Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Papež chce přísnější tresty za krytí sexuálního zneužívání

Mít rád sám sebe nestačí • Čína proti brexitu • Papež zpřísňuje pravidla • Švýcaři odmítli v referendu základní příjem

Vítěz Oscarů - film Spotlight řešil zneužívání dětí kněžími • Autor: Open Road Films
Vítěz Oscarů - film Spotlight řešil zneužívání dětí kněžími • Autor: Open Road Films

Nečekaného spojence podle informací deníku The New York Times získali zastánci setrvání Velké Británie v Evropské unii. Oficiálně sice čínští vrcholní politici zachovávají tradici, která jim velí nekomentovat vnitropolitické otázky jiných zemí, ovšem v zákulisí se představa Británie mimo EU líbí málokomu. Číňané totiž chápou Spojené království jako jednu z cest, skrze niž mohou pronikat na společný evropský trh.

Ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

Díky stále bližším vzájemným vztahům se na jedné straně Čína učí od londýnské City, jak spravovat a rozvíjet vlastní finanční trhy, na straně druhé Británie láká čínské investice. Pokud by z Unie odešla, tato cesta by se výrazně zkomplikovala. A bez druhé největší ekonomiky a třetí nejlidnatější kontinentu země by pro Čínu byl o něco méně zajímavý i onen společný evropský trh.

Další indicie lze podle NYT objevit v oficiálním čínském tisku, kde – na rozdíl od toho ruského – dostávají značný prostor zejména analýzy poukazující na negativní dopady brexitu, zejména právě ekonomické.

Papež František v sobotu představil zásadní novinku ve fungování katolické církve. Podle nového pravidla, které má ovšem začít platit v blíže neupřesněné době, by měli skončit ve funkcích biskupové, kteří neodvolají kněze usvědčené ze sexuálního zneužívání dětí. Už dnes je sice možné biskupy odvolat z úřadu pro „závažné důvody“, nicméně podle deníku The Guardian František požaduje zpřesnění této formulace.

Papež František  • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Papež František • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Jak ale Guardian poznamenává, zůstávají vážné pochyby, nakolik Vatikán řešení závažného problému, který v posledních letech zásadně oslabuje důvěru v církev, myslí vážně. Také proto, že sám František se nedávno zastal francouzského kardinála Philippa Barbarina podezřelého z krytí kněze, který měl zneužívat chlapce (Guardian píše o pedofilních kněžích, autorka menu ovšem tuto zkratku opakovat nebude – víme totiž z výzkumů, že většina lidí, kteří děti zneužívají, není pedofilní). Podle Františka je nutné vyčkat výsledků vyšetřování.

Podobný test pak čeká pontifika příští týden, kdy bude rozhodovat, zda ve funkci setrvá jeden z jeho nejbližších spolupracovníků zodpovědný za vatikánské finance, kardinál George Pell. Australský duchovní čelí doma obvinění, že dlouhodobě kryl kolegy, kteří zneužívali děti. Pell všechna obvinění odmítl.

Magazín Quartz staví na hlavu jednu z nejpoužívanějších frází moderního věku, již slyšíme ze všech stran: abychom dosáhli štěstí, musíme hlavně mít rádi sami sebe. Milovat se takoví, jací jsme, se všemi chybami a nedostatky. Přijetí a oslava vlastního autentického já má podle tohoto pohledu vést k větší spokojenosti.

Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Magazín ji staví na hlavu za pomoci filozofa Michaela Puetta z Harvardovy univerzity, který se inspiroval u starobylých čínských filozofů. Puett tvrdí, že oslava vlastních povahových rysů, včetně těch, za něž se trochu stydíme nebo s nimi bojujme, nemusí vést ke spokojenosti, ale spíš k „zatuhnutí“ v jistém typu chování. Spíše než oslavovat svoji současnou „verzi“, měli bychom měli na sobě pracovat a rozvíjet se.

Lidé si samozřejmě vlastní nevhodné či škodlivé chování často uvědomují a snaží se jej změnit; čínští filozofové a Puett s nimi však namítají, že u většiny našich vlastních zvyků platí, že si je ani neuvědomujeme. Jako teorie to zní zajímavě, doporučení, jak tyto rady prověřit v praktickém životě, ovšem zní poněkud zvláštně. Máme prý neustále měnit způsob chování i v jeho základních formách jako je úsměv či pozdrav. Pozoruhodné je pak doporučení, že není vždy nutné usilovat o chování lepší či slušnější, má být prostě hlavně jiné.

Švýcaři o víkendu rozhodovali v referendu o nápadu, o němž se debatuje v rostoucím počtu evropských zemí, ale právě pod Alpami se na to jako první zeptali svých občanů. Jde o ideu základního příjmu, na nějž by měli nárok všichni občané bez rozdílu a bez ohledu na to, zda pracují, či nikoliv. Konkrétně ve Švýcarsku by šlo o dva a půl tisíce švýcarských franků pro dospělé a k tomu 625 franků pro každé dítě.

Švýcarsko: Oslava vyhlášení referenda o základním příjmu
Švýcarsko: Oslava vyhlášení referenda o základním příjmu

Referendum dopadlo podle očekávání: proti se vyslovilo přesvědčivých 77 procent voličů. Potvrdila se tak pozoruhodná tradice švýcarských všelidových hlasování, v níž lidé velmi často odmítají návrhy, u nichž bychom čekali spíše opačný výsledek. Před časem tak kupříkladu odmítli prodloužení zákonem garantované dovolené.

Podle zastánců základního příjmu by toto opatření nejen adekvátně reagovalo na vývoj světa, v němž je stále více činností automatizováno, ale také by se dostalo finančního ohodnocení práci, která jinak ohodnocená není – třeba péče o blízké. Jak by mohla celá věc fungovat v praxi, se dovíme na počátku příštího roku, kdy spustí pilotní projekt holandské město Utrecht.

Video: Laurie Anderson promítala svůj film psům.

Kulturní tip: Cestující v dešti. ČT2 6.6.2016  21:50

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].