Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Víra ve spiklenecké teorie opět roste. Stačí pár kliknutí

Chemtrails? • Autor: REUTERS
Chemtrails? • Autor: REUTERS

Týdeník Der Spiegel přinesl rozhovor s Michaelem Butterem, který se specializuje na výzkum konspiračních teorií. “Umožňují jedinci vystoupit z masy a myslet si o sobě, že objevil jádro pudla. Pokud jsem někým, kdo na rozdíl od ostatních pochopil, kdo vládne světu a co stojí za kondenzačními stopami letadel na obloze, jsem přece výjimečný,” říká o přitažlivosti spikleneckých teorií.

Cituje pak aktuální studie, podle nichž dnes každý druhý Američan věří aspoň jedné takové teorii. Růst jejich obliby ale není historickou anomálií. “V 18. století mizela víra v boží plán, který řídí veškeré dění na Zemi, s čímž slábla i víra v to, že všechno dává ve výsledku smysl. Musí to být tedy někdo jiný, kdo dění řídí. Na místo Boha nastoupili spiklenci,” pokračuje Michael Butter s tím, že je spíše neobvyklé, že jsme v minulých několika desetiletí zažili fázi jejich ústupu: „Když se podíváte hlouběji do historie, uvidíte, že spiklenecké teorie byly pro politický vývoj Evropy a Ameriky zásadně důležité. Nejen v osmnáctém a devatenácté, ale ještě dlouho v minulém století bylo normální jim věřit.”  Původem amerikanista z univerzity v německém Tübingenu zmiňuje například George Washingtona, který věřil celosvětovému a systematickému britskému spiknutí s cílem zrušit svobodu.

Konspirační teorie vyšly z módy až v polovině 20. století, pod vlivem pokroku ve společenských vědách i zkušenosti nacismu, který na nich byl postaven. Všichni náhle viděli, k čemu všemu může vést víra v celosvětové spiknutí, v tomto případě Židů. Ani poté však spiklenecké teorie úplně nezmizely, jen byly více na okraji: dnes jsou všudypřítomné v debatách na sociálních sítích či na tzv. alternativních webech.

“Před třiceti lety jste museli investovat hodně času a energie, abyste našli alternativní vysvětlení k oficiální verzi přistání člověka na Měsíci. Dnes stačí krátké vyhledávání na Googlu, abyste zjistili cokoli možného třeba o židovských kořenech Angely Merkel nebo o třinácti rodinách, které vládnout světu,” tvrdí Butter. “O roli Angely Merkel ve spikleneckých teoriích a tom, jak se liší v kulturách různých evropských států, by ostatně šlo napsat esej,” dodává.

Teorie jsou podle něj namířeny proti elitám, které jsou buď samy považovány na zlořády, nebo za pouhé figurky v rukách ještě silnějších a temnějších sil. Lék proti jejich šíření ale výzkumník Buttler nenabízí. Ani lepší průhlednost politického rozhodování podle jeho soudu nepomůže: “Konspirační teoretici by si mysleli, že jde o divadélko, a skutečná rozhodnutí dál padají v uzavřeném kruhu mocných.”

Klíčové je podle něj dětem v raném věku předat dovednosti, které je od těchto teorií odradí. Naučit je pohybovat se ve světě internetových zpráv, naučit je rozlišit vyzdrojovaný článek v magazínu Der Spiegel od textu na antiislámském blogu: “Zkrátka vysvětlit jim líp, jak dnešní společnost funguje."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].