Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Jak Tomio Okamura dává dohromady sýry a prostěradla

Tomio Okamura • Autor: ČTK
Tomio Okamura • Autor: ČTK

Poslanec Tomio Okamura v rozhovoru pro Novinky.cz řekl: "Než nastoupila Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda, občané mohli chodit v klidu do nákupních center a na vánoční trhy. Poté, co tři roky vládnou, tak tam chodí vojáci se samopaly.”  Demagog.cz se rozhodl rozebrat, jak to (nejen) s těmi samopaly je.

K posílení policejních hlídek skutečně za Sobotkovy vlády došlo. Konkrétně po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem, po útocích v Bruselu v březnu 2016. Zhruba tři měsíce v ulicích hlídkovali i vojáci. Po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně se bezpečnostní opatření opět  zintenzivnila, ovšem k nasazení vojáků už nedošlo.

Dávat tyto dvě události do souvislosti je však silně zavádějící. Když tedy opravíme Okamurův výrok: Hlídky byly nasazeny, aby mohli lidé v klidu chodit do nákupních center a na vánoční trhy. K zapojení armády ostatně došlo už po útocích z 11. září 2001, kdy pražskou budovu Rádia Svobodná Evropa hlídaly obrněné transportéry; bylo to za vlády Miloše Zemana.

V tomto případě totiž očividně jde o případ tzv. „falešné korelace“ – tedy dva jevy sice probíhají zároveň, ale fakticky spolu nesouvisejí.  Jak by to muselo vypadat, aby spolu opravdu souvisely? Třeba by některý z koaličních pánů (Sobotka, Babiš, Bělobrádek)  musel útoky zorganizovat - a z toho je podezírat rozhodně nebudeme. Vláda Bohuslava Sobotky zkrátka reagovala na bezpečnostní situaci, přičemž správnost a sílu reakce zde již nehodnotíme.

Pro ilustraci problému falešných korelací se podívejme na graf z webu Tylera Vigena: jsou zde křivky „konzumace sýru na obyvatele“ a „počet lidí, kteří zemřeli na následky zapletení do prostěradla“. Korelace je velmi vysoká, 94,7 % (maximum je 100 %, tedy dokonalá korelace). Je však jasné, že nejde o tajemný univerzální zákon o tom, jak umírají konzumenti sýrů, ale o pouhou shodu čísel, která neukazuje reálnou souvislost.

Podívejte se na delší verzi článku na Demagog.cz a zjistěte, jak koreluje věk Miss America s usmrcením horkou párou a horkými objekty. Falešná korelace zaručena.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].