sobota 20. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

V roce 1998 založilo pět newyorských kamarádů - Julian Casablancas, Albert Hammond Jr., Fabrizio Moretti, Nick Valensi a Nikolai Fraiture – kapelu, kterou pojmenovali The Strokes. O tři roky později debutovali albem Is This It, které nejenže upřelo pozornost k novým skupinám z jejich města, ale odstartovalo revival garážových kapel.

Vliv The Strokes na hudební terén byl zásadní a v jejich stopách se vydal nespočet epigonů. V roce 2009 označil britský týdeník NME Is This It za album desetiletí a americký Rolling Stone jej v rámci dekády dosadil na druhou příčku těsně za Kid A od Radiohead.

Reklama
Reklama

Příběh zmíněného šílenství, tak jak jej viděli a pamatují si sami aktéři, mapuje orální historie The Last Moment of the Last Rock Band, kterou připravila Lizzy Goodman pro server Vulture. Čtenář se v ní mimo jiné dozví, jak velkou sumu kapela odmítla, než by dala svou skladbu do reklamy na Heineken. Zavzpomíná se také na špatný vliv Courtney Love, která v začátcích s The Strokes často vymetala večírky.

Dojde i na to, jak velké personální rozpory v kapele způsobily drogy. A také vyjde najevo, proč byl na hvězdný status mnohem lépe připravený jejich souputník Jack White z White Stripes než parta kolem Jualiana Casablancase, kolem níž se sice vytvořil kult, ale nikdy zcela nevystoupla do první ligy šoubyznysu.

„Julian byl perfekcionista. Ale to byl Jack White také - a ještě mu navíc lépe sedlo to všechno okolo,“ zamýšlí se novinář Marc Spitz. „Vystupoval jako rocková hvězda. Rozbíjel auta, chodil s Renée Zellweger, zmlátil toho týpka z Von Bondies. Lépe to zvládal, měl silnou vizi a nebyl zatížený nálepkou umělce z New Yorku.“

https://www.youtube.com/watch?v=b8-tXG8KrWs

 

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

„Sedmnáct bude nejtvrdší rok tvého života. Donutí tě dospět, ať budeš chtít, nebo ne. V jediném okamžiku v přestřelce ztratíš svého nejlepšího přítele, kterého tak miluješ, a také během toho samého roku porodíš. Budeš vystrašená, ale je v pořádku, že nevíš, co na tebe budoucnost chystá. Někteří lidé tě odepíšou za to, že ses rozhodla přivést na svět nový život takhle mladá. Ale ty ses pro to rozhodla z lásky a budeš s tím rozhodnutím i v lásce žít.“ - To jsou jen některé řádky z dopisu, který zpěvačka Solange píše svému náctiletému já.

Zadání přišlo od časopisu TeenVogue -  a Solange, která se svou aktuální deskou A Seat at the Table vystoupí i na letošním ročníku festivalu Pohoda, jej vzala velmi vážně. Mladší sestra zpěvačky Beyoncé tu rekapituluje svoje dospívání a hledá klíčové momenty.

Reklama
Reklama

„Tvoji první láskou by mohla být slova. Někdy zvládneš celé hodiny psát, jsi tu jen ty a slova, která zaplňují stránky. Cítíš se být pochopená, i když se vlastně obracíš jen sama k sobě. Věř těm slovům, i když se sama cítíš hrozně nejistá. Schovej si ty deníky. Chraň je. Ulož je někam, později ti budu průvodcem a přítelem.“

https://www.youtube.com/watch?v=S0qrinhNnOM