Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trumpovy stoupence obcházejí mrákoty, prezident se domlouvá s demokraty

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Oddaní stoupenci Donalda Trumpa zažili v posledních týdnech několik nepříjemných překvapení. Prezident dvakrát obešel Republikánskou stranu a dohodl se na spolupráci s démonizovanými demokraty. Nejde přitom o malé věci; vypadá to totiž, že Trump spěje s demokraty ke shodě na rámcové přistěhovalecké reformě, tedy jednom z nejdůležitějších bodů jeho předvolební kampaně.

Nejdřív hrubý přehled: Trump před pár týdny se vší pompou vyhlásil, že ruší Obamovy dekrety legalizující pobyt v zemi těm přistěhovalcům, kteří se do Spojených států dostali nezákonně jako děti. Jeho krok nebyl úplně nelogický, prezidentské dekrety byly zjevně na hraně americké ústavy a čelily tvrdým právním sporům v několika státech, takže Trumpův tým by je musel nejen trpně tolerovat, ale také velmi aktivně u soudů bránit. Prezident jejich platnost pozastavil, ovšem s tím, že ještě šest měsíců vše zůstane při starém a že Kongres má dost času na to, aby situaci tzv. Dreamers (snílků, jak se podle zkratky zákona dotčené skupině přistěhovalců přezdívá) vyřešil systémovou legální cestou.

Z reakce republikánů bylo nicméně velmi rychle jasné, že dosáhnout dohody na legalizaci pobytu jakýchkoliv přistěhovalců je mimo jejich možnosti - na to jsou s bojem proti nelegálům jejich politické kariéry až příliš propojeny. Trump si naopak se svou předvolební rétorikou zjevně zase tolik hlavu neláme. Následovala “pracovní večeře” s šéfy demokratů v Kongresu a na světě je dohoda: demokraté podpoří legalizaci snílků výměnou za nespecifikovaná tvrdá bezpečnostní opatření na hranicích. A ne, nejedná se o výstavbu zdi, obě strany potvrdily, že součástí dohody není příslib financování Trumpovy “krááásné zdi”, jež byla jedním z ústředních bodů prezidentova tažení na Bílý dům.

Stephen Bannon • Autor: Getty Images
Stephen Bannon • Autor: Getty Images

Jak jsme zmínili, není to první dohoda s opozicí, o pár dní dříve Trump obešel republikány a dohodl se s demokraty na dočasném rozpočtu. Shoda na přistěhovaleckých otázkách je ale opravdu úderem do citlivých míst. Komentář serveru Bloomberg rovnou píše, že Trump je zjevně “připraven prodat svoji voličskou základnu”. Podle komentáře je hnacím motorem jednoduše zoufalá touha prezidenta dosáhnout v úřadě alespoň něčeho, na co lze připevnit nálepku úspěch. Jistě je v tom také kus taktiky, Trump se snaží ukázat republikánům, že se bez nich obejde, a ať tedy hledí být povolnější - ale zároveň mu už musí být jasné, že tahle strana, která ho nechala ve štychu mimo jiné i ve snaze zničit Obamovu reformu zdravotnictví, se ovládat moc nedá.

Další podivuhodnou zprávou z víkendu pak byly informace, že Bílý dům přehodnocuje odchod z Pařížské klimatické dohody. V tomto bodě už skutečně Trumpovy stoupence začínají obcházet mrákoty, The Wall Street Journal píše, že “nám již brzy bude chybět (Stephen) Bannon” a že “američtí pracující mají důvod k obavám”. Pozice Bílého domu je v tuto chvíli nejasná, nicméně v podstatě jde o to, že Američané teď říkají, že neodejdou, pokud se dohodnou na přijatelnějších podmínkách. Do rozhodných, příjemně jednoduchých a chlapáckých postojů během kampaně má Trumpovo manévrování v tuto chvíli hodně daleko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].