem celé Ameriky. Poté si vzala za muže devětaosmdesátiletého miliardáře a následně v soudních sporech o jeho dědictví získala image zlatokopky. Tato pověst pak byla na počátku nultých let zpečetěna v její vlastní televizní reality show, kde se mimo jiné ukázala její závislost na lécích, jíž pak v roce 2007 podlehla.

Reklama
Reklama

Bylo to její tělo, které jí přineslo sebevědomí a pocit vlastní ceny. Tělo, které si nechala vytvořit a zároveň nedokázala udržet. K tomu se veřejnosti nabízela jak ztělesněná fantazie - a veřejnost ji jako takovou brala. „Byla to nejkrásnější žena, jakou jsem kdy viděla bez make-upu,“ vzpomíná na ni Marilyn Grabowski, obrazová redaktorka Playboye, a dodává: „Těsně druhá by byla Sharon Stone.“

Sarah Marshall vypráví život Anny Nicole Smith v širokém záběru. Od v dětství týrané dívky z naprostého zapadákova, která udělala vše, aby se od těchto kořenů odstřihla. Na dramatu jednotlivce ale také dokumentuje posedlost estetickou chirurgií i způsob, jakým v posledních dekádách pracoval bulvár a jak portrétoval ženy v blízkosti mocných mužů; stejně jako to, jak se americká veřejnost staví ke svým idolům a hvězdám.

https://www.youtube.com/watch?v=yKKAcI7yFNQ