středa 5. 9. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

 

Lidstvo se a rádo se nechává vystrašit u Čelistí a dalších žraločích filmů. A pravidelně pořádá hon na lidožroutské žraloky vždy poté, co nějaká tato paryba napadne a zabije plavce či surfaře (pravděpodobnost 1:260 milionům). Nedávné zjištění vědců by mohlo žraločí reputaci alespoň trochu napravit. Mořští biologové zjistili, že jeden ze žraločích druhů je všežravec, tedy že se i pase, jak píše Guardian.

V poznávání tohoto živočišného druhu je to premiéra. Jde o kladivouna tiburo, což je malý, zhruba pětikilový žralok, který má rád mělké vody. Žere ryby, kraby, krevety a další drobné mořské živočichy - ovšem šedesát procent jeho stravy tvoří mořské trávy, které spásá.

Vědci si až doposavad mysleli, že zelenou stravu žere tiburo omylem, respektive necíleně, jen při pátrání po masité potravě. A to navzdory zprávám a svědectvím, že žralok tiburo se porostem mořského dna zabývá podezřele často. Proto tři příslušníky tohoto druhu odchytili a podrobili je laboratorním testům.

Při nich zjistili, že žraločí útroby umí trávy trávit a získávat z nich živiny. Evoluce je zatím nevybavila vhodným chrupem, spoléhají tedy na silné žaludeční kyseliny. Vědci proto nyní mají v plánu podívat se na trávicí zvyklosti i dalších žraloků a nevylučují, že se dočkáme dalších překvapení.

https://www.youtube.com/watch?v=g8rjDD5zy_8

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Ve Spojených státech se za dva měsíce konají volby do Kongresu a hlasování může dosti výrazně proměnit situaci na tamní scéně. V tuto chvíli nejenže sedí v Bílém domě Donald Trump, obě komory Kongresu navíc ovládají republikáni, kteří mu kryjí záda a jeho neortodoxní výkon funkce téměř bezvýhradně podporují (zásadní výjimku představoval John McCain, který před pár dny zemřel). Pokud republikáni převahu ztratí, může se Trumpovo vládnutí dostat pod mnohem větší tlak než doposud. V extrémním případě mu hrozí odvolání z funkce, ale i bez impeachmentu získá opozice mnohem silnější páky, aby mohla držet Bílý dům pod kontrolou.

Nejnovější čísla naznačují, že šance jsou poměrně velké. Podle průzkumu pro televizní stanici ABC a deník The Washington Post vykazují demokraté podporu 52 procent registrovaných voličů oproti 38 procentům republikánů. Průměr sestavovaný z celého sledu šetření ukazuje více než desetiprocentní náskok opozice a rozdíl se v posledních týdnech ještě zvětšuje. Zmíněný průzkum navíc ukazuje, že voliči si přejí, aby demokraté fungovali jako pojistka proti Trumpem ovládanému Bílému domu v poměru 60–34. Ještě v polovině července totéž stanovisko zastávalo pouze 52 procent voličů.

Plošná měření mají v Americe díky neustálému překreslování hranic volebních okrsků omezenou platnost, ale rozdíl začíná být dosti velký na to, aby demokraté cítili optimismus. Odpor proti současnému prezidentovi se koncentruje mezi bílé absolventy vysokých škol, obyvatele předměstí a nezávislé voliče, což jsou podle amerických analytiků zároveň skupiny, které dominují v klíčových okrscích nadcházejících voleb. Mezi vysokoškolsky vzdělanými bělochy například demokraté zaznamenali 53% podporu, republikáni pouze 39%.

Trumpovi v posledních týdnech nepomáhají ani soudní procesy provázející vyšetřování jeho spolupráce s Ruskem, stejně jako zjevné přešlapy hraničící s neústavním jednáním. V uplynulých dnech například ve svých tweetech kritizoval ministra spravedlnosti za to, že nezabránil vyšetřování dvou republikánských kongresmanů, a ohrozil tak jejich znovuzvolení do funkce. Všeobecně se očekává, že prezident nepohodlného ministra spravedlnosti po volbách zbaví funkce.

Ve prospěch demokratů hraje také obecná tendence Američanů vyrovnávat poměr sil na politické scéně. Strana, jež měla svého zástupce v Bílém domě, prohrála kongresové volby v letech 2006, 2010 i 2014.

Výzkum Trump