Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Výrok dne: České ženy jsou spokojené, že jsou ženami

Petr Robejšek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Petr Robejšek • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

U příležitosti středečního svátku jsme připravili malý exkurz do té „krásnější strany politiky“. Málo se ví, že MDŽ jako takový poslanci před pár lety museli zachraňovat. Ohrožovali jej pravicoví senátoři toužící zapudit zbytky komunistické ideologie vtělené do karafiátů a levných bonboniér.

Někteří politici ovšem stále ženám přejí. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek stihl dokonce pořídit nenásilnou momentku z předávání kytice. Strana zelených své přání k MDŽ pojala ve spojitosti s ženskými právy. Snad už tedy Zelení a Zelené zažehnali  vnitřní rozpory o to, zda se mají u pultíku povinně střídat ženy a muži.

I premiér Bohuslav Sobotka ženám popřál a hrdě připomněl, že on sám má ve vládě hned tři ženy. Tedy z celkových 17 členů. A co víc, hned dvě z nich jsou z jeho strany. Ministryně školství Valachová nicméně naskočila do jedoucího vlaku, když nahradila rozjetého ministra Chládka, který na svou náklonnost k ženám poměrně nelahodně dojel.

Zastoupení žen v českých vládách se každopádně postupem času zvyšuje. Ženský prvek na ministerstvo obrany vnesla svého času Vlasta Parkanová, ministryně obrany a příležitostná vítací pěvkyně. Tradičním tématem jsou v této souvislosti kvóty pro zastoupení žen v politice. Například sociální demokraté musí mít podle stanov ve vedení alespoň jednu ženu, což se však i přes zájem žen ne vždy daří.

Ale nejen u ČSSD se hledá žena. Podporu kvót pro zastoupení žen najdeme u rovněž zmíněné  Strany zelených. Zelení si v roce 2011 rozhodli o tom, že nejen u pultíku, ale i ve vedení strany musí být vždy muž a žena.

Naopak striktně se proti povinnému zastoupení žen vyjádřili noví Realisté. Ti u příležitosti MDŽ zveřejnili jedno se svých již „tradičních“ videí, v němž se například dozvídáme, že „většina žen v naší společnosti jsou spokojeny s tím, že jsou ženami, a netouží být něčím jiným“ - natož pak havířem.

Tak ještě jednou dodatečně všechno nejlepší!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].