Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Co může pomoct samoživitelkám

Je tam nějaká širší odezva? (Jiří Čunek) • Autor: Milan Jaroš
Je tam nějaká širší odezva? (Jiří Čunek) • Autor: Milan Jaroš

Samoživitelky si musí najít jiného chlapa. Tato slova pronesl před pár dny jindy kultivovaný předseda lidovců Pavel Bělobrádek v rozhovor pro The Student Times.  Později přispěchal s omluvou, což není v české politické kultuře častým zvykem. Už před tím se nicméně o zodpovědnosti žen za to, s kým si pořídí dítě, vyjadřoval jeho stranický kolega Jiří Čunek. Demagog.cz se tak při této příležitosti podíval na konkrétní údaje o počtech a situaci matek samoživitelek v ČR.

Tzv. neúplných rodin je v ČR podle posledních údajů ČSÚ za rok 2016 zhruba půl milionu, přičemž 165 tisíc rodin se skládá z jednoho rodiče a jím živených dětí. V těchto rodinách (s. 1) byla (v roce 2013) přitom rodičem v devíti desetin případů žena. Studie (.pdf, s. 205) o ženách v rodinných domácnostech s dětmi z roku 2016 dává podrobnější pohled na ženy v neúplných rodinách: v roce 2014 bylo v neúplné rodině s dětmi do 15 let 151 tisíc žen, přičemž toto číslo od 90. let stoupá, jak je vidět v tabulce:

Neúplné rodiny jsou přitom častěji ohroženy chudobou nebo sociálním vyloučením, jak ukazuje následující graf ČSÚ z roku 2013. Vidíme, že tohoto riziko v ČR klesá, ale stále je vysoké. Nejnovější data za rok 2016 navíc ukazují, že v příjmech pod 60 % mediánu - tedy pod hranici ohrožení příjmovou chudobou - spadá 42 % neúplných rodin. V porovnání s 14 % úplných rodin s dětmi, to je tři krát méně.

A na jaké dávky mají samoživitelky, popřípadě samoživitelé nárok? Po porodu mají matky nárok především na porodné, které se vyplácí jako jednorázový příspěvek. Dále se jedná o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Tyto dávky jsou poskytovány automaticky. Další dávky jsou poskytovány pouze s ohledem na sociální situaci samoživitele, jedná o příspěvek na bydlení, přídavky na děti, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, dávka mimořádné pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na ošetřovné dítěte.

Situaci matek, respektive neúplných rodin má zlepšit také zálohované výživné; právě do tohoto návrhu se obouvá Jiří Čunek. Principem zálohovaného výživného je vypláceno státem na děti, kterým ho neplatí jeden z povinných rodičů. Předložilo ho MPSV vedené Michaelou Marksovou, vláda návrh schválila v březnu 2017 a čeká na první čtení v Poslanecké sněmovně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].