čtvrtek 9. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

U příležitosti středečního svátku jsme připravili malý exkurz do té „krásnější strany politiky“. Málo se ví, že MDŽ jako takový poslanci před pár lety museli zachraňovat. Ohrožovali jej pravicoví senátoři toužící zapudit zbytky komunistické ideologie vtělené do karafiátů a levných bonboniér.

Někteří politici ovšem stále ženám přejí. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek stihl dokonce pořídit nenásilnou momentku z předávání kytice. Strana zelených své přání k MDŽ pojala ve spojitosti s ženskými právy. Snad už tedy Zelení a Zelené zažehnali  vnitřní rozpory o to, zda se mají u pultíku povinně střídat ženy a muži.

I premiér Bohuslav Sobotka ženám popřál a hrdě připomněl, že on sám má ve vládě hned tři ženy. Tedy z celkových 17 členů. A co víc, hned dvě z nich jsou z jeho strany. Ministryně školství Valachová nicméně naskočila do jedoucího vlaku, když nahradila rozjetého ministra Chládka, který na svou náklonnost k ženám poměrně nelahodně dojel.

Zastoupení žen v českých vládách se každopádně postupem času zvyšuje. Ženský prvek na ministerstvo obrany vnesla svého času Vlasta Parkanová, ministryně obrany a příležitostná vítací pěvkyně. Tradičním tématem jsou v této souvislosti kvóty pro zastoupení žen v politice. Například sociální demokraté musí mít podle stanov ve vedení alespoň jednu ženu, což se však i přes zájem žen ne vždy daří.

Ale nejen u ČSSD se hledá žena. Podporu kvót pro zastoupení žen najdeme u rovněž zmíněné  Strany zelených. Zelení si v roce 2011 rozhodli o tom, že nejen u pultíku, ale i ve vedení strany musí být vždy muž a žena.

Naopak striktně se proti povinnému zastoupení žen vyjádřili noví Realisté. Ti u příležitosti MDŽ zveřejnili jedno se svých již „tradičních“ videí, v němž se například dozvídáme, že „většina žen v naší společnosti jsou spokojeny s tím, že jsou ženami, a netouží být něčím jiným“ - natož pak havířem.

Tak ještě jednou dodatečně všechno nejlepší!

https://www.youtube.com/watch?v=QvGLp1-scYA

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Z množství utajených informací, které tento týden pronikly na internet prostřednictvím serveru WikiLeaks, vyplývá mimo jiné, že americká a britská tajná služba dokáže kohokoli odposlouchávat skrze jeho domácí televizi připojenou k internetu. Časopis Wired přináší praktickou radu: vysvětluje, jak poznat, že právě vaši televizi ovládli agenti CIA.

Ačkoli WikiLeaks zveřejnila obrovskou porci dat (přes osm tisíc dokumentů tajných služeb), zatím víme relativně málo o tom, jakým způsobem tajná služba svoje špehovací schopnosti využívala. Projekt CIA označený krycím názvem Plačící anděl prý umožňoval agentům udělat z televize připojené k internetu na dálku odposlouchávací zařízení.

Hacking byl ale zaměřen pouze na televize značky Samsung, a navíc pouze některé modely vyrobené v letech 2012 a 2013. To naznačuje, že zpravodajská agentura program vyvinula s cílem sledovat pouze konkrétních několik osob, které vlastnily právě tyto televizní přijímače.

Jakmile CIA nad televizí získala kontrolu, obrazovka na pohled vypadala, jako by byl přístroj vypnutý. Světelné kontrolky na přední straně televize změnily barvu: byly pohaslé, jako by televize byla vypnutá. Televize je ale stále v provozu, dokáže nahrát rozhovor v místnosti a možná také natočit video. Existuje ale způsob, jak poznat, že televize vypnutý mód pouze předstírá. Stačí se podívat na zadní stranu, kde dál svítí modrá kontrolka LED. Alespoň to tvrdí dokumenty WikiLeaks nazvané Trezor 7.

Jak ale poznamenává Wired, je možné, že CIA svůj falešný mód vypnutí mezitím vylepšila a dnes už umí vypnout i zadní kontrolky. Pokud tedy chcete mít jistotu, že ve vašem obýváku nemá nastražené ucho Velký bratr, vypněte televizi ze zásuvky.