Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Vědci potvrdili existenci všežravého žraloka, která spásá mořské trávy

Kladivoun tiburo • Autor: Wikimedia Commons - Tony Hisgett (CC BY-SA 2.0)
Kladivoun tiburo • Autor: Wikimedia Commons - Tony Hisgett (CC BY-SA 2.0)

Lidstvo se a rádo se nechává vystrašit u Čelistí a dalších žraločích filmů. A pravidelně pořádá hon na lidožroutské žraloky vždy poté, co nějaká tato paryba napadne a zabije plavce či surfaře (pravděpodobnost 1:260 milionům). Nedávné zjištění vědců by mohlo žraločí reputaci alespoň trochu napravit. Mořští biologové zjistili, že jeden ze žraločích druhů je všežravec, tedy že se i pase, jak píše Guardian.

V poznávání tohoto živočišného druhu je to premiéra. Jde o kladivouna tiburo, což je malý, zhruba pětikilový žralok, který má rád mělké vody. Žere ryby, kraby, krevety a další drobné mořské živočichy - ovšem šedesát procent jeho stravy tvoří mořské trávy, které spásá.

Vědci si až doposavad mysleli, že zelenou stravu žere tiburo omylem, respektive necíleně, jen při pátrání po masité potravě. A to navzdory zprávám a svědectvím, že žralok tiburo se porostem mořského dna zabývá podezřele často. Proto tři příslušníky tohoto druhu odchytili a podrobili je laboratorním testům.

Při nich zjistili, že žraločí útroby umí trávy trávit a získávat z nich živiny. Evoluce je zatím nevybavila vhodným chrupem, spoléhají tedy na silné žaludeční kyseliny. Vědci proto nyní mají v plánu podívat se na trávicí zvyklosti i dalších žraloků a nevylučují, že se dočkáme dalších překvapení.

https://www.youtube.com/watch?v=g8rjDD5zy_8

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].